Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 7
#1
Orvostovábbképző Szemle Különszámok Fájdalomcsillapítás Különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2020-11-30

A krónikus mozgásszervi megbetegedések tartós fájdalomcsillapítást igényelnek. Az alkalmazott per os nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) és fájdalomcsillapítók súlyos mellékhatásokat okozhatnak, ezért lokálisan – a hatékonyságot fokozó fizioterápiával – alkalmazva, bizonyítottan lényeges mellékhatás nélkül vezetnek eredményre.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2018-12-11

A Canadian Medical Association tagjai minden évben 20 POEM-et (patient-oriented evidence that matters, azaz betegorientált, releváns bizonyíték) minősítenek a mindennapi gyakorlat szempontjából különösen jelentős­nek. A 2017-es évben több mint 110 orvosi szaklap szisztematikus átte­kintése során 247 vizsgálat felelt meg a POEM kritériumainak. Cikkünk sorra veszi az ezek közül kiemelkedő, betegorientált családorvosi vizsgálati eredményeket.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXIV. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2017-03-14

Az egyedfejlődés során kialakult ideghálózatok kb. 300 milliárd idegsejtje kémiai ingerületátvivő anyagok és elektromos impulzusok segítségével létesít kapcsolatot, „beszélget” egymással. Sérülékeny, számtalan külső hatásnak kitett hálózat ez. Az emberi magatartást, viselkedést nagymérték­ben befolyásolhatják különféle gyógyszerek, élvezeti szerek, a környezetet és az élelmiszereket szennyező anyagok, ipari mérgek. Toxikológiai cikk­sorozatunk első része a perifériás és a központi idegrendszert érő toxikus hatások formáit és pato-biokémiai mechanizmusait tekinti át.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2015-04-03

A betegek jelentős hányada krónikus mozgásszervi eredetű fájdalom miatt keresi fel háziorvosát, a reumatológiai vagy ortopédiai szakrendeléseket. A hatásos fájda­lomcsillapító kezelés nemcsak a funkcionális állapotot, hanem az életminőséget is javítja, a munkaképesség fenntartásával vagy helyreállításával a háttérben álló kór­képek által okozott gazdasági terhet is csökkenti. A fájdalomcsillapítók elterjedt al­kalmazása ellenére a betegek közel fele elégtelennek érzi a gyógyszerek hatását. A jelen összefoglaló áttekintést nyújt a mozgásszervi eredetű fájdalmak leggyako­ribb okairól, az egyes kórképek által okozott panaszok jellegzetességeiről és a fájda­lomcsillapítók egyes csoportjainak alkalmazási lehetőségeiről.

#5
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Cikkreferátum
2013-01-22

A lornoxikám az oxikám gyógyszercsoport egyik újabb tagja, mely a nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) között erős − az opioidokéhoz hasonló − fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik.
IJPMR, 2009. április

#6
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 7-8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2012-08-17

A szerző ismerteti az akut derékfájás modern koncepcióját, mely szerint, ha nincsenek „vörös zászlók” az akut derékfájással jelentkező beteg anamnézisében, fizikális vizsgálati vagy laboratóriumi leleteiben, akkor legalább 3-4 hétig nem érdemes diagnosztikai vizsgálatokat végezni, akkor sem, ha radikulopátia áll fenn, de parézis, cauda-szindróma nincs. A tennivaló az ilyen „aspecifikus” esetekben: betegfelvilágosítás a lehetséges okokról, aktív állapotban tartás, legfeljebb 2-3 nap pihentetéssel, fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés. Ha a kezelés 2–4 hét alatt nem hoz megfelelő eredményt, az eset újra értékelendő, s szükség szerinti képalkotó és laboratóriumi vizsgálatok végzendők. Komoly prognózisú, „specifikus” derékfájás esetén sürgős, pontos kivizsgálás és megfelelő kezelés szükséges. A szerző részletezi az akut derékfájással jelentkező beteg anamnézisfelvételét, fizikális vizsgálatát, bizonyítékokon alapuló kezelését. Felhívja a figyelmet a krónikus derékfájás veszélyét jelző „sárga zászlókra”.

#7
Orvostovábbképző Szemle X. évf.2. szám
OTSZ Online
2003-02-01
Legutóbb az Orvostovábbképző Szemle elmúlt év májusi számának szimpóziuma foglalkozott mozgásszervi betegségekkel. Akkor is abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy bevezetőt írhattam a három tanulmányhoz. Azok az írások a lumbágóval, a stressz-fracturával és a lábszárfájdalommal foglalkoztak. Mint látható, a mostani triász „tisztán” belgyógyászati jellegű kérdéseket tárgyal. Ez is jól mutatja, hogy a reumatológia milyen széles spektrumú, színes, érdekes betegpopulációval foglalkozik: egyrészről szorosan összefonódik a belgyógyászat más területeivel, másfelől határterületeket képez nem belgyógyászati szakmákkal is. Mindezek alapján elképzelhető, hogy a reumatológiai betegekkel foglalkozó szakembernek optimálisan milyen tájékozottsága kell hogy legyen. S mindez elmondható a háziorvosokról is, hiszen az első tüneteket általában ők észlelik, értékelik, az ő döntéseik alapján alakulnak ki a „betegutak”, s kerül fontos szerepbe az időtényező. A mostani három értékes továbbképző összefoglalónak tulajdonképpen nincs egymáshoz köze. Mégis, a fentiek szellemében külön-külön és együtt arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen komoly differenciáldiagnosztikai felkészültséggel kell közeledni a fájdalomra panaszkodó, mozgásszervi tüneteket mutató beteghez. Szerkesztőbizottságunk az elismert szaktudás alapján kérte fel a kommentátorokat, s hogy feladatukat igen magas szinten teljesítették, arra az is bizonyíték, hogy kiváló írásaikhoz a bevezető szerzője nem sokat tehet hozzá.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.