hirdetés

Szerhasználó fiatalok agyi változásai

A szenvedélybetegségekkel foglalkozó szakmában széles körben elfogadott feltételezés, hogy az alkoholt vagy más szereket használó fiataloknál megfigyelt neuroanatómiai változások nagyrészt az ezeknek az anyagoknak való kitettség következményei.

hirdetés

Egy új tanulmány szerint azonban a gyermekek neuroanatómiai jellemzői, beleértve a nagyobb teljes agyi és agykérgi térfogatot, már a szereknek való kitettség előtt is nyilvánvalóak.

Alex P. Miller (Department of Psychiatry, Indiana University, Indianapolis) és munkatársai a JAMA Network Open online folyóirat 2024. december 30-i számában közzétett munkájukban ) megjegyezték, hogy az eredmények kiegészítik azt a növekvő számú munkát, amely szerint az egyéni agyszerkezet, valamint a környezeti kitettség és a genetikai kockázat befolyásolhatja a szerhasználati rendellenesség kockázatát.

A neuroanatómia hajlamosító kockázati tényező?

Korábbi kutatások kimutatták, hogy a szerhasználat alacsonyabb szürkeállomány térfogattal, vékonyabb kéreggel és kevesebb fehérállomány integritással jár együtt. Bár széles körben úgy gondolták, hogy ezeket a változásokat az alkohol vagy tiltott kábítószerek használata idézte elő, a legújabb longitudinális és genetikai vizsgálatok azt sugallják, hogy a neuroanatómiai változások a szerhasználatra hajlamosító kockázati tényezők is lehetnek.

A kérdés jobb megértése érdekében a kutatók 9804 gyermek adatait elemezték (átlagos kiindulási életkor 9,9 év; 53% férfi; 76% fehér) 22 amerikai helyszínen. Az adatokat a serdülők agyának kognitív fejlődését (ABCD) vizsgáló tanulmányból vették (mely tanulmány során az agy és a viselkedés fejlődését követték a gyermekkor közepétől a fiatal felnőttkorig).

A kutatók az alkohol, nikotin, kannabisz és más tiltott szerek használatáról gyűjtöttek információkat a kiindulási időpontban, valamint az 1., 2. és 3. évben végzett személyes interjúk, továbbá 6, 18 és 30 hónapos időközi telefonos interjúk során. Az MRI-vizsgálatok széles körű agyszerkezeti adatokat szolgáltattak, beleértve a globális és regionális agykérgi térfogatot, vastagságot, felszínt, szulcális mélységet és szubkortikális térfogatot.

Az összes résztvevő közül 3460-an (35%) 15 éves koruk előtt kezdtek szert használni, 90%-uk pedig alkoholt fogyasztani. Jelentős átfedés volt az alkohol, a nikotin és a kannabisz használat elkezdése között.

A kutatók megvizsgálták, hogy a kiindulási neuroanatómiai variabilitás összefüggésbe hozható-e a szerhasználat megkezdése előtt vagy akár 3 évvel a kezdeti neurológiai képalkotó vizsgálatokat követően. A vizsgálat kovariánsai közé tartozott a kiindulási életkor, a nem, a pubertáskori státusz, a családi kapcsolat (pl. testvér vagy ikertestvér) és a prenatális anyagterhelés. A kutatók nem ellenőrizték a szociodemográfiai jellemzőket, mivel ezek befolyásolhatják az összefüggéseket.

 

Jelentős agyi különbségek

A szert nem használókhoz képest a szerhasználat bármely formája nagyobb globális neuroanatómiai indexekkel járt együtt, beleértve a teljes agyat (β = 0,05; P = 2,80 × 10-8), a teljes koponyán belüli (β = 0,04; P = 3,49 × 10-6), agykérgi (β = 0,05; P = 4,31 × 10-8) és szubkortikális térfogatokkal (β = 0,05; P = 4,39 × 10-8), valamint nagyobb teljes agykérgi felülettel (β = 0,04; P = 6,05 × 10-7).

A kérgi vastagság és a szerhasználat megkezdése közötti összefüggések iránya regionálisan specifikus volt; minden szerhasználat megkezdését vékonyabb kéreg jellemezte az összes frontális régióban (pl. rostrális középső frontális gyrus, β = -0,03; P = 6,99 × 10-6), míg az összes többi lebenyben vastagabb kéreggel társult. Nagyobb regionális agytérfogattal, mélyebb regionális sulsusokkal és a regionális agykérgi felszín különbségével is társult.

A szerzők megjegyezték, hogy a teljes agykérgi vastagság 1,7 éves korban tetőzik, és az élet során folyamatosan csökken. Ezzel szemben a szubkortikális térfogat 14,4 éves korban tetőzik, és általában stabil marad, mielőtt a későbbi életkorban meredeken csökkenne.

