Pityriasis rosea
Egy 40 éves férfi egy hete kialakult, testszerte szóródó, viszkető kiütései miatt fordult orvoshoz. Az utóbbi időben láza, hidegrázása, légúti fertőzése nem volt. Iniciális plakkra nem emlékezett. A fizikális vizsgálat alkalmával a törzsén számos kiselemű, hámló foltot észleltek. Az elváltozás nem terjedt ki a tenyerekre és a talpakra, s a végtagok disztális részeire sem.
Megbeszélés
A pityriasis rosea spontán is gyógyuló, papulosquamosus bőrgyógyászati kórkép, melynek 1789-ből származó első leírása szerint a „szétszórtan elhelyezkedő, kiselemű, finoman hámló foltok folyamatosan keletkeznek, összefolyást nem mutatnak”.1 A pityriasis jelentése: „finom hámlás”, a rosea pedig annyit tesz, hogy „rózsaszínű”.1 A kórkép a serdülőkorúak és a fiatal felnőttek körében a leggyakoribb, az esetek mintegy 75%-a a 10 és 35 év közötti korosztályt érinti.2 Főleg ősszel, télen és tavasszal észlelhető.3
A betegséget legtöbbször a hírnökfolt vagy „anyafolt” – egyetlen ovális, hámló, 2–10 cm átmérőjű macula – vezeti be. Ennek megjelenését influenzaszerű prodromális tünetek előzhetik meg.4 Egy-két hét elteltével a bőrkiütések – 1-2 cm átmérőjű többszörös, ovális maculák – testszerte szóródnak, de leginkább a törzsön és a végtagok proximális felszínein halmozódnak. Hosszanti tengelyükkel a bőr természetes redőibe igazodva jellegzetes „karácsonyfatünetet” adnak.
A pityriasis roseának több változata is ismeretes. A pityriasis gigantea például kisebb számú, de nagyobb méretű bőrjelenségből áll.1 Némelykor a hírnökfolt a kórkép egyetlen manifesztációja. A bőrtünetek általában 2–6 hétig állnak fenn.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!