hirdetés

A kannabisz zavarja a szívet

Új kutatások szerint a kannabisz károsíthatja a szív- és érrendszeri egészséget. De hogy a kannabisz mekkora kockázatot jelent, az a használt mennyiségtől függ, és attól, mennyire hihetünk az eddigi vizsgálatoknak.

hirdetés

A kannabinoidok és a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolat, amely korábban csak preklinikai vizsgálatokból, esetjelentésekből és esetsorozatokból származó bizonyítékokra korlátozódott, ma már epidemiológiai vizsgálatokban is nyilvánvaló – írták a Stanford kutatói a Nature Reviews Cardiology című szaklapban nemrég megjelent tanulmányukban.

Egy 2024-ben készült nagyszabású amerikai tanulmány több mint 430 000 válaszadó felmérési adataira támaszkodott, és megállapította, hogy a válaszadók azon 4%-ának, akik napi kannabiszhasználatról számoltak be, 49%-kal megnőtt a szívinfarktus és kétszeresére a stroke kockázata. A kannabisz okozta többletkockázatot nem befolyásolta, hogy a megkérdezettek dohányoztak-e vagy sem.  

A hatás dózisfüggő volt. A heti rendszerességgel fogyasztók körében a kannabisz 3%-kal nagyobb valószínűséggel járult hozzá a szívinfarktushoz és 5%-kal a stroke kockázatához.

Szívroham és stroke

Az eredmények egy másik, 2022-ben készült Stanford Egyetemes tanulmányt tükröznek, amely a UK Biobank 500 000 40 éves résztvevőjének adatait elemezte, és megállapította, hogy azok, akik kannabiszhasználatról számoltak be, a nem használókhoz képest jelentősen nagyobb valószínűséggel szenvedtek szívrohamot (53% vs. 45%).

Számos tanulmány talált összefüggést a ritmuszavarok, különösen a pitvarfibrilláció és a kannabiszfogyasztás között. Egy tavaly a European Heart Journalban közzétett tanulmány szerint (Holt) az első 180 napban újonnan fellépő ritmuszavar kockázata 0,8% volt a kannabisz receptet kiváltó több mint 5000 beteg körében, szemben a kontrollcsoport résztvevőinek 0,4%-ával, akiket életkor, nem és más fájdalomcsillapítók használata szerint egyeztettek.

Bár a kannabisz 100t kannabinoidot tartalmaz, a sejtkultúrákban és egérmodellekben végzett kutatások arra utalnak, hogy a tetrahidrokannabinol (THC) gyulladást és oxidatív stresszt okozhat az érrendszerben.

A THC a CB1 receptorhoz kötődik, amely megtalálható az agyban, de a szívizomban, az érrendszeri endotél- és simaizomsejtekben is. A CB1 receptor feltehetően elősegíti az ateroszklerotikus elváltozásokat, egérmodellekben ugyanis azt találták, hogy a kannabisz növeli az ateroszklerotikus plakkokat. Feltételezések szerint a kannabisznak prothrombotikus hatása is lehet, ami növeli a szívroham és a stroke kockázatát.

Ami a ritmuszavarokat illeti, a CB1 és CB2 receptorok aktiválása enzimgátláshoz is vezethet, ami végső soron a szív elektromos vezetési rendszerét befolyásolhatja.

A szív elektromos vezetésének megzavarása

A kannabisz és a szív- és érrendszeri betegségek közötti összefüggést magyarázó legvalószínűbb mechanizmus a vazospasmus és az erek szűkülete a magas vérlemezke-aggregációval kombinálva. Ugyanakkor tanulmányok számolnak be a kannabisz szívfrekvenciánövelő hatásáról.

A tehát a kannabiszhasználat csökkentését vagy dohány formában történő alkalmazása helyett ehető vagy olaj formában történő fogyasztását javasolják, mert ez biztonságosabb a szív számára, a kannabisz elégetése ugyanis toxinokat szabadít fel. A kardiológusoknak tájékoztatniuk kellene a kannabiszt használó betegeket a szer lehetséges hosszú távú kardiovaszkuláris mellékhatásairól.

