Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 6
#1
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2013-12-17

A kóroktanilag heterogén glomerulonefritiszek definitív diagnózisa vesebiopsziával állítható fel. A primer és szekunder formák megkülönböztetésének nagy klinikai jelentősége van, mert a legtöbb szekunder glomerulonefritisz gyógyítható a kiváltó ok kezelésével. Az optimális kezelés kiindulópontja az adott beteg egyéni prognózisa. Optimális „szupportív” terápiával – a vérnyomás beállításával, a proteinúria csökkentésével, a dohányzás elhagyásával és étrendi előírások érvényesítésével – a vesefunkció romlása lassítható, esetleg megállítható.

#2
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Nefrológia, urológia
2012-10-11

A krónikus vesebetegek közel fele diabetes mellitusban szenved. A diabéteszes nefropátia (DNP) a makrovaszkuláris károsodások kifejezett kockázati tényezője. A DNP 1-es típusú diabéteszben általában egy évtizedes betegségtartam után jelentkezik, de 2-es típusú diabéteszben már annak felismerésekor is fennállhat. 

#3
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2011-09-13
A nefrológia egyik fô törekvése a nagy kockázatú vesebetegek idôben történô felismerése: ez teszi lehetôvé a korai kezelést és a progresszió megfékezését. A szerzôk a norvégiai HUNT-2 vizsgálat eredményei alapján új rendszert javasolnak a krónikus vesebetegségek osztályozására, amely a számított glomeruláris filtrációs ráta mellett a vizeletbôl mért albumin/kreatinin hányadost is figyelembe veszi, és fôként az idôsebbek renális kockázatának megbízható elôrejelzésében hozhat elôrelépést.
Kulcsszavak : albumin min min /kr kr eatinin tinin tinin tinin tinin hányados os , glom om eruláris ris ris filtr tr ációs ráta, kr kr ónik nik nik us vesebetegség os os ztályozása, renális is ko ko ckázat becslése

A szerzők a norvégiai HUNT-2 vizsgálat eredményei alapján új rendszert javasolnak a krónikus vesebetegségek osztályozására, amely a számított glomeruláris filtrációs ráta mellett a vizeletből mért albumin/kreatinin hányadost is figyelembe veszi, és főként az idősebbek renális kockázatának megbízható előrejelzésében hozhat előrelépést.

#4
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2011-09-13
Ez a nefrológiai szimpózium is
ráirányítja a figyelmet azok-
ra a fontos tényekre, amiket a nefrológiai szakma évek óta hangsúlyoz, nevezetesen a krónikus vesebetegségek népbetegség jellegére, az akut vesebetegségek súlyosságára, az életet nagymértékben veszélyeztető voltára, a korai diagnózis és a kezelés bonyolultságára. A szimpózium három kiváló ismertetőből és két magas színvonalú kommentárból áll. A kommentátorok remek érzékkel egészítik ki az ismertetőket és teszik alkalmazhatóvá a hazai viszonyok között. Megtisztelő lehetőség, hogy ezekhez bevezetést írhatok.
A veseglomerulus szerkezetének és működésének kutatásáról szóló dolgozat részletes áttekintést ad a proteinuria és a félholdas glomerulonephritis (gyors progressziójú glomerulonephritis) keletkezéséről. Ebben a cikkben is tükröződik a dicséretes szándék, hogy egyszerre szolgálja a krónikus vesebetegségek (proteinuria) és az akut, egyes esetekben potenciálisan életet veszélyeztető kórképek (félholdas glomerulonephritis) megismertetését. Ma már nem csak a nefrológusoknak kell ismerniük a proteinuria fontosságát (lásd a kardiovaszkuláris kockázati tényezők között). A cikk remek fiziológiai értelmezését adja a vese működésének és érdekes megközelítését az anatómiai felépítésének. Felhívja a figyelmet arra, hogy régi anatómiai tanulmányaink során úgy tanultuk, a glomeruláris endothel fenesztrált, az új kutatások szerint azonban a glomeruláris endothel fenesztrumain a fehérjék nem tudnak szabadon átjutni, mert az endothel felszínén található glikoprotein réteg, az ún. glikokálix megakadályozza azt.

