Az IgG4-asszociált betegség felismerése kiemelten fontos, hiszen a kórkép számos egyéb, részben sokkal agresszívabb, részben ártalmatlanabb betegség tüneteit utánozhatja. Kritikus jelentősége lehet annak, hogy a kezelőorvosban egyáltalán felmerül-e ez a differenciáldiagnosztikai opció. Ismeretlen eredetű pankreatitisz, szklerotizáló kolangitisz, kétoldali nyálmirigy- vagy könnymirigy-megnagyobbodás, retroperitoneális fibrózis mindenképpen fel kell hogy vessék az IgG4-asszociált betegség lehetőségét.
Az IgG4-asszociált betegség jellegzetességei az adott régió diffúz vagy fokális, térfoglalásnak látszó megnagyobbodása, a szérum magas IgG4-szintje és szövettanilag nagy számú IgG4-pozitív plazmasejt jelenléte. Sokszor a nyálmirigyek, a hasnyálmirigy és az epeutak érintettek.
A Sjögren-szindróma idült, szisztémás, autoimmun gyulladásos kórkép, melynek jellegzetessége a külső elválasztású mirigyek (elsősorban a nyálés könnymirigyek) lymphocytás beszűrődése. A folyamat következtében megfogyatkozik a működő hám, az exokrin funkciók zavart szenvednek, így a szem, a szájnyálkahártya, valamint az egyéb bőr- és nyálkahártyafelszínek fokozatosan kiszáradnak (sicca szindróma). A Sjögren-szindróma elsősorban a nők betegsége, és a nemritkán csak késve felismert, így nem is megfelelően kezelt kórképek közé tartozik. A szerzők áttekintik az egyre több beteget érintő kórkép diagnosztikai kritériumait, jellegzetes tüneteit, valamint a követendő kezelési stratégiát. A nyálmirigyek duzzanatával kísért sicca szindróma első leírása Mikulicztól származik 1892-ből. Ezt követően azonban 38 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy Henrik Sjögren felismerje a betegség szisztémás természetét – ő vette észre, hogy a bőr és a nyálkahártyák kiszáradásából adódó tüneteket gyakran kíséri sokízületi gyulladás. Sjögren volt az első szemész, aki bengálvörös vitális festést alkalmazott a kiszáradás következtében károsodott szemfelszín vizsgálatára. A szemszárazság megjelölésére a keratoconjunctivitis sicca (KCS) elnevezést választotta. Az 1950- es években Morgan és Castleman igazolta, hogy a Mikulicz-betegségben szenvedők tünetei megfelelnek a Sjögren által leírtaknak. A Sjögren-szindrómán belül gyakran két alcsoportot különböztetnek meg. Korábban egészséges személyen jelentkező sicca szindróma esetén primer Sjögren-szindrómáról beszélünk, ha viszont a szem- és szájszárazság egyéb kötőszöveti betegség (többnyire rheumatoid arthritis vagy szisztémás lupus erythematodes) kísérőjelenségeként alakul ki, akkor szekunder Sjögren-szindróma áll fenn. A betegség felismerését nemritkán késlelteti a tünetek lappangó megjelenése, a sokszínű klinikai kép és a diagnosztikai kritériumok terén uralkodó zűrzavar.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.