Az agyrázkódásnak is nevezett enyhe agysérülés felnőtteknél és fiataloknál is gyakori. Károsíthatja többek között a testi, kognitív, lelki és magatartási funkciókat. Minden esetben mérlegelni kell a sérülés mechanizmusa és a tünetek időbeli jelentkezése közötti összefüggéseket. Ha sportolónál felmerül agyrázkódás gyanúja, csak teljesen tünetmentesen térhet vissza a pályára. Az első ellátás alapvető elemeit képezi a rövid kognitív teszt és a fizikális nyugalomba helyezés. A tünetek megszűnésekor a beteg fokozatosan térhet vissza megszokott aktivitásához. Kockázati tényezők fennállásakor hosszabb időt kell hagyni a felépülésre.
A gyakori előfordulás, az átláthatatlan terminológia, a diagnosztikai és kezelési bizonytalanságok miatt indokolt, hogy irányelvek segítsék a nem specifikus, funkcionális és szomatoform (NFS) panaszok körüli tevékenységet. Ennek érdekében új, átfogó, széles körű konszenzuson alapuló, interdiszciplináris ajánlást fogadott el a két illetékes német szakmai testület. A tünet- és gyógyításorientált hozzáállás, az empatikus kommunikáció és a következetes bio-pszicho-szociális diagnosztika lehetővé teszi az NFS korai felismerését, a krónikussá váló, súlyos folyamatok elkerülését. Az enyhébb lefolyású esetek kezelhetők a pszichoszomatikus alapellátás keretein belül, a súlyosabbak koordinált együttműködést, olykor multimodális vagy stacioner kezelést igényelnek.
A megelőzés szempontjából lényeges intervenciók az egyénre, a családi környezetre és az egyéb környezeti tényezőkre irányulnak. Az elmúlt 25 évben egyre több olyan protektív és kockázati tényező vált ismertté, amely csökkenti, illetve növeli a mentális zavarok kialakulásának valószínűségét, s ezzel nagyban bővültek a prevenció lehetőségei.
Tisztelt Kolléganők és Kollégák! Hazai aktualitás rovatunkban Winkler Gábor professzor és Baranyi Éva főorvos asszony tollából olvashatnak kiváló összefoglalást az orális antidiabetikus kezelésről.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle IX. évf.5. szám
OTSZ Online
2004-10-01
Bevezetés
A gyermek- és serdülőkori szomatizációs kórképek felismerése és kezelése nehéz feladat elé állítja a gyermekgyógyászt: egyrészt egy nem létező betegség szelleme kísért, másrészt a kórkép értelmezésekor elkövetett hibák következtében elveszíthetjük a beteg és családja bizalmát. Bár sok klinikus nagyobb nehézség nélkül megbirkózik a problémával, a többséget mégis megtévesztik a tünetek, bosszankodnak a "képzelt" betegre feleslegesen elvesztegetett idő miatt, vagy az állandóan visszatérő panaszáradat okoz felesleges frusztrációt.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy e terület még jelentős részben feltáratlan; sem metaanalízisek, sem a tényeken alapuló orvostudomány eredményei nem járultak hozzá a kórkép megértéséhez. Paradox módon a szomatizációs kórképeket gyermekkorban pszichiátriai betegségnek tartják, mégis a pszichiáterek - a legkülönlegesebb, legszokatlanabb és legbizarrabb esetek kivételével - csak igen ritkán találkoznak e betegekkel. A funkcionális panaszokkal jelentkező gyermekek és serdülők többségével a háziorvos találkozik. Az alábbi tanulmány elsősorban a szomatizálás megértésével és kivizsgálásával foglalkozik, valamint e kórképek mindennapos kezelési stratégiáit foglalja össze.
Meghatározás és osztályozás
A szomatizáció egy vagy több fizikális panaszt jelent, amelyek hátterében részletes orvosi vizsgálattal sem tárható fel kóros eltérés vagy patológiás folyamat. A szomatizálás egyidejűleg zajló, organikus betegséggel is egybeeshet. A szomatizáció jelenségéről feltételezik, hogy egy organikus betegséggel összefüggésben jelentkezik, azonban a panaszok lényegesen túlhaladják a kórképpel vagy a tünetekkel összeegyeztethető mértéket. Tehát a szomatoform kórképek alapvető jellemzője, hogy az egyes alapbetegségekre utaló panaszok hátterében kórállapot nem fedezhető fel, vagy a panaszok intenzitása meghaladja a funkcionális károsodás mértékét.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.