A mellékvesekéreg-elégtelenség kezelése
Főbb tézisek
- Az életfontosságú glükokortikoid-pótláson (elsődleges és másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben) és mineralokortikoid-pótláson kívül (csak elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben) a betegek a jövőben valószínűleg szubsztitúciós androgénkezelést (dehidroepiandroszteron, DHEA) is kapnak majd. A DHEA hatásának értékeléséhez azonban az eddigieknél kiterjedtebb vizsgálatokra van szükség.
- Minden mellékvesekéreg-elégtelenségben szenvedő beteget el kell látni betegigazolvánnyal, és hozzátartozóival együtt rendszeres továbbképzésben kell részesíteni.
Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-kór) oka a mellékvesekéreg pusztulása, a másodlagos, illetve a harmadlagos elégtelenség pedig a hypophysisben, illetve a hypothalamusban található szabályozó központok működészavara miatt alakul ki. Míg elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben szinte minden esetben károsodik a kéregállomány mindhárom zónája, addig a másodlagos kórformában a zona glomerulosában folyó, a renin–angiotenzin rendszer által szabályozott mineralokortikoid-szintézis nem szenved zavart, és csak a CRH–ACTH rendszer által szabályozott zona fasciculata és zona reticularis működése csökken. Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség diagnosztikájában ma is a nagyon érzékeny 250 mg-os ACTH-gyorstesztet tekintik mértékadó vizsgálati módszernek. Másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben azonban az ACTH-gyorsteszt nem elég érzékeny, ezért ilyenkor további diagnosztikus vizsgálatként el kell végezni az inzulin-hypoglykaemia tesztet vagy a metopiron-gyorstesztet is.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!