Az előrehaladott vagy áttétes vesekéreg-daganatos betegek kezelésében a terápiás lehetőségek a 15 éve tartó tirozin-kináz-inhibitor- (TKI-) éra után jelentősen bővültek az új típusú immunterápiák megjelenésével, valamint a korábbi standard nephrectomia szerepének és időzítésének átértékelődésével. Különösen kedvező eredmények érhetők el, ha első vonalban az immunonkológiai készítményeket kombináljuk CTLA4-gátlóval vagy VEGFR-gátlóval. Az eddig mértékadó terápiák (sunitinib, pazopanib) a jó prognózisú betegek kezdeti terápiájában továbbra is opciók. Közleményünkben ismertetjük napjaink modern terápiás lehetőségeinek alapjait és a legújabb kezelési irányokat.
A géntoxikológia azokat a DNS szintjén bekövetkező változásokat foglalja magába, amelyek a nukleinsavak szerkezetének megváltozásához, mutációkhoz vezetnek. Amennyiben a mutációk sorozata olyan változásokat okoz, hogy azok a sejt túlélését ugyan nem befolyásolják, de károsíthatják a fiziológiás kontrollmechanizmusokat, és a mutáns sejt függetlenedik a környezetétől, karcinogenezisről beszélünk. A géntoxikológia és a karcinogenezis folyamata nem azonos, de szorosan összefügg egymással.
A foglalkozási orvosnak a kockázatbecslés eszközeként alkalmaznia kell a környezet monitorozását és a biológiai markerek ellenőrzését, a legmodernebb orvosi diagnosztikus eszközöket, a szűrés módszertanát, amivel az expozíció megléte kimutatható. A rejtett expozíció kimutatására alkalmas lehet a genotoxikológiai monitorozás, ami a rákkeltő mutagén-karcinogén anyagok jelenlétére az expozíció pillanatnyi jelenlététől függetlenül is felhívja a figyelmet a biológiai hatások – kromoszóma-rendellenességek – alapján.
- A csernobili katasztrófa tanulságai a XXI. században - Nanotechnológia az orvostudományban - A sugárzások rákkeltő hatásai - A sugárterápia környezet- és egészségvédelmi vonatkozásai (azonosságok és különbségek az ionizáló/nem ionizáló sugárzások hatásmechanizmusában) - Az ionizáló sugárzás immunrendszerre gyakorolt hatása - Ionizáló sugárzás terápiás alkalmazása, laser-indukált másodlagos sugárforrások - Kis sugárdózisok hatására bekövetkező molekuláris szintű változások - Élelmiszereinkben előforduló radionuklidok szerepe a lakosság sugárterhelésében - Funkcionális MRI-vizsgálatok az orvosi diagnosztikában - Arzén-trioxid antioxidáns hatásának vizsgálata humán sejtes rendszerben - KAQUN-víz hatása egészséges önkéntesek immunológiai paramétereire - d-Lenolate® hatása egészséges önkéntesek immunológiai paramétereire - Géntoxikus és oxídatív expozíció hatásvizsgálata egysejtes gélelektroforézissel vegyipari dolgozókon - Az ionizáló sugárzás orvostudományi alkalmazásainak sugárvédelmi vonatkozásai - Nem orvosi célú humán röntgenvizsgálatok sugárvédelmi kérdései - A lakosság elektromágneses terhelésének csökkentése az alacsony frekvenciájú és a rádiófrekvenciás terek esetében - A lakossági és munkahelyi ultraibolya sugárzás túl-expozíció megelőzésének lehetőségei - Kell-e féljünk a napsugárzástól? - Az ionizáló sugárzás molekuláris biológiai hatása sejt- és szervezeti szinten - Korszerű atomerőmű-típusok - Kisdózisú ionizáló sugárexpozíció kimutatása kémiai karcinogénekkel exponáltak limfocitáiban
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.