A másodlagos elemzések a három leggyakrabban használt szer (alkohol, nikotin és kannabisz) korai serdülőkori fogyasztók adatait hasonlították össze a szereket nem használó résztvevők adataival.

Az alkoholra vonatkozó eredmények nagyrészt tükrözték a bármely szerhasználatra vonatkozó eredményeket. A vizsgálat azonban további jelentős összefüggéseket tárt fel, többek között nagyobb bal oldalsó nyakszirti térfogatot és kétoldali para-hippokampális gyrus agykérgi vastagságot, valamint kisebb kétoldali felső frontális gyrus agykérgi vastagságot.

A nikotinhasználat alacsonyabb jobb felső homloklebeny térfogattal és mélyebb bal oldalsó orbitofrontális kéreg sulcussal járt együtt. A kannabiszhasználat pedig vékonyabb bal precentralis gyrusszal és alacsonyabb jobb alsó parietális gyrusszal és jobb oldali caudatus térfogattal járt együtt.

A szerzők megjegyezték, hogy a nikotinra és a kannabiszra vonatkozó eredmények nem biztos, hogy megfelelő statisztikai erővel rendelkeztek, és a kis hatások arra utalnak, hogy ezek az eredmények klinikailag nem informatívak az egyes egyének számára. Azonban azt írták: „Tájékoztatnak és megkérdőjelezik a függőség jelenlegi elméleti modelljeit”.

Az összefüggések időbelisége

Egy post hoc elemzés is megkérdőjelezi a függőség jelenlegi modelljeit. Amikor a kutatók csak azt az 1203 fiatalt vizsgálták, akik az alapszintű neurológiai képalkotó vizsgálat után kezdték meg a szerhasználatot, azt találták, hogy az eddig ismertetett legtöbb összefüggés már a szerhasználat megkezdése előtt fennállt.

„Az, hogy a ezek az összefüggések megelőzhetik a szerhasználat megkezdését, megkérdőjelezi azokat az uralkodó értelmezéseket, amelyek szerint ezek elsősorban az expozíció neurotoxikus következményei, és növeli annak valószínűségét, hogy ezek a jellemzők legalább részben a kockázat markereit tükrözhetik” - írták a szerzők.

A vizsgálat egyik korlátja, hogy a nem mért zavaró tényezők és a hiányzó adatokban nem észlelt rendszerszintű különbségek befolyásolhatták az összefüggéseket. A kovariánsként nem szereplő szociodemográfiai, környezeti és genetikai változók valószínűleg mind a neuroanatómiai variabilitással, mind a szerhasználat megkezdésével összefüggésbe hozhatók, és mérsékelhetik a köztük lévő összefüggéseket, mondták a szerzők.

Az oksági feltételezések újraértékelése

Szerkesztőségi kommentárjukban Felix Pichardo és Sylia Wilson (University of Minnesota Twin Cities, Minneapolis) azt javasolták (https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2828523), hogy talán itt az ideje „újraértékelni a függőség agyi betegségmodellek alapjául szolgáló ok-okozati feltételezéseket” és azokat a mechanizmusokat, amelyek révén a függőség kialakul, fennáll és károsodik.

Az anyagok neurotoxikus hatásai központi szerepet játszanak a függőség jelenlegi agyi betegségmodelljeiben, írta Pichardo és Wilson. „Úgy gondolják, hogy az anyagoknak való kitettség olyan kortikális és szubkortikális területeket érint, amelyek támogatják az egymással összefüggő rendszereket, ami a jutalommal kapcsolatos feldolgozás érzéketlenné válásához, a sóvárgást kiváltó fokozott stresszhez, negatív érzelmekhez vezet, amikor a sóvárgás nem csillapodik, és a kognitív kontrollképességek gyengüléséhez, ami a használathoz való ismételt visszatéréshez vezet”.

A szerkesztőségi cikk írói dicsérték az ABCD-tanulmányt a nagy mintaméret miatt, és további erősségéként említik, hogy a legtöbb függőségi kutatással ellentétben, amely keresztmetszeti mintákra támaszkodik, a jelenlegi tanulmány longitudinális értékeléseket alkalmazott. „Az ABCD tanulmányhoz hasonló longitudinális vizsgálatok alapvetőek az időbeli előzmények megállapítása szempontjából, ami kulcsfontosságú lépés az oksági kapcsolatok és a mögöttes mechanizmusok meghatározásában”.

A tanulmányt a National Institutes of Health támogatta.

 

Forrás:

Miller AP, Baranger DAA, Paul SE, et al. Neuroanatomical Variability and Substance Use Initiation in Late Childhood and Early Adolescence. JAMA Netw Open. 2024;7(12):e2452027. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.52027

Pichardo F, Wilson S. The Adolescent Brain Cognitive Development Study and How We Think About Addiction. JAMA Netw Open. 2024;7(12):e2451997. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.51997

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.