OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2018-03-30
A haditengerészet 20 éves alkalmazottja a bal felkarján megjelent bőrkiütés miatt fordult orvoshoz. Arról számolt be, hogy kilenc nappal korábban kissé leégett a napon. A napégés után három nappal, tengerentúli bevetés előtt rutinszerű védőoltást kapott lépfene, hepatitisz A és B, japán enkefalitisz vírus, tífusz és himlő ellen. A felkaron, a deltaizom feletti terület bőrén először kicsiny, enyhén kipirosodott, kiemelkedő bőrkiütést észlelt 2 nappal azelőtt, hogy felkereste orvosát. Az elváltozás mérete 24 óra alatt többszörösére nőtt. A beteg az érintett területen diszkomfortérzést is tapasztalt. Láza nem volt, és korábban még soha nem észlelt hasonlót.
A fertőző betegségek okozta járványok a korábbi évszázadokban a morbiditás és mortalitás legfőbb okai voltak. A középkori Angliában 30 év volt a születéskor várható élettartam, ez ma Magyarországon megközelíti a 80 évet. A 19. századtól bekövetkezett drámai javulás kezdetben a higiénés rendszabályoknak, majd a védőoltásoknak, a 20. század közepétől pedig az antibiotikumoknak köszönhető. A 20. század végétől azonban ez a kedvező trend megfordulni, vagy legalábbis megtorpanni látszik. Új, valamint korábban már leküzdöttnek hitt fertőző betegségek jelentek meg Európában, amelyek kórokozói ellenállók a rendelkezésre álló és korábban hatásosnak bizonyult antibiotikumokkal szemben. Eur Respir J, 2012. december
Az újabb vírusfertőzések európai megjelenését/terjedését számos tényező befolyásolja. Különösen jelentős szerepet játszanak benne a vírusokat terjesztő vektorokra ható klimatikus változások, a vakcináció elégtelen volta, a nagy méreteket öltő turistaforgalom és áruszállítás.
Főbb tézisek:
Ha terroristák biológiai fegyvert vetnének be, valószínűleg aeroszol formában alkalmaznák, mivel a tüdő nagy belső felülete lehetővé teszi az anyag gyors felszívódását.
A Bacillus anthracisideális biológiai fegyvernek számít. Belélegezve tüdő-anthraxot okoz, amely jellegtelen influenzaszerű tünetekkel kezdődik, de kezelés hiányában sepsist és toxaemiát okoz, s néhány nap alatt halálhoz vezet. Az idejében felismert és kezelt megbetegedés uralható.
A pestis kórokozója a tüdőbe jutva fulmináns lefolyású pneumoniát okoz. A halálos kimenetelű betegség befolyásolására csak a haladéktalanul megkezdett antibiotikum-kezelés ad esélyt.
A himlő is rettegett biológiai fegyver nagy fertőzőképessége és a népesség bizonytalan immunvédelme miatt. A negyed százada eradikált betegség újbóli fellépése esetére katasztrófatervet dolgoztak ki a népesség tömeges oltására vonatkozóan. A rendelkezésre álló oltóanyag biztonságos volta kétséges.
A botulinum toxin igen erős idegméreg, amely – függetlenül a behatolási kaputól – megbénítja a vázizmokat, és légzésbénulás révén halált okozhat. A kezelés lényegében szupportív.
Az új oltási módok a mucosalis immunitás segítségével a jövőben forradalmasíthatják a fertőző betegségek megelőzését és terápiáját, s ezáltal a bioterrorizmus elleni védekezés lehetőségeit.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.