A szív- és érrendszeri betegségek és a kannabiszhasználat közötti többször leírt összefüggés ellenére „nincs hitelt érdemlő, erős bizonyíték az ok-okozati hatásra”, az egérmodellek pedig gyakran különböznek az emberi szervezet működésétől. ültethetők át az emberi fiziológiára.

A bizonyítékok mérlegelése

Mivel a kannabisz és a szív hosszú távú, randomizált, kontrollált vizsgálatok etikai megfontolásokból sem kivitelezhetőek, a bizonyítékok megfigyelési tanulmányokból származnak, amelyeknek számos zavaró tényezője lehet. Például a szabadidős célból kannabiszt fogyasztók nagyobb valószínűséggel fogyasztanak alkoholt vagy magas kalóriatartalmú étrendet, ami hatással lehet a szív- és érrendszeri kimenetelekre.

A kannabiszhasználatot a koszorúér-betegséggel kapcsolatba hozó bizonyítékok nagy része olyan vizsgálatokon alapul, amelyekben a résztvevőket a közelmúltbeli kannabiszhasználatról kérdezték. Előfordulhat, hogy a betegek rosszul emlékeznek a korábbi használatra, csak az elmúlt héten történt használatra összpontosítanak, vagy eltitkolják kannabiszhasználatukat az orvosok elől.

Holt tanulmányában nem torzította az eredményeket a visszaemlékezést, mivel orvosi receptekre támaszkodott, nem pedig önbevalláson alapuló adatokra. Mégis, jelentős különbségek lehetnek az orvosi kannabiszrecepteket kiváltó és az szereket a felírás kiváltás ellenére sem használó betegek között.

Összességében azonban tudjuk, hogy a kannabiszt használó emberek fokozott kockázatnak vannak kitéve, ezért talán éberebb figyelemmel kell követnünk őket.

Az arrhytmia megnövekedett kockázata ellenére Holt szerint tanulmánya azonban nem jelenti azt, hogy az orvosi kannabiszt nem szabadna használni krónikus fájdalom esetén. Egyrészt az arrhytmia  abszolút kockázata továbbra is alacsony. Másrészt a fájdalom kezelése lehetővé teszi a betegek számára, hogy olyan tevékenységeket folytassanak, amelyek jót tesznek az általános egészségüknek, és a kannabisz biztonságosabb lehet, mint az alternatívák. „Nagyon jó bizonyítékok vannak arra, hogy a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), az epilepszia elleni gyógyszerek és az opioidok sem ideálisak a szív számára”.

Amellett, hogy megvitatják, hogy a betegek miért használnak kannabiszt, Chandy azt javasolta, hogy a kardiológusok beszéljék meg a pácienseikkel, hogy mennyi kannabiszt fogyasztanak és milyen módon adják be. „A legalizálás egyik jó oldala, hogy most már vannak címkék, amelyeken fel van tüntetve, hogy körülbelül mennyi THC van benne” - mondta Chandy.

 

Chandy különösen aggódik a szintetikus kannabinoidok miatt, amelyeket laboratóriumokban hoztak létre, hogy szorosabban kötődjenek a CB1-receptorhoz, és intenzívebb pszichedelikus hatást fejtsenek ki. „A szintetikus kannabiszról korlátozottabbak az adatok, de mivel ilyen szorosan kötődik a CB1 receptorhoz, arra számítanék, hogy több szív- és érrendszeri betegséget okozna”.”

 

Aggódik amiatt is, hogy a kannabisz hatásai a következő évtizedekben még hangsúlyosabbá válnak, mivel a kutatások szerint egyre több fiatal használ kannabiszt. „Akárcsak a cigarettánál, itt sem csak az számít, hogy mennyit, hanem az is, hogy mennyi ideig vagyunk kitéve neki”.

The relationship between cannabis and cardiovascular disease: clearing the haze 

 

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.