Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Orvostovábbképző Szemle XXXI. évf. 9-10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2024-10-16

A policisztás ovárium szindróma a reproduktív korban lévő nők legelterjed­tebb endokrin elváltozása, amit korábban – ahogy az elnevezés is mutatja – a petefészkekkel és azok elváltozásaival azonosítottak. Ennek kapcsán so­káig a meddőséget tartották a fő problémának és szövődménynek, azonban ma már tudjuk, hogy akár a kialakulása, akár a lefolyása vagy kompikációi tekintetében is ennél sokkal árnyaltabb a kép. Mai napig nem sikerült tel­jesen feltárni ennek a szindrómának a mélységeit, bár az utóbbi időkben nagy előrelépések történtek, többek között a patomechanizmus terén. Ennek az összefoglalónak célja, hogy betekintést nyújtson az elmúlt évek kutatási eredményeibe, egy kis szeletet adva ebből a rendkívül összetett kórképből, kezeléséből.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2019-03-19

A hirsutismus a férfias típusú, férfiakra jellemző testterületeken megjelenő fokozott szőrnövekedés nők esetében. Sokszor rejtve marad, a betegek nem orvoshoz fordulnak, hanem különböző kozmetikai eljárások használatában keresik a megoldást. A hirsutismus súlyosságát a módosított Ferriman– Gallwey-pontrendszer alapján értékelhetjük. Figyelmeztető jele lehet számos androgéntermelő daganatnak. Kezelése háromlépcsős elv szerint működik: mechanikai szőrtelenítés, a petefészek androgéntermelésének gátlása, valamint antiandrogének használata. A kezeléstől kozmetikai és pszichés eredmény is várható.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXIII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2016-04-19

A policisztás ovarium szindróma (PCOS) a második leggyakoribb, nőket érintő endokrin kórkép. A klasszikus kritériumok mellett megjelenhet diabetes mellitus, obezitás, inzulinrezisztencia. Kései szövődményei közül kiemelendők a kardiovaszkuláris események és a krónikus anovuláció miatt kialakuló meddőség. D-vitamin-hiány számos kórkép hátterében állhat. PCOS-betegek vizsgálata során alacsonyabb D-vitamin-szintek igazolódtak. A D-vitamin-hiányos PCOS-betegek nagy dózisú D-vitamin-pótlása ígéretes terápiás lehetőség.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2014-06-25

A primer mellékvesekéreg-elégtelenség okai közül az autoimmun mellék­vesekéreg-gyulladás a leggyakoribb. A következmény a glükokortikoidok, a mineralokortikoidok és a mellékvesében képződő androgének hiánya. Fon­tos, hogy gondoljunk a betegség lehetőségére és felismerjük az életveszélyes Addison-krízist, figyeljünk az azt megelőző enyhe tünetekre is. Ha felmerül a gya­nú, cosyntropin stimulációs teszttel igazolhatjuk a diagnózist. A primer mellékvese­kéreg-elégtelenség kezelése a glükokortikoidok és a mineralokortikoidok pótlását jelenti. Az autoimmun mellékvesekéreg gyulladáshoz sokszor egyéb autoimmun gyulladás is társul.

#5
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 12. szám
OTSZ Online
2012-12-14

A ginekomasztia a férfiak mirigyes emlőszövetének jóindulatú proliferációja. A nem fiziológiás ginekomasztiát krónikus betegség (pl. májcirrózis, hipogonadizmus, veseelégtelenség), gyógyszer, táplálékkiegészítő vagy illegális szer, esetleg daganat okozhatja. Kezelése a beteg kívánságának figyelembevételével mielőbb történjen.

#6
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XVII. évf. 4. szám
OTSZ Online
2012-10-04

A dehidroepiandroszteront (DHEA), annak szulfát formáját (DHEAS) és az androszténdiont (A4) főleg a zona reticularis választja el, melyek − a dihidrotesztoszterontól (DHT) és a tesztoszterontól (T) eltérően − gyenge androgén hatásúak, kisebb kötődési affinitással rendelkeznek az androgénreceptorokhoz. A gyermekkor fiatalabb éveiben kis mennyiségű DHEA és A4 termelődik. Átlagosan 6−8 éves korban nő meg a DHEA-képződésben közvetlenül szerepet játszó 17,20- liáz aktivitás, ezzel egyidejűleg fokozódik az androgének elválasztása (adrenarche), mintegy két évvel megelőzve a hypophysis–gonád tengely aktiválódását (gonadarche). Az adrenális androgének szintjének ezen emelkedése a gyermekek nagy többségénél nem jár külső következményekkel.

#7
Orvostovábbképző Szemle X. évf.12. szám
OTSZ Online
2003-12-01
Főbb tézisek Az életfontosságú glükokortikoid-pótláson (elsődleges és másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben) és mineralokortikoid-pótláson kívül (csak elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben) a betegek a jövőben valószínűleg szubsztitúciós androgénkezelést (dehidroepiandroszteron, DHEA) is kapnak majd. A DHEA hatásának értékeléséhez azonban az eddigieknél kiterjedtebb vizsgálatokra van szükség. Minden mellékvesekéreg-elégtelenségben szenvedő beteget el kell látni betegigazolvánnyal, és hozzátartozóival együtt rendszeres továbbképzésben kell részesíteni. Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-kór) oka a mellékvesekéreg pusztulása, a másodlagos, illetve a harmadlagos elégtelenség pedig a hypophysisben, illetve a hypothalamusban található szabályozó központok működészavara miatt alakul ki. Míg elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenségben szinte minden esetben károsodik a kéregállomány mindhárom zónája, addig a másodlagos kórformában a zona glomerulosában folyó, a renin–angiotenzin rendszer által szabályozott mineralokortikoid-szintézis nem szenved zavart, és csak a CRH–ACTH rendszer által szabályozott zona fasciculata és zona reticularis működése csökken. Az elsődleges mellékvesekéreg-elégtelenség diagnosztikájában ma is a nagyon érzékeny 250 mg-os ACTH-gyorstesztet tekintik mértékadó vizsgálati módszernek. Másodlagos mellékvesekéreg-elégtelenségben azonban az ACTH-gyorsteszt nem elég érzékeny, ezért ilyenkor további diagnosztikus vizsgálatként el kell végezni az inzulin-hypoglykaemia tesztet vagy a metopiron-gyorstesztet is.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.