A tüdőfunkció előrevetítheti az esendőséget
Több mint 1000 közösségben élő idős felnőtt adatai szerint a tüdőfunkció szignifikáns összefüggést mutatott az idősek 5 éven belüli esendőségével (frailty).
A tüdőfunkciós tesztet a geriátria klinikai eredményeinek prediktív eszközeként javasolták, beleértve a kórházi kezelést, a mortalitást és a gyengeséget, de a tüdőfunkció és a közösségben élő felnőttek gyengesége közötti kapcsolatra vonatkozó adatok korlátozottak és ellentmondásosak, írja Walter Sepulveda-Loyola. , MD, Universidad de Las Americas, Santiago, Chile és munkatársai.
A Heart and Lung folyóiratban megjelent obszervációs vizsgálatban a Toledo Study for Healthy Aging vizsgálatban résztvevő 64 évnél idősebb felnőttek adatait elemezték. A vizsgált populációt 1188 idősebb felnőtt alkotta (átlagéletkor 74 év; 54% nő), az esendőség prevalenciája a kiinduláskor 7% és 26% között mozgott.
A zesendőséget a esendőség fenotípus (FP) és a Frailty Trait Scale 5 (FTS5) segítségével határozták meg. A tüdőfunkciót az első másodpercben mért erőltetett kilégzési térfogat (FEV1) és a kényszerített vitálkapacitás (FVC) alapján, spirometriával mérték. Összességében az 5 éves követés során a FEV1 és az FVC fordítottan összefüggést mutatott az esendőség prevalenciájával és incidenciájával a nem korrigált és korrigált FP és FTS 5 modellekben.
A korrigált modellekben a FEV1 és az FVC, valamint a FEV1 és az FVC százalékos előrejelzett értéke szignifikánsan összefüggött az esendőség prevalenciájával, az esélyhányadosok 0,53 és 0,99 között mozogtak. A FEV 1 és az FVC szignifikánsan összefüggött az esendőség megnövekedett előfordulásával, az esélyhányadosok 0,49 és 0,50 között mozogtak (mindkettőnél P<0,05).
A regressziós modellekben a tüdőfunkciót - a légúti betegségeket kizárása után- a teljes mintában a gyakori és incidens gyengeséggel, kórházi kezeléssel és mortalitással is összefüggésbe hozták. Az FEV1 és FVC határértéke alatti tüdőfunkciós eredmények szignifikánsan összefüggtek az esendőséggel, valamint a kórházi kezeléssel és a halálozással. A FEV1 küszöbértéke 1,805 l volt férfiaknál és 1,165 l nőknél; az FVC küszöbértéke 2,385 l volt a férfiaknál és 1,585 l a nőknél.
A szerzők azt javasolják, hogy a tüdőfunkciót ne csak a gyenge állapotú betegeknél értékeljük, hanem azoknál is, akiknek állapota nem gyenge, de akiknél fokozott az esendőség, valamint egyéb nemkívánatos események kialakulásának kockázata.
Az eredményeket erősíti a nagy mintaszám és az, hogy az elemzés során kizárták az egyéb légúti betegségeket. Az eredmények interpretációját azonban korlátozta, hogy a spirometrián kívül semmiféle más adat nem állt rendelkezésre a tüdőfunkciós változókkal kapcsolatban, valamint az, hogy különböző jellemzőkkel rendelkező populációkból származó adatokra volt szükség annak felmérésére, hogy ugyanazok a határpontok előre jelzik-e a esendőséget.
Tekintettel a tüdőfunkció és a fizikai kapacitás közötti összefüggésre, a jelenlegi tanulmány támogatja a tüdőfunkció gyakoribb értékelését a klinikai gyakorlatban idősebb felnőtteknél, beleértve azokat is, akik nem szenvednek tüdőbetegségben.
Forrás:
Sepúlveda-Loyola W, Carnicero JA, Álvarez-Bustos A et al: Pulmonary function is associated with frailty, hospitalization and mortality in older people: 5-year follow-up Heart & Lung February 14, 2023 DOI:https://doi.org/10.1016/j.hrtlng.2023.01.020