Új, agyon kívüli gyógyszercélpont Alzheimer-kórban
Egy új olyan könnyen támadható gyógyszercélpontot azonosítottak amerikai kutatók 3D emberi sejtmodell létrehozásával, amely Alzheimer-kórban az agysejtek és az immunsejtek közötti kapcsolatok tanulmányozására használható.
- A bélflóra megváltozása és az Alzheimer kór biomarkerei
- Továbbra is ígéretes az orális tau-inhibitor Alzheimer kórban
- Édes reménység az Alzheimer-kór elleni küzdelemben
- A hallásjavító eszközök kognitív hanyatlás ellen
- Alzheimer-kór: új ötlet a tau-kötegek kialakulása ellen
- A donanemab fázis 3. vizsgálatának eredményei
- A sovány izomtömeg véd az Alzheimer-kór ellen?
- Specifikus, rasszra jellemző Alzheimer-gének
- Az Alzheimer-kór lassítására szolgáló új gyógyszer
- Az Alzheimer-kór progressziójának nemi különbségei
- Izomerő csökkenés és demencia
- Egyhangúan támogatták a lecanemab alkalmazását
- Agyi aktivitás és Alzheimer-kór
- Új biomarker és terápia demielinizációval járó kórképekben
Augusztus 24-én közölte a Nature Neuroscience a Massachusetts General Hospital (MGH) kutatóinak cikkét, amelyben egy olyan 3D emberi sejtmodell létrehozásáról adnak hírt, amely Alzheimer-kórban az agysejtek és az immunsejtek közötti kapcsolatok tanulmányozására használható.
A kutatócsoport a modell segítségével kimutatta, hogy amint az Alzheimer-kór patológiás elváltozásai felhalmozódnak az agyban, a CT8+ T-immunsejtek egyes alcsoportjai beáramlanak az agyba, és felerősítik a neuroinflammáció okozta pusztítást. A kutatócsoport azonosította azokat a molekuláris mechanizmusokat is, amelyek a T-sejtek agyi infiltrációját irányítják, és kimutatták, hogy e mechanizmusok blokkolása csökkenti a T-sejtek beszivárgását követő romboló hatást. Ezek az eredmények az Alzheimer-kór elleni új terápiák kifejlesztéséhez vezetnek, mivel egy teljesen új oldaláról közelítik meg a jelenleg gyógyíthatatlan betegség kezelését.
"A legmodernebb mikrofluidikai technológia segítségével ez a modell ablakot nyit a beszivárgó perifériás immunsejtek tevékenységének megfigyelésére 3D-s sejtkultúrákban; az agysejtekkel való kölcsönhatásaikra; és a neuroinflammáció tanulmányozására és a neurodegenerációra gyakorolt hatásukra" - fejtette ki a tanulmány társszerzője, Dr. Mehdi Jorfi, az MGH neurológusa.
"Reméljük, hogy munkánk hozzájárul egy élettanilag pontosabb humán Alzheimer-kór modell kifejlesztéséhez" - tette hozzá Doo Yeon Kim, az MGH neurológus professzora, szintén társszerző.
Az új modell egy őssejtekből származó neuronokból, asztrocitákból és mikrogliából, valamint perifériás immunsejtekből álló 3D humán neuroimmun tengely modell, amely az MGH kutatócsoport korábbi munkájának folytatása. Célja az Alzheimer-kór olyan 3D-s laboratóriumi modelljeinek létrehozása és validálása, amelyek jobban reprodukálják a betegségre jellemző plakkokat és csomókat háromdimenziós környezetben - minél hasonlóbban ahhoz, ahogyan a betegség az agyban kialakul.
Amellett, hogy agyi modellekben a T-sejtek magasabb szintjét figyelték meg, a kutatócsoport azonosított egy kemokin (CXCL10) és egy kemokinreceptor (CXCR3) közötti szignalizációs útvonalat, amely kulcsszerepet játszik a T-sejtek beszivárgásának szabályozásában. Ennek az útvonalnak a blokkolása nagymértékben megakadályozta a T-sejtek beszivárgását és a neurodegenerációt az Alzheimer-kultúrákban.
"Ez a multidiszciplináris kutatási megközelítés azonosította a különböző sejttípusok eltérő viselkedését ebben a betegségkörnyezetben, és célunk, hogy fényt derítsünk a mögöttes mechanizmusokra, hogy olyan beavatkozási stratégiákat azonosítsunk, amelyek hatékonyabb kezelésekhez vezethetnek. És talán az a legizgalmasabb ebben a felfedezésben, hogy egy olyan új gyógyszercélpontot azonosítottunk, ami az agyon kívül, könnyebben hozzáférhető területen lenne támadható az új megközelítésű kezelések számára, minthogy hagyományosan igen nehéz a gyógyszereket az agyba juttatni" - nyilatkozta a cikk vezető szerzője, Dr. Rudolph Tanzi, az MGH genetikai és öregedési kutatócsoportjának igazgatója.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Irodalmi hivatkozás:
Mehdi Jorfi et al, Infiltrating CD8+ T cells exacerbate Alzheimer's disease pathology in a 3D human neuroimmune axis model, Nature Neuroscience (2023). DOI: 10.1038/s41593-023-01415-3