Az izomgyengeség oka sokszor nehezen azonosítható. Ha a valódi izomgyengeséget elkülönítettük a fáradtságérzéstől és a fájdalommal összefüggő motoros zavaroktól, neurológiai, reumatológiai, endokrin, genetikai és fertőzéses kórképek, gyógyszer- vagy toxinhatással összefüggő okok jönnek szóba. Időskori tünetegyüttes az esendőség és a harántcsíkolt izmok megfogyatkozása.
A mellékvese-elégtelenség kezelésére a megfelelő hatóanyag régóta rendelkezésünkre áll, de ma is kutatások tárgya, hogy milyen készítménnyel, milyen adagolási sémákkal lehet a legbiztosabban elkerülni a kritikus kortizolhiányt (mellékvesekrízist). A hagyományos lehetőségek mellett a legújabb próbálkozásokat is ismertetik a würzburgi endokrinológus szerzők.
A primer mellékvesekéreg-elégtelenség okai közül az autoimmun mellékvesekéreg-gyulladás a leggyakoribb. A következmény a glükokortikoidok, a mineralokortikoidok és a mellékvesében képződő androgének hiánya. Fontos, hogy gondoljunk a betegség lehetőségére és felismerjük az életveszélyes Addison-krízist, figyeljünk az azt megelőző enyhe tünetekre is. Ha felmerül a gyanú, cosyntropin stimulációs teszttel igazolhatjuk a diagnózist. A primer mellékvesekéreg-elégtelenség kezelése a glükokortikoidok és a mineralokortikoidok pótlását jelenti. Az autoimmun mellékvesekéreg gyulladáshoz sokszor egyéb autoimmun gyulladás is társul.
A manifeszt vagy szubklinikus primer hipotireózis a leggyakoribb endokrin betegség. A hipotireózis diagnózisa nem nehéz, de vitatott kérdés, hogy szubklinikus hipotireózisban mikor kell szubsztitúciós kezelést indítani. A hormonpótlásra leggyakrabban használt levotiroxin a szervezetben trijódtironinná aktiválódik. Ha a beteg közérzete tiroxinszedés mellett nem kielégítő, a trijódtironinnal kiegészített kezelés eredménye összefügghet a 2-es típusú dejodináz polimorfizmusával. A levotiroxinnal kezelt nők tiroxinszükséglete terhesség idején nagyobb. Figyelembe kell venni a levotiroxin felszívódásának a gyomorsavtermeléstől való függését. Differenciált pajzsmirigyrák miatt végzett tireoidektómia után nem mindig szükséges a TSH-szuppresszió.
A krónikus betegség nem kontraindikációja az utazásnak: megfelelő utazás előtti tanácsadás után szinte minden idült betegségben szenvedő bátran útnak indulhat.
Főbb tézisek
Az életfontosságú glükokortikoid-pótláson (elsődleges és másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben) és mineralokortikoid-pótláson kívül (csak elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben) a betegek a jövőben valószínűleg szubsztitúciós androgénkezelést (dehidroepiandroszteron, DHEA) is kapnak majd. A DHEA hatásának értékeléséhez azonban az eddigieknél kiterjedtebb vizsgálatokra van szükség.
Minden mellékvesekéreg-elégtelenségben szenvedő beteget el kell látni betegigazolvánnyal, és hozzátartozóival együtt rendszeres továbbképzésben kell részesíteni.
Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-kór) oka a mellékvesekéreg pusztulása, a másodlagos, illetve a harmadlagos elégtelenség pedig a hypophysisben, illetve a hypothalamusban található szabályozó központok működészavara miatt alakul ki. Míg elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben szinte minden esetben károsodik a kéregállomány mindhárom zónája, addig a másodlagos kórformában a zona glomerulosában folyó, a renin–angiotenzin rendszer által szabályozott mineralokortikoid-szintézis nem szenved zavart, és csak a CRH–ACTH rendszer által szabályozott zona fasciculata és zona reticularis működése csökken. Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség diagnosztikájában ma is a nagyon érzékeny 250 mg-os ACTH-gyorstesztet tekintik mértékadó vizsgálati módszernek. Másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben azonban az ACTH-gyorsteszt nem elég érzékeny, ezért ilyenkor további diagnosztikus vizsgálatként el kell végezni az inzulin-hypoglykaemia tesztet vagy a metopiron-gyorstesztet is.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.