Ez a nefrológiai szimpózium is ráirányítja a figyelmet azokra a fontos tényekre, amiket a nefrológiai szakma évek óta hangsúlyoz: a krónikus vesebetegségek népbetegség jellegére, az akut vesebetegségek súlyosságára, az életet veszélyeztető voltára, a korai diagnózis és a kezelés bonyolultságára.

#5
Orvostovábbképző Szemle XI. évf.3. szám
OTSZ Online
2004-03-01

Érvek mellette A vizelettel történő fokozott fehérjeürítés fordulópontot jelent a cukorbetegek életében, mivel a proteinuriás cukorbetegek mortalitása akár százszor akkora is lehet, mint a proteinuria nélküli cukorbetegeké.1 A klinikai diabetológia egyik legfontosabb felismerése volt, hogy még a minimális mértékű albuminkiválasztás (microalbuminuria) is növeli a váratlan kardiovaszkuláris események és a veseelégtelenség kialakulásának kockázatát. Mogensen és mtsai 1995-ös közleményükben2 megállapították, hogy „a microalbuminuria az első könnyen felismerhető jel, amely a diabeteses nephropathia és más vaszkuláris szövődmények kockázatára utal”, s úgy vélekedtek, hogy „a megelőzés legjobban ebben a stádiumban valósítható meg”. A szerzők azt a következtetést is levonták, hogy „ez a program ... igen költséghatékony, mert a veseelégtelenség kezelése nagyon drága”. ... Érvek ellene Fontos különbséget tennünk a szűrővizsgálatok és a diagnosztikus vizsgálatok között. A szűrővizsgálatokat mindig olyan személyeken végzik, akiken nem észlelhetők a keresett betegség tünetei. Megfelelő keresési stratégiával felállítható a diagnózis, és korábban elkezdhető a kezelés, ami jobb eredményekhez vezet, mint a későbbi gyógykezelés. A nem kellően indokolt szűrővizsgálatoknak gyakran negatív hatásaik vannak.1,2 Ezért az 1998-ban Londonban megalakult National Screening Committee3 a következő kritériumokat fogalmazta meg a szűrővizsgálatokra vonatkozóan. A keresett betegség legyen jelentős egészségügyi probléma, és fontos, hogy az elsődleges megelőzés költséghatékony módszerekkel megoldható legyen. A vizsgálat legyen egyszerű, és biztosan ismerje fel a keresett betegséget (szenzitív és specifikus legyen). Bizonyítani kell, hogy a keresett betegség korai felismerése javítja a kezelési eredményeket. Prospektív, véletlen besorolásos vizsgálatokkal kell alátámasztani, hogy a szűrési program hatékonyan csökkenti a keresett betegség morbiditását és/vagy mortalitását. Fontos, hogy a szűrési program haszna nagyobb legyen, mint a szűrés okozta pszichés és fizikai ártalom. A szűrés során gondoskodni kell a minőségbiztosításról.

#6
Orvostovábbképző Szemle X. évf.8. szám
OTSZ Online
2003-08-01
A gyógyszerek fejlődése és az intenzív kutatások eredményeképpen a diabeteses nephropathia kezelési irányvonalai az utóbbi években állandó változáson mennek át. A betegellátással kapcsolatos ajánlásokat különösen az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlókkal és az angiotenzin II receptor blokkolókkal (ARB) folytatott vizsgálatok, illetve a renin–angiotenzin rendszer egyre alaposabb megértése befolyásolták. Az alábbi cikkben a szerző beszámol a diabeteses nephropathia kezelési irányvonalainak alapjairól és a szakterületen elért legújabb eredményekről. Leírja az új módszerek kutatási hátterét, és kiemel bizonyos antihipertenzív és vesekímélő kezelési eljárásokat, amelyek alkalmazásával csökkenthető a nephropathia és a kardiovaszkuláris eltérések kockázata cukorbetegek esetében. Az Egyesült Államokban a végstádiumú vesebetegség (ESRD, end-stage renal disease) az esetek 44%