A diagnosztikai képalkotó vizsgálatok elrendelésekor – a sugárexpozíció csökkentése érdekében – az orvosoknak tartaniuk kell magukat felnőtt betegek esetében az Image Wisely, gyermekek esetében az Image Gently útmutatóhoz, valamint az American College of Radiology (ACR) megfelelőségi kritériumaihoz. Ez utóbbiak 193 diagnosztikai képalkotási és intervenciós radiológiai témát, ezen belül 942 klinikai változatot és több mint 1680 klinikai szituációt ölelnek fel. A cikk a legfontosabb szakmai ajánlásokat tekinti át.
Az elülső Willis-kör nagy ágainak elzáródása okozta ischaemiás stroke-ban – amennyiben még nincs nagy kiterjedésű, definitív infarktus – mechanikus thrombectomiával jelentősen javítható az önálló életvezetésre lehetőséget adó túlélés esélye. Bemutatjuk a módszereket, eredményeket, irányelveket és a további fejlődés várható irányait.
A DEFUSE 3 vizsgálat minden alcsoportra kiterjedő feldolgozása szerint az endovaszkuláris trombektómiát akkor is el kell végezni, ha a beteg idős, ha a tünetek enyhék, és ha a nagy ereken bekövetkezett stroke óta jelentős idő telt el, de a perfúziós felvételeken még menthető mennyiségű szövet látható.
A vezérfonal sorsa példa nélküli. Röviddel megjelenése után bejelentették, hogy az American Heart Association és az American Stroke Association közös ajánlásából néhány fejezetet törölnek, mivel ezek a fejezetek további módosításra szorulnak. Törölték többek között a mentőszállítást, a telemedicinát, az agyi képalkotást, a vérnyomás és a dysphagia kezelését tárgyaló fejezeteket. Cikkünkben a furcsa előzmények után megjelent ajánlás legfontosabb megállapításait emeljük ki, ezekhez fűzünk dőlt betűs megjegyzéseket.
Az akut stroke kezelésének célja a véráramlás helyreállítása és a penumbralis ischaemiás szövetek megmentése. A DEFUSE 2 vizsgálat azt igazolta, hogy a kezelés megkezdéséig eltelt idő nem abszolút jelentőségű tényező a kimenetel meghatározásában. Úgy tűnik, hogy egyes betegeknél gyors ütemben pusztulnak a neuronok, illetve hogy a nagyon korai reperfúzió nem szükségképpen kedvező hatású. Ezzel szemben a stroke-betegeknek egy olyan csoportja körvonalazódik, ahol az irreverzibilis ischaemiás károsodás órák alatt alakul ki. Egyelőre nem tisztázott, mely tényezők befolyásolják az infarktus kiterjedésének növekedését.
Az akut stroke esetén a prognózis jelzésére ígéretes a felvételkor végzett CT- ill. MRI-képek ASPECT score módszerrel történő analízise. Az intravaszkuláris mechanikus thrombectomián átesett betegek esetén a diffúziós MRI-n észlelhető eltérések stabilitása vagy éppen csökkenése kedvező kimenetelt jelzett, de az infarktus volumenének növekedése kedvezőtlen prognózist sejtet.
A képalkotás szempontjából különböző szinteken követhetjük nyomon a terápia hatását: (1) primer artériás elzáródást követően az ér átjárhatóságának helyreállása alapján; (2) az okklúziótól disztális fő érágak átjárhatóságának értékelésével – számításba véve, hogy az elsődleges alvadék darabjaira hullhat, melyek aztán elvándorolva a primer elzáródástól távolabb eső ágak okklúzióját okozhatják; (3) a disztális érszakaszok anterográd áramlásának „bemosódási” (wash-in) és „kimosódási” (wash-out) rátája alapján; és (4) a kapillárisperfúzió elemzésével.
Az intravénás (iv.) rekombináns szöveti plazminogén-aktivátor (rtPA, recombinant tissue plasminogen activator) előnyös hatása erősen időfüggő akut stroke-ban. Éppen ezért a tünetek jelentkezése után a betegnek mielőbb kórházba kell kerülnie, hogy a kezelés minimális késedelemmel megkezdődhessen. Nem minden esetben van azonban lehetőség arra, hogy a beteget a trombolízis végzésében jártas orvos lássa el erre szakosodott stroke-centrumban. Mindezen tényezők befolyásolják, hogy a beteg a trombolízishez szükséges időablakon belül ellátásra kerül-e, ami pedig nagyban szerepet játszik abban, hogy sikerül-e javulást elérni a stroke terápiás kimenetelében országos és nemzetközi szinten egyaránt.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.