A jelenleg engedéllyel rendelkező irbezartánhoz képest a fázis III PROTECT klinikai vizsgálatban jobb hatásosságot mutatott szparszentán a Berger-kór kezelésében.
Az elmúlt 50 évben paradigmaváltás következett be a tünetmentes bacteriuria megítélésében. A korábban számos esetben kezelendőnek tartott állapotot napjainkban a terhességtől eltekintve ártalmatlannak, sőt egyes esetekben potenciálisan kedvezőnek gondoljuk. Az állapot felismerése és kezelése várandósok esetében, valamint invazív urológiai beavatkozások előtt indokolt. Minden más esetben kerülendő a szűrés és a kezelés, nemcsak költségvonzata, hanem a szimptómás húgyúti fertőzések, a Clostridium difficile fertőzés és az antibiotikumrezisztencia terjedése miatt is.
A CUP (Cancer of Unknown Primary: ismeretlen primer tumor metasztatikus állapota) egy gyakori „daganatféleség”, mely esetén a beteg anamnézisében nincsen ismert primer tumor, és a képalkotó eljárások és/vagy a patológia ugyan igazolják a daganatos betegséget, de nem tudják megadni a kiindulási helyét. A daganatbiológiai és -epidemiológiai ismeretek alkalmazásával költséghatékony patológiai differenciáldiagnosztikai algoritmusok alakíthatók ki, amelyek segítségével az ilyen esetek döntő többségében a primer daganat valószínűsíthető még akkor is, ha az még a kórboncoláskor sem mutatható ki, mert mikroszkopikus maradt vagy korábban regrediált. Az újabb CUP molekuláris diagnosztikumok hasznosan egészíthetik ki a fenti algoritmusokat, de önmagukban nem elég hatékonyak. Magy Onkol 63:67–74, 2019
Kulcsszavak: ismeretlen primer tumor, patológiai differenciáldiagnosztika, biológia
A European Society of Cardiology kamrai ritmuszavarokkal és a hirtelen szívhalál megelőzésével foglalkozó 2015-ös irányelveinek a 2006-os ajánlásokhoz képest számos új eleme van, a genetikai diagnosztikától a szubkután és a hordozható kardioverter defibrillátorokig.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-10-02
Igen eltérő vélemények uralkodnak azzal kapcsolatban, hogy a méhlepényt el kell-e küldeni patológiai vizsgálatra. A szerzők szabványosítást javasolnak arra, mikor, miért és hogyan kell ezt megtenni.
A leggyakoribb hipofízisadenómák a prolaktinómák és a hormont nem termelő adenómák. A kezdeti tünetek lehetnek az endokrin diszfunkció jelei (pl. terméketlenség, csökkent libidó, tejcsorgás) vagy neurológiai tünetek (pl. fejfájás, látászavarok). Ha a diszfunkciós hipofízis hormont termel, a klasszikus klinikai szindrómák alakulhatnak ki, pl. hiperprolaktinémia, akromegália vagy Cushing-kór. Fontos a teljes hipofízisfunkció kivizsgálása, mivel gyakori a mirigy alulműködése. A kezelést végző teamnek az esetleges endokrinológiai vagy idegsebészeti kezelésre is felkészültnek kell lennie. A kis méretű, hormont nem termelő adenómák és a prolaktinómák nem feltétlenül igényelnek azonnali beavatkozást.
A háromdimenziós, nagy felbontású technikákat felvonultató képalkotó diagnosztika évek óta keresi a helyét a bonctermekben. A közelmúltban két vizsgálatban is összehasonlították a komputertomográfiás, illetve mágnesesrezonanciás halottvizsgálat értékét, megbízhatóságát a hagyományos autopsziáéval.
Tüdőérintettség a Sjögren-szindróma extraglanduláris tüneteként változatos formákban jelentkezhet, leggyakrabban nem specifikus intersticiális pneumonia vagy limfocitás intersticiális pneumonia formájában. Prevalenciájáról az irodalomban igen eltérő adatok találhatók. Ezzel az esettel, amelyben szokatlan módon az autoimmun betegség minden manifesztációja egyetlen szervre – a tüdőre – korlátozódott, az immunszuppresszív kezelés árnyoldalaira szeretnénk felhívni a figyelmet.
Anamnézis és klinikai kép. Egy éven belül három olyan (21, 63, ill. 64 éves) beteget kezeltünk osztályunkon, akinél hosszú repülőút vége felé, életében először akut neurológiai tünetegyüttes lépett fel.
Vizsgálatok. Az akut MR-vizsgálat mindhárom esetben agy-emboliára utaló ischaemiás léziókat mutatott, és a transoesophagealis echokardiográfia foramen ovale apertumot (patent foramen ovale, PFO) igazolt. A duplex és kompressziós módszerrel végzett alsó végtagi ultrahangvizsgálat nem mutatott kóros elváltozást. Az extra- és transcranialis Doppler- és duplex ultrahangvizsgálat, a 24 órás EKG, a szokványos laboratóriumi vizsgálatok és a kiterjesztett alvadási vizsgálat (lupus-antikoaguláns, aktivált protein C rezisztencia, protein C és S, antitrombin III) nem utaltak kardiovaszkuláris betegségre vagy a stroke egyéb lehetséges okára. Csak a harmadik esetben igazolódott a protrombin G20210A mutáció.
Diagnózis, terápia és kórlefolyás. A diagnózis mindhárom esetben PFO mellett fellépett paradox agyi embolisatio okozta ischaemiás stroke volt. Az egyik beteg 2 nap elteltével tünetmentessé vált, a másik a finom mozgások tartósan fennálló zavara miatt rehabilitációs osztályra került, a harmadik beteg viszont az antikoagulálás ellenére fellépett multiplex agyi infarctusok és fulmináns tüdő-embolisatio következtében meghalt.
Következtetés. Eseteink azt jelzik, hogy a hosszú repülőutak közben kialakuló thrombosisok egyik lehetséges súlyos szövődménye a PFO talaján fellépő paradox embolisatio okozta ischaemiás stroke, s ezt a kockázati tényezőkhöz igazodó profilaxis kialakításában figyelembe kell vennünk.
Régóta tudjuk, hogy ok-okozati összefüggés, vagy legalábbis koincidencia van a hosszú repülőutak és a vénás thromboembolia, phlebothrombosis kialakulása között. Az 1970-es évek végén a jelenséget turistaosztály- (economy class) szindrómának nevezték el.Metodikai nehézségek miatt azonban csak nemrég sikerült egyértelmű korrelációt kimutatni a repülés során kialakuló, tünetet okozó tüdő-emboliák és a repülési távolság (illetve repülési idő) között: 5000 km-nél hosszabb repülési táv esetén a tüdő-embolia kockázata 150-szer akkora, mint az ennél rövidebb távú repülőutak során.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.