OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2021-02-02
BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ
A klinikusnak laboratóriumi szűrést és kezelést kell végeznie Helicobacter pylori irányában a peptikus fekélybetegség kockázatának csökkentésére, ha hosszú távú NSAID-terápia megkezdését mérlegeli ilyen terápiában korábban még nem részesült betegek esetében (A szintű ajánlás, véletlen besorolásos, kontrollcsoportos vizsgálatok [RCT-k] metaanalízisei alapján). Az orvosnak a H. pylori infekciót szűrnie és kezelnie kell a hosszú távú NSAID-kezelés megkezdése előtt olyan betegek esetében, akiknek a kórelőzményében peptikus fekélybetegség szerepel (B szintű ajánlás, eset-kontroll vizsgálatok metaanalízise alapján).
A psoriasis terápiája nem minden beteg esetében eredményes, és az sem számít ritkaságnak, hogy a kezdetben eredményes kezelés később hatástalanná válik. Az arthritis psoriatica kezelésére engedélyezett szer a guszelkumab, mely kedvezően és hosszabb távon keresztül is befolyásolja a biológiai terápiával korábban még nem kezelt aktív betegség tüneteit.
A psoriasis okozta ízületi gyulladás biológiai terápiájára alkalmazott kezelések mellett a guszelkumab hatásos új terápiás lehetőség az aktív PsA kezelésére.
A fájdalommal járó kórképek kezelésében fontos szerepet töltenek be a nem szteroid gyulladásgátló készítmények. Az alapellátásban dolgozó orvosok napi szinten szembesülnek ezen kórképek kezelésének kihívásaival, valamint az igénnyel, hogy a nonszteroid gyulladásgátlókat adekvátan, hatékonyan és a beteg biztonságát, preferenciáit szem előtt tartva alkalmazzák.
Napjainkban a monomodalis fájdalomcsillapítás mellett előtérbe került a multimodalis megközelítés, mely lényege az eltérő hatásmechanizmusú gyógyszerek kombinációja. A fix dózisú multimodalis analgézia kiemelt érdeme a dózisspórolás, mely kevesebb mellékhatást eredményez. A cikk a Magyarországon elérhető fix kombinációjú fájdalomcsillapítókat mutatja be.
A krónikus mozgásszervi megbetegedések tartós fájdalomcsillapítást igényelnek. Az alkalmazott per os nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) és fájdalomcsillapítók súlyos mellékhatásokat okozhatnak, ezért lokálisan – a hatékonyságot fokozó fizioterápiával – alkalmazva, bizonyítottan lényeges mellékhatás nélkül vezetnek eredményre.
Az eplerenon viszonylag új gyógyszer, melynek használata meg sem közelíti a lehetőségek határát. Ennek oka részben az egyre bővülő háttérismeretek hiánya, különösen a pleiotrop hatások tekintetében. A szerző kiemelten foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy klasszikus, ACE-gátlóra ráépített eplerenonkezelésnél bizonyos helyzetekben a sorrend felcserélhető-e. Milyen érvek szólnak emellett? A spironolakton és az eplerenon mellékhatásprofilja jelentősen különböző, és eltérő a farmakokinetikájuk is. Az utóbbinak is fontos gyakorlati vonzata van. Súlyponti helyet kap az eplerenon unikális diuretikus profiljának elemzése.
Az egynapos sebészet keretében a műtéttel kapcsolatos fájdalom molekuláris, celluláris mechanizmusainak átgondolása segít a krónikus fájdalom megelőzésében, az otthoni fájdalomcsillapítási stratégia tervezésében a rendelkezésre álló farmakológiai és alternatív lehetőségekkel.
Az FDA októberben kiadott figyelmeztetése szerint a terhesség 20. hete után szedett legtöbb nem szteroid gyulladásgátló (NSAID) növeli a magzat vese-károsodásának kockázatát.
A meddőség és a vetélések hátterében genetikai, hormonális, anatómiai, infektív, környezeti, hematológiai és immunológiai tényezők állhatnak. Az elmúlt időszak reproduktív immunológiai kutatásainak köszönhetően jelentősen megnőtt a meddőségi vizsgálati lehetőségek száma.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.