A gyógyszer indukálta állcsontnekrózis az antireszorptív gyógyszerek ritka mellékhatása, amely jelentősen rontja az érintett betegek életminőségét. A betegség több faktor együttes jelenléte esetén alakul ki. Ilyen fontos patogenetikus tényezők például a gyulladás, a csontremodelling gátlása, vagy a genetikai hajlam. A ritka mellékhatás 2003-as első leírása óta egyre növekvő számú adat utal a genetikai faktorok lehetséges szerepére a betegségben. A molekuláris biológia fejlődésével a DNS bázissorrendjét vizsgáló módszereken túl e kórképben is megjelentek az újabb módszerek, például miRNS-, illetve génexpressziós vizsgálatok is.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2021-08-27
A 23 éves beteg az álla alatti területen észlelt, nem gyógyuló seb miatt kereste fel orvosát. Elmondása szerint az elváltozás 8 hónappal korábban jelent meg, miközben egy kameruni építkezésen dolgozott, ahol gyakran kellett részben víz alá merülnie.
Egy prospektív vizsgálat szerint nagyobb az esély nyelőcső- és gyomorrák kialakulására azoknál a személyeknél, akiknek kórelőzményében fogágybetegség szerepel.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XX. évf. 5. szám
OTSZ Online
2018-11-29
Több mint két évtizede jelent meg az első publikáció, amely bizonyos összefüggést mutatott ki várandós anyák parodontális állapota és a terhességi komplikációk incidenciája között. Azóta több száz vizsgálat született, amelyek nagy hányada valóban megerősítette a fogágybetegség és a terhességi komplikációk közötti kapcsolatot. Bár ezeknek a vizsgálati eredményeknek az evidenciafoka még elég alacsony, ma a fogágybetegséget a terhességi komplikációk egyik független, befolyásolható rizikótényezőjeként tartjuk számon.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XX. évf. 5. szám
OTSZ Online
2018-11-29
Jelen számunk Hazai Aktualitása igen alaposan tekinti át a várandós nők parodontális kezelésének hatását a terhességi szövődmények alakulására. Évek óta vita tárgya az összefüggés bizonyíthatósága, mindenesetre a kérdés három kiemelkedő tapasztalatú hazai professzora arra a következtetésre jut, hogy a terhesség alatt végzett nem sebészeti parodontális tasakkezelés biztonságos, de szignifikánsan nem csökkenti a terhességi szövődmények gyakoriságát. A fogágybetegség mint gyulladásos góc lehetőleg már a fogamzás előtt kezelendő.
A peritonzilláris tályog a fej-nyaki régió leggyakoribb fertőzése. Tipikus tünetei a torokfájás, a nyelési zavar, a szájzár és a gombócos beszéd. A kezelés legfontosabb elemei: drenázs, antibiotikum adása, valamint megfelelő folyadékellátást és fájdalomcsillapítást biztosító szupportív terápia. A betegek többsége ambulánsan kezelhető. Elsőként az A csoportú Streptococcusok és a szájüregi anaerobok ellen hatásos antibiotikum választandó. A kortikoszteroidok a tünetek enyhítésében és a gyógyulás gyorsításában tehetnek jó szolgálatot. Az esetenként súlyos szövődmények (pl. légúti obstrukció, aspiráció, mélyre terjedő fertőzés) kivédéséhez fontos az azonnali felismerés és a kezelés haladéktalan megkezdése.
Az USA-ban a sürgősségi osztályos vizitek 1%-ára állatharapás miatt kerül sor. A harapások legtöbbje kutyától származik, és többnyire olyan állattól, akit az áldozat korábbról ismer. Az áldozatok nagy része gyermek. A harapott sebet ki kell tisztítani, majd fecskendő vagy katéter útján fiziológiás sóoldattal alaposan át kell öblíteni. Meg kell győződni arról, hogy inak vagy csontok nem sérültek-e, és nem maradt-e vissza idegentest. Megfontolandó az antibiotikumprofilaxis, különösen macskaharapást követően, pontszerű sebeknél, ha a kéz sérül, vagy ha a sérült immunvédekezése csökkent. Mérlegelni kell a tetanusz és a veszettség elleni profilaxis szükségességét.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2013-06-05
Kérdés: Egy 36 éves primipara először jelentkezik önnél terhesgondozáson. Korai kezdetű fogágybetegsége miatt többszörös fogpótlást visel. Miként befolyásolhatja ez a terhességét? Válasz: A fogszuvasodás, fogínygyulladás és fogágyi fertőzés nem számít ritkaságnak gyermekeknél, fiatal felnőtteknél és reproduktív korú nőknél. (1,2) A felnőttkori parodontalis infekciók a reproduktív korú nők akár 40%-át is érinthetik. A jelenlegi álláspont szerint a fogszuvasodás többféle okra visszavezethető fertőzéses megbetegedés, melyet egyik személy a másiknak adhat át.
A száj-garat üreg a normális flóra mellett kolonizálódhat patogén baktériumokkal, ezek aspirációja nozokomiális pneumóniát okozhat. Komplex programok és az azokba épített beépített szájápolási protokoll bevezetésével az aspirációs pneumónia kockázatát jelentősen csökkenteni lehet, rövidül az ápolási, lélegeztetési idő, jelentős költségmegtakarítás mutatkozik.
A szájüreg gondos vizsgálata szisztémás betegséget tárhat fel. Értékelni kell a nyálkahártya-elváltozásokat, a periodontális gyulladást, a fogak általános állapotát. Az anémia, a cukorbaj, a Crohn-betegség, az Addison-kór és más kórállapotok szájüregi tünetekkel is felhívhatják magukra a figyelmet.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.