Izomerő csökkenés és demencia
Idősekben az izomerő csökkenése a kognitív képességek várható romlására figyelmeztethet, így az időben alkalmazott preventív módszerekkel csökkenthető a demencia kockázata.
Az öregedés során testünk veszít izomtömegéből. A folyamat a 30-as 40-es éveinkben kezdődik, 50 éves korunkra izomzatunk körülbelül 10%-át veszítjük el, 50 és 70 éves kor között pedig izomerőnk további 30%-kal csökken.
Az ausztrál Edith Cowan Egyetem kutatói bizonyítékokat találtak arra, hogy idősekben az izomerő csökkenése jelezheti a demencia kialakulását. A Journal of Cachexia Sarcopenia and Muscle folyóiratban megjelent tanulmány szerzői a markolat erejének mérését, valamint a Timed Up and Go (TUG) tesztet használták az izomerő mérésére.
A kéz és az alkar izmainak egészségi állapota fogáserősség teszttel mérhető. A markolat erejének méréséhez használt dinanométert az alany a kezében tartva teljes erejéből megszorítja, az eszköz pedig méri a szorításkor alkalmazott erő mértékét. A markolat erősségét régóta az ember általános egészségi állapotát jelző biomarkerként tartják számon. Korábbi kutatások a fogáserősség csökkenését a bármely okból bekövetkező szív- és érrendszeri halálozás megnövekedett kockázatával hozták összefüggésbe. Azt is leírták, hogy a markolat erőssége az egészséggel összefüggő életminőség mutatója az idősödés során.
A Timed Up and Go (TUG) teszt során az orvos a beteg mobilitását és egyensúlyát ellenőrzi, azt, hogy mennyire biztonságosan mozog, mennyire képes mozgás közben megtartani egyensúlyát, és mekkora annak kockázata, hogy elesik. A TUG teszt során megkérik a teszt alanyát, hogy üljön egy közönséges székre, majd megkérik, hogy álljon fel, menjen el a széktől körülbelül 3 méternyire lévő vonalig, forduljon meg, menjen vissza a székhez, és üljön vissza. Eközben egy egészségügyi szakember stopperórával méri a mozgás idejét. Az egészséges idősebb felnőttek többsége 10 másodpercen belül teljesíti a TUG tesztet. A 13,5 másodpercnél hosszabb idő nagyobb esés kockázatot jelez. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy a TUG teszt az esés kockázatának becslése mellett segít előre jelezni az idősebb felnőttek esendőségét (frailty) is.
Izomműködés és demencia
Dr. Marc Sim és munkatársai az izomműködés és a demencia közötti kapcsolatot vizsgálták, mivel a jelenlegi arra utalnak, hogy szoros kapcsolat van a fizikai kapacitás (beleértve az izomtömeget) és a kognitív egészség között. A vizsgálatban résztvevők izomműködésének elemzésére a fogáserőt és a TUG teszteket választották, mivel ezek egyszerűek és könnyen végrehajthatók, és jelenleg Ausztráliában a szarkopénia (progresszív, és generalizált izomtömeg- és izomerővesztés) diagnosztizálásának javasolt funkcionális tesztjei.
A markolat erőssége és a TUG teszt gyors és olcsó, alkalmazása szűrőeszközként szolgálva segítheti a klinikusokat a leginkább veszélyeztetett személyek azonosításában, és lehetővé teszi az elsődleges prevenciós stratégiák (testmozgás, táplálkozás) hangsúlyozását. Probléma ugyanis, hogy a demencia kockázatának közösségi szintű szűrésére ritkán kerül sor. „Nagyon erős bizonyítékok állnak rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a tesztek előre jelezhetik az idősebb populációkban előforduló káros kimeneteleket: eleséseket, töréseket, CVD-t, halálozást, és kb. 3 perc alatt elvégezhetőek.
A demencia jelentős kockázati tényezői
Ehhez a tanulmányhoz Dr. Sim és csapata a Perth Longitudinal Study of Aging in Women adatait használta fel több mint 1000, átlagosan 75 éves nő vizsgálatára. A kutatók minden nőnél elvégezték a fogáserősség- és a TUG-teszteket, amelyeket öt év múlva megismételtek. Az elkövetkező 15 évben a vizsgálatban résztvevők körülbelül 17%-ánál jelentkezett demenciával összefüggő kórházi kezelés vagy haláleset. Igazolódott, hogy a legkisebb markolaterőt és a leglassabb TUG-teljesítményt mutató nőknél több mint kétszer nagyobb volt ezen demenciás események valószínűsége, ami független volt az egyéb kockázati tényezőktől, például a dohányzástól, az alkoholfogyasztástól és a fizikai aktivitás szintjétől.
Dr. Raphi Wald (Boca Raton Regional Hospital, Baptist Health South Florida) kommentárjában kiemelte, hogy „a demenciának számos, gyakran szubklinikai jele és tünete van, amelyek a súlyos állapotromlás megkezdése előtt jelentkeznek. Ha ezt időben észleljük, korábban kezdhetjük a kezelését”. Hasznos tartana több információt arról, hogy izomgyengeség sikeres kezelése mennyire csökkenti a demencia kockázatát.
Forrás:
Radavelli-Bagatini S, Macpherson H, David Scott D, et al. Impaired muscle function, including its decline, is related to greater long-term late-life dementia risk in older women https://doi.org/10.1002/jcsm.13227