Kapcsolat lehet a gombák és a tumorok között
Asszociációt figyeltek meg egy gyakori bőrgomba jelenléte és emlőrákos tumorok gyorsabb növekedése között.
- Új kezelési módszer terápiarezisztens emlőrák kezelésében
- A BRCA2 mutációt hordozó emlőrák kialakulása
- Új terápiás megközelítés HER2-pozitív emlőrákban
- Emlőrák kimutatása anyatejből
- AI használata a mellrák kimutatására
- Hosszabb emlőrák túlélés olaparibbal
- Lendületes fejlődés az emlőrák gyógyszeres kezelésében
- Kinél nagyobb a mellrák kiújulásának kockázata?
- Sacituzumab govitecan a HR+ áttétes emlőrák kezelésére
- A szervezett lakossági mammográfiás emlőszűrés részvételi mutatói 2012–2021 között Magyarországon
- A rosszindulatú daganatok hazai epidemiológiai helyzete a XXI. század második évtizedében
- Premenopauzális nők hormonreceptor-pozitív korai emlőrákjának ovariumszuppressziós ellátása mellé adott aromatázgátló- vagy tamoxifenadagolás összehasonlítása
- Emlőrák elleni kísérleti vakcina
- Az előrehaladott tripla negatív emlőrák kezelése
- Az emlőrákos betegek és a betegség kiújulásának kockázatai
- A petefészekműködés szuppressziójának előnyei emlőrákban
- Az emlőrák posztoperatív sugárterápiájának mellékhatásai
Az mBio folyóiratban szeptember 5-én jelent meg az American Society for Microbiology kutatóinak cikke, amely szerint egy gyakori bőrgomba, a Malassezia globosa a bőrön keresztül vagy más módon behatolhat a mély szövetekbe, majd fokozhatja a daganatok növekedését.
“Nemcsak a szépség, hanem az egészség szempontjából is fontos, hogy vigyázzunk a bőrünkre” - nyilatkozta a tanulmány levelező szerzője, Qi-Ming Wang. “A jövőben valószínűleg nagyobb figyelmet kell fordítanunk a tumorok közötti mikroorganizmusokra, amelyek a tumor növekedését elősegítő tényezők lehetnek.”
Az utóbbi időben egyre több tanulmány mutatott ki kapcsolatot egyes gombafajok és a rákos megbetegedések között. A mostani vizsgálat során Wang és munkatársai egér emlőrákos sejteket ültettek át, majd a M. globosát az emlőmirigy zsírpárnájába injektálták. A kísérlet végén begyűjtötték a tumorszövetet, hogy megmérjék a tumor méretét és megfigyeljék a tumorok közötti M. globosa-tartalmat. A kutatók felfedezték, hogy az M. globosa képes megtelepedni az emlő zsírszövetében, ami ezt követően a tumor növekedéséhez vezet. Lipofil élesztőgombaként az emlő zsírszövete külső lipidforrást biztosíthat a M. globosa fejlődéséhez.
Azt is megállapították, hogy a pro-inflammatorikus interleukin (IL)-17a/makrofág tengely kulcsszerepet játszik a M. globosa által kiváltott emlőrák növekedésének gyorsulásában szerepet játszó mechanizmusokban.
“Bár még mindig ellentmondásos a mikrobák és a rák közötti kapcsolat, fokozatosan egyre nagyobb figyelmet kap. A tumorban lévő mikroflóra egyensúlyhiánya a tumor mikrokörnyezeti egyensúlyának felborulásához vezethet” - fejtette ki Wang. “Például a Helicobacter pylori az utóbbi időkben közzétett tudományos közleményekben egyre gyakrabban a gyomorrák lehetséges okaként jelent meg. Ezenkívül a Fusobacterium nucleatum-ot potenciális vastagbélrák biomarkerként azonosították a székletben, és ez a baktérium is túlnyomórészt a tumorok mikrokörnyezetében található. A baktériumok vagy gombák közvetlen (pl. toxinok) vagy közvetett (pl. a tumorellenes immunválaszok gátlása) szerepet játszhatnak számos ilyen kockázati tényező tumorgenezisének útvonalaiban. A daganatokban a mikrobiális homeosztázis egyensúlyának felborulása bizonyosan jelentőséggel bír a rák diagnózisa, kezelése és prognózisa szempontjából.”
Wang szerint annak ellenére, hogy a vizsgálatban leírták, hogy a M. globosa elősegítheti a daganatok növekedését, a pontos biokémiai, szignalizációs útvonalat még nem sikerült azonosítani.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Study shows skin fungus colonization accelerates breast cancer tumor growth
Breast cancer colonization by Malassezia globosa accelerates tumor growth
Irodalmi hivatkozás:
Liu M, Zhu H, Bai J, Tian Z, Zhao Y, Boekhout T, Wang Q. 0. Breast cancer colonization by Malassezia globosa accelerates tumor growth. mBio 0:e01993-24. https://doi.org/10.1128/mbio.01993-24