Új kutatások szerint bizonyos a 2-es és 4-es típusú angiotenzin II receptorokat inkább stimuláló, mint gátoló vérnyomáscsökkentő gyógyszerek csökkenthetik a demencia előfordulását ezen gyógyszerek új használói körében.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Gyógyszergyári közlemény
2022-08-08
Május 26–28. között idén is megrendezésre került az Egri Kardiológiai Napok, ahol Dr. Szilágyi Attilával, az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet kardiológusával a mineralokortikoid-receptor-antagonisták (MRA) szívelégtelenség kezelésében betöltött szerepéről beszélgettünk.
Az éjszakai izzadást rákérdezés nélkül ritkán említik a betegek. A fokozott éjszakai verejtékezést okozó állapotok közül a leggyakoribbak: menopausa, hangulatzavarok, gastro-oesophagealis reflux betegség, pajzsmirigy-túlműködés és elhízás, de súlyos, életet veszélyeztető betegség is állhat a háttérben. Ha az anamnézis és a fizikális vizsgálat nem tár fel specifikus okot, az orvos szisztematikus és költséges kivizsgálásra kényszerül.
A szisztémás sclerosis kórlefolyása és prognózisa igen változatos, az élettartamot nem befolyásoló mértéktől a belső szervi érintettség miatti korai halálozásig változhat. Bár egységes, mindent megoldó bázisterápia ma sem áll rendelkezésre, a szervi manifesztációk egyre korábbi, egyre hatékonyabb és célzott kezelésével a túlélés jelentősen javítható.
A hipertónia – a felnőttkorban leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség – gyakran szövődik diabetes mellitusszal. A diabéteszben kialakuló patofiziológiai (endokrin, kardiovaszkuláris, renális, neurális) eltérések hozzájárulnak a vérnyomás emelkedéséhez és gátolhatják a vérnyomáscsökkentő szerek hatását, ezért ilyenkor gyakran alakul ki terápiarezisztens hipertónia. A közlemény a terápiarezisztens hipertóniára vonatkozó legfontosabb ismereteket tekinti át, különös tekintettel a diabéteszes betegekre.
A demencia nem betegség, hanem tünetcsoport, szindróma, amelyet memóriazavar és lebenytünetek (afázia, agnózia, apraxia vagy a frontális végrehajtó funkciók zavara) alkotnak. A demens betegek száma Magyarországon 150–300 ezer lehet. Bár demenciát számos betegség okozhat, leggyakoribb oka (akár 70%-ban) az Alzheimer-kór. A mindennapi funkciókban zavart okozó demenciát az enyhe kognitív zavar stádiuma előzi meg, azt pedig a prodromális szakasz. A demencia okát nem ismerjük, csak kockázati és protektív tényezőkről tudunk. Mivel a tünetek evolúciója éveket-évtizedeket vesz igénybe, hosszú idő áll rendelkezésre a kockázati tényezők módosítására, a demencia megjelenésének késleltetésére.
A krónikus szívelégtelenség gyakran előforduló, nagy morbiditású és mortalitású betegség. Sok páciens a szívelégtelenség mellett veseelégtelenségben vagy diabetes mellitusban is szenved. A betegek életminősége szempontjából döntő fontosságú a standardizált, evidenciákon alapuló terápiák alkalmazása. A tanulmány a témakörben közreadott legújabb ismereteket taglalja.
A renin–angiotenzin–aldoszteron rendszer (RAAS) és a hypertonia kialakulása, illetve fennmaradása közti kapcsolat felismerése komoly lendületet adott a RAAS működését gátló gyógyszerek, nevezetesen az angiotenzin-konvertáz enzimet gátló készítmények, majd az angiotenzin II receptor blokkolók (ARB-k) kifejlesztésének. E közlemény témája az utóbbi gyógyszercsoport alkalmazása a magasvérnyomás-betegség kezelésében. Ezen belül áttekintjük azokat a klinikai vizsgálati eredményeket, amelyek szerint az ARB-k vérnyomáscsökkentő hatásukon túlmenő védő hatást is kifejtenek a célszervekre.
Jelenleg hét angiotenzinreceptorblokkoló van forgalomban a hypertonia kezelésére: a candesartan- cilexetil, az eprosartan-mezilát, az irbesartan, a losartan-kálium, az olmesartan-medoxomil, a telmisartan és a valsartan.Mindegyik vegyületnek létezik tiazid diuretikummal (hydrochlorothiaziddal) alkotott fix kombinációja is. Az ARB-k csoportjába tartozó vegyületek mind igen jól tolerálhatók. Placebokontrollos klinikai vizsgálatokban mellékhatásprofiljuk gyakorlatilag azonos a placebóéval. Száraz köhögést az ACE-gátlóknál ritkábban okoznak.Érdekes módon enyhe vagy középsúlyos hypertoniában szenvedő betegek körében az irbesartan a fejfájás incidenciáját is csökkenti, ami megkérdőjelezi azt a nézetet, hogy a hypertonia tünetmentes betegség. Az egyes ARB készítmények elsősorban farmakokinetikai tulajdonságaikban különböznek egymástól (1. táblázat). A megfelelő antihipertenzív szer kiválasztásakor fontos szempont a vegyület hatástartama, amely a plazmában mért felezési idő ismeretében kiszámítható. A 24 órán át hatékony hosszú hatástartamú vegyületek több okból is előnyösebbek a rövid hatástartamú gyógyszereknél: a betegek együttműködési készségét javítja a napi egyszeri gyógyszerbevétel, a kevesebb tabletta sok esetben olcsóbb, a vérnyomás-szabályozás tartós és egyenletes, a vérnyomásértékek alig ingadoznak.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.