Antikoaguláns Továbbképző Szemle 3. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Antikoaguláns Továbbképző Szemle
2019-08-09
Az orális antikoaguláns terápia kiválasztása pitvarfibrillációban a nagy randomizált kontrollált vizsgálatok alcsoportelemzései után az erre a betegkörre tervezett prospektív vizsgálatok eredményeire alapozható. ilyen az EMANATE1 vizsgálat is, egy nemzetközi, randomizált, aktív-kontroll, openlabel study, amelybe olyan új keletű pitvarfibrilláló betegeket vontak be, akiknél kardioverziót terveztek. Az EMANATE vizsgálat eredményei jól tükrözik a mindennapi klinikai gyakorlatban tapasztaltakat és a tanulmány szerint az újkeletű pitvarfibrillációban szenvedő betegek kardioverziója során alkalmazott apixabankezelés, hasonlóan a konvencionális heparin/KVA kezeléshez, alacsony stroke- és szisztémás embolizációs, valamint vérzéses eseményekkel jár.
Az X-VeRT vizsgálat eredményei megerősítik eddigi tudásunkat: tartós rivaroxabanterápia mellett végezhető kardioverzió. Emellett fontos új információ, hogy újonnan felismert pitvarfibrilláció miatt végzett ritmus-helyreállítás esetén is eredményes és biztonságos a rivaroxaban alkalmazása, és a warfarinnal összehasonlítva a kardioverzió korábbi elvégzését teszi lehetővé.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A fejlődés a medicina egyes területein nem egyenletes, és néha nehéz is érzékelni a valódi fejlődést, ha csak a napról napra változó információkkal találkozunk. Ezért kiváló alkalom a visszatekintésre a felkérés, ami a kardiológia elmúlt 20 évének bemutatására érkezett. Végezhetnénk az elemzést az egyes területek korszakalkotó újdonságainak évenkénti áttekintésével, de úgy döntöttünk, hogy kiválasztjuk a leggyakoribb, legfontosabb kardiológiai kórképeket és megnézzük, hogyan kezelték a beteget 20 évvel ezelőtt és hogyan most. Ez utóbbi nemcsak izgalmasabbnak tűnik, hanem jobban is mutatja majd azt a hatalmas fejlődést, amin a kardiológia az elmúlt két évtizedben átment.
Nonvalvuláris pitvarfibrillációban a szinuszritmust helyreállító kardioverzió mérsékli a tüneteket, de alvadásgátlás nélkül kb. 5%-ban tromboembóliás szövődményekhez vezet. Kevésbé közismert, hogy a kardioverzió a szokásos alvadásgátló kezelés mellett is növeli a stroke és a perifériás embólia veszélyét. Az új alvadásgátló gyógyszerek nagy klinikai vizsgálatainak kontrollcsoportjában (warfarin) havi 0,13–0,20%-nak mért tromboembóliás kockázat a kardioverziót követő 1 hónapban 3-6-szor akkora, mint kardioverzió nélkül.
A pitvarfibrilláció (AF) gyógyszeres kezelésének alapja az antitrombotikus terápia. Japánban 2011 januárjában engedélyezték a dabigatran alkalmazását, és a japán Circulation Society ennek megfelelően módosította az AF kapcsán fellépő neurológiai szövődmények prevenciójára vonatkozó ajánlásait, hisz a dabigatran alvadásgátló hatása – a warfarintól eltérően- független a K-vitamintól, és más szerekkel is alig van kölcsönhatása.
A pitvarfibrilláció (AF) gyógyszeres kezelésére 2001-ben közzétett, azóta többször módosított irányelveket jelenleg is széles körben használják a klinikai gyakorlatban. Eszerint az AF kezelésének alapja az antitrombotikus terápia. Ez az irányelv volt az első, mely a trombocitagátló szerek helyett a warfarint javasolta az AF kezelésére, ezáltal hozzájárult a warfarinadás széles körű elterjedéséhez és optimalizálásához, egyszersmind a cerebrális infarktusok megelőzéséhez.
A pitvarfibrilláció (AF) legtöbbször más szívbetegség talaján alakul ki, de maga az aritmia is időfüggő átépülési folyamatokat indít el, elsősorban a pitvarban: elektromos, kontraktilis, endoteliális és strukturális átépülést. Az AF gyógyszeres kezeléséhez a frekvencia kontrollja mellett hozzátartozik a kockázattól függő antikoagulációs kezelés.
Pitvarfibrilláció esetén az egyik lehetséges kezelési mód,ami megszünteti a ritmuszavarral kapcsolatos tüneteket, a gyógyszeres ritmuskontroll stratégiája. Továbbra sem rendelkezünk a mortalitás vagy a morbiditás vonatkozásában e stratégia előnyét igazoló, megfelelő adatokkal.
A 68 éves férfit pangásos szívelégtelenség miatt utalták kórházba. Egy hónapja kezdődött, fokozódó nyugalmi dyspnoéról, orthopnoéról, bokaduzzanatról és a legutóbbi 3 hónapban gyakorta jelentkező anginákról panaszkodott, 6 éve myocardialis infarktust vészelt át.
Egy 82 éves asszony elektív ambuláns cardioversio céljából érkezett a kórházba. Hat hónappal korábban nagyfokú mitrális regurgitatiót okozó, myxomatosus mitrális billentyűjének elégtelensége miatt megműtötték. A műtét előtt sinus-ritmusa volt. Néhány nappal később, a posztoperatív szakban pitvarfibrilláció lépett fel, ami miatt eredményes cardioversiót végeztek. Később azonban a ritmuszavar visszatért. Az utóbbi négy hét során naponta 0,25 mg digoxint és 43150 mg disopyramidot szedett. Szérumában a digoxinszint 1,2 µg/dl volt. Warfarin-kezelést kapott, és elektív cardioversio végzése mellett döntöttek. A beavatkozás tervezett időpontja előtt 24 órával a digoxin adagolását felfüggesztették. Felvételekor tiszta tudatú, mentálisan ép volt a beteg. Vérnyomása 125/70 Hgmm, pulzusa szabálytalan, pulzusszáma 74/perc, légzésszáma 16/perc, hőmérséklete 37 °C volt. Kardiális állapotában sem pangásos szívelégtelenségre utaló jel, sem más említésre méltó eltérés nem volt észlelhető. A cardioversio előtt készített EKG-n pitvarfibrilláció volt látható, 72/perc kamrai frekvenciával és enyhe, digitalis-hatást tükröző ST-depresszióval. A cardioversiót egyszer, 200 joule energiával végezték. A monitor közvetlenül ezután lassú, arrhythmiás szívműködést mutatott. Az akkor készült EKG alább látható.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.