Hatásos-e az intravénás magnézium-szulfát az asztma akut exacerbációjának terápiájában?
BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ
Ha a sürgősségi osztályon akut asztmás fellángolás miatt jelentkező beteg nem reagál megfelelően az első vonalbeli kezelésre (hörgtágító és kortikoszteroid), jó eredménnyel alkalmazható intravénás magnézium-szulfát. Gyermekek esetében magnézium-szulfát adásával 68%-kal volt csökkenthető a kórházi felvételek száma (B szintű ajánlás, három kis véletlen besorolásos, kontrollcsoportos vizsgálat [RCT] metaanalízise alapján). Felnőtt betegek körében magnézium-szulfát adásával 25%-os csökkenést értek el a kórházi felvételek számában (A szintű ajánlás, 14 RCT metaanalízise alapján).
A bizonyítékok összegzése
Három RCT 2016-ban nyilvánosságra hozott Cochrane-elemzése szerint az intravénás magnézium-szulfát adása mellett 68%-kal kisebb arányban vált szükségessé a 18 hónapos és 18 éves kor közötti betegek kórházi felvétele, akik akut asztmás fellángolás miatt kerültek sürgősségi ellátásra (n=115; esélyhányados [OR] = 0,32; 95%-os MT: 0,14–0,74).1 Magnézium-szulfát alkalmazására akkor került sor, ha az inhalációs rövid hatású hörgőtágító és a kortikoszteroid nem hozta meg a kívánt hatást. A dózis meghatározása nem egységes elvek szerint történt, ám a vizsgálatok többségében a testsúly alapján számították ki a szükséges adagot, a British National Formulary for Children szerint, mely 40 mg/ttkg dózis adását javasolja 2 grammos maximális adagig egyetlen, 20 perces intravénás infúzióban. Az elemzést korlátozta a vizsgálatok száma és mérete. Nem kívánt hatások előfordulásáról nem számoltak be. A betegeket nem sorolták különböző alcsoportokba az asztma súlyosságát jelző pontszám (pl. Pediatric Asthma Severity Score vagy Pediatric Respiratory Assessment Measure) alapján.
Egy 2014-es Cochrane-elemzésben 14 RCT összegzett analízise alapján azt találták, hogy 25%-kal kevesebb esetben vált szükségessé kórházi felvétel, ha az asztma akut exacerbációja miatt jelentkező beteg a sürgősségi osztályon intravénás magnézium-szulfátot kapott (n=1769; OR=0,75; 95%-os MT: 0,60–0,92).2 Egy-egy kórházi felvétel megelőzéséhez 7 beteg (95%-os MT: 2–13) kezelésére volt szükség. A vizsgálatok többsége kettős vak elrendezésben hasonlította össze az intravénás magnézium-szulfátot (1,2–2 g) a placebóval olyan esetekben, amikor az első vonalbeli terápia hatástalannak bizonyult. A szerzők statisztikailag szignifikáns, klinikai szempontból azonban minimális javulást tapasztaltak a másodlagos kimenetelekben (1 mp alatti forszírozott kilégzési volumen [FEV1] és kilégzési csúcssebesség).
Egyik metaanalízis sem tért ki a nem kívánt események elemzésére, mivel az egyes RCT-kben nem egységesen adták közre az erre vonatkozó adatokat. A leggyakoribb mellékhatás a bőr dózisfüggő kipirulása, illetve a frekvenciafüggő hypotensio és értágulat volt.1,2
A Global Initiative for Asthma irányelvei az akut asztmás fellángolások kezelésére ismételt dózisban rövid hatású hörgtágító, már korán orális kortikoszteroid és kontrollált áramlású oxigén alkalmazását javasolják.3 Súlyos exacerbációk esetén a fentieket ki kell egészíteni ipratropiummal, és meg kell fontolni rövid hatástartamú inhalációs bronchodilatátor adását is. Az akut ellátásban intravénás magnézium-szulfát-kezelés akkor mérlegelhető, ha a beteg nem reagál az elsőként alkalmazott intenzív terápiára.
INTRAVENOUS MAGNESIUM SULFATE FOR ACUTE ASTHMA EXACERBATIONS • VOL 99 / NO 2 / JAN 15, 2019 / AMERICAN FAMILY PHYSICIAN
Levelezési cím: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
A szerzők munkahelye:
Dr. Brian J. Stojak,1 Dr. Elise Halajian,1 Dr. Richard A. Guthmann,1 Joan Nashelsky2
1Advocate Illinois Masonic Medical Center, Chicago (Illinois, USA). 2Family Practice Inquiries Network, Iowa City, Iowa
Irodalom:
1. Griffiths B, Kew KM. Intravenous magnesium sulfate for treating children with acute asthma in the emergency department. Cochrane Database Syst Rev 2016;4:CD011050
2. Kew KW, Kirtchuk L, Michell CI. Intravenous magnesium sulfate for treating adults with acute asthma in the emergency department. Cochrane Database Syst Rev 2014;5:CD010909
3. Global strategy for asthma management and prevention: Global Initiative for Asthma (GINA). http://www.ginasthma.org (frissítve 2018. március 29-én, letöltve 2018. augusztus 9-én)
a szerző cikkei
Dr. Elise Halajian
a szerző cikkei
Dr. Richard A. Guthmann
a szerző cikkei
Joan Nashelsky
a szerző cikkei