Orvostovábbképző Szemle Különszámok Mozgásszervi, reumatológiai és posztoperatív fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-03-31
Ahogy a sebészet elengedhetetlen része az egészségügyi ellátásnak, a fájdalomcsillapítás sem nélkülözhető ellátási kategória. A mai modern aneszteziológiai technikák és a szakmai felkészültség lehetővé teszik a multimodális fájdalomcsillapítás érvényre jutását a közvetlen műtét körüli időszakban. A műtőből és a kórházból távozás után a megfelelően körültekintő, a fájdalom minden dimenziójára és az ellátás minden szempontjára kiterjedő fájdalomcsillapításnak ugyanilyen fontos szerepet kell kapnia.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok Mozgásszervi, reumatológiai és posztoperatív fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2022-03-31
A mozgásszervi fájdalmak túlnyomó része akut, nociceptív fájdalom, ami a mozgásszerv különböző részeinek betegségeként jelentkezik, és kisebb része krónikus fájdalom szindróma. Az akut fájdalom kezelésében elsődleges szempont a beteg panaszainak gyors csökkentése mellett a mozgásfunkciók helyreállítása és megőrzése, az életminőség, munkaképesség megtartása. A megfelelően választott gyógyszeres és nem gyógyszeres fájdalomcsillapító kezelések biztosítják az akut fájdalom szanálását, aminek célja a krónikus fájdalom szindrómába való átmenet megelőzése is. A jelen összefoglaló az akut reumatológiai fájdalmak hátterében álló okokat és kezelésüket részletezi.
A nyaki gerinc kopásos betegségei sokféle problémát okozhatnak mechanikai hatásaik és az idegek irritációja, becsípődése révén. A nyaki ideggyöki bántalom a nyaki gerincvelőből kilépő ideggyökök összenyomatása vagy sérülése miatt jön létre. Az ideggyökök irritációját többnyire csontos felrakódás vagy a csigolyák közötti porckorongok előboltosulása idézi elő.
Kisebb esetsorozatok és elővizsgálatok alapján a közeljövőben előrelépés várható a majdnem kizárólag fiatal, dohányzó férfiakat érintő betegség terápiájában, így remélhetőleg egyre jobb eséllyel kímélhetjük meg betegeinket a minor vagy major végtag-amputációtól.
A temporomandibuláris betegségek (TMD) váz-izomrendszeri és neuromuszkuláris kórképek heterogén csoportját jelöli, incidenciájuk 20 és 40 éves kor között a legnagyobb. Gyakori tünet az állkapocs fájdalma vagy működészavara, a fejfájás, a fül és az arc fájdalma. Az etiológia soktényezős. A kórismézésben a képalkotó vizsgálatok akkor hasznosak, ha záródási rendellenesség vagy ízületen belüli elváltozás gyanítható. Legtöbbször javulást hoznak a nem invazív kezelési módszerek: betegedukáció, kognitív viselkedésterápia, gyógyszerek (benzodiazepin, antidepresszívum stb.), fizikoterápia, okklúziós eszközök. Kezelésre nem reagáló esetekben a beteget szájsebészhez kell iránytani.
Az opiátok és opioidok a daganatos fájdalomcsillapítás alappillérei. Palettájuk ismerete nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a daganatos betegek rettegett tünetét, a fájdalmat különböző helyzetekben a leghatékonyabban csillapíthassuk. A totális fájdalom elmélete alapján a fájdalomnak pszichés, szociális és spirituális komponensei is vannak, a beteg szenvedésének csökkentésében nemcsak a testi, hanem a lelki fájdalom csillapítására is törekedni kell. A krónikus fájdalmat önálló betegségként kell értékelni, ugyanolyan intenzíven és erélyesen kell kezelni, mint magát a daganatos alapbetegséget.
Az infiltrációs érzéstelenítés módjának megválasztásakor figyelembe kell venni az eljárás típusát, az anesztézia megkívánt tartamát és a szer farmakodinamikáját. A leggyakoribb érzéstelenítési mód a bőr lokális infiltrációja, amikor közvetlenül az érzéstelenítendő helyre fecskendezzük be az injekciót. A területi anesztéziához az injekciókat a kívánt terület köré adjuk be, blokkolva a terület beidegzését. Az idegblokádot főleg az ujjak és az arc érzéstelenítésére használjuk. Könnyen azonosítható tájékozódási pontok segítik a n. supraorbitalis, a n. supratrochlearis, a n. infraorbitalis és a n. mentalis blokádját. A kéz és a láb számos helyén blokkolhatók dorzálisan vagy palmárisan/plantárisan az ujjakat ellátó idegek.
A nervus vagus blokádja a kövér emberek jóval nagyobb fogyását eredményezi, mint az eszköz utánzata (a placebo), de mégsem olyan mértékben, mint ahogy azt a vizsgálat tervezésekor várták.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VI. évf.4. szám
OTSZ Online
2004-07-01
A nervus pudendus sérülése fogóműtét kapcsán
Egy 28 éves floridai asszony pert indított a fiát 1994-ben világra segítő és őt a gyermekágyas időszakban gondozó szülészorvosok ellen. A per során azzal vádolta a szülést vezető orvost, hogy sérülést okozott a fogó helytelen használatával. Az asszony a szülés másnapján erős fájdalomra panaszkodott, az egyik orvos azonban azt mondta neki, hogy a duzzanat és a zúzódás normális jelenségnek tekinthető.
A szülést követő években a beteget több orvos kezelte, akik a nervus pudendus sérülését állapították meg. Az asszony fő panasza a nemi együttlét során tapasztalt állandó fájdalom volt. Ezenkívül krónikus szeméremtesti fájdalomra is panaszkodott, amely miatt több alkalommal kapott fájdalomcsillapító kezelést. Ennek keretében sor került többek közt gerincvelő-stimulálásra és idegblokád alkalmazására is. Az orvosi ellátás összesen 165 ezer dollárba került a betegnek.
A jogi megítélés háttere
A szülészorvosok azt állították, hogy az asszonyt minden tekintetben megfelelően látták el. A beteg szerint a szülést nem dokumentálták kellő pontossággal, hiszen kórlapjában nem volt nyoma a sérülésének. Az asszony a szülés után végzett vizsgálatról készített feljegyzések pontosságát ugyancsak kifogásolta. Egy másik szülész hetekkel később fedezte fel az idegsérülést, amely szerinte a magzat szülőcsatornán való áthaladása során keletkezett. Az orvos kezelés céljából a megfelelő szakrendelésre utalta a beteget. Az esküdtszék véleménye szerint a szülést vezető orvos nem követett el olyan gondatlanságot, amely bármilyen károsodáshoz vagy sérüléshez vezetett volna, illetve kártérítés jogi alapját képezthetné.
Fogó vagy a szülés során alkalmazott más műszer használatával kapcsolatos perekben leggyakrabban azzal vádolják az orvost, hogy az eszközt nem megfelelően alkalmazta és/vagy az alkalmazás javallatának felállítása során nem a szakma szabályai szerint járt el. Bármely műszer alkalmazása magában hordozza a sérülés kockázatát. Nehéz bizonyítani, hogy az orvos gondatlanul járt el az eszköz használata közben, ezért a per során többnyire a javallat megalapozottságának kérdése kerül előtérbe. A per alapját képező sérülésnek természetesen össze kell függnie az eszköz alkalmazásával.
Nem tudjuk, mi volt a javallata a fogó alkalmazásának a bemutatott esetben. Az azonban biztos, hogy a védelemnek sikerült meggyőznie az esküdtszék tagjait arról, hogy helyénvaló volt a műszeres szülésbefejezés javallatának felállítása, az asszony sérülései pedig a hüvelyi szülés következményei voltak, és fogó használata nélkül is létrejöhettek volna. Ez az eset is rávilágít annak fontosságára, hogy a szülés során használt eszközök alkalmazásának – elfogadott – javallatát gondosan dokumentáljuk a beteg kórlapjában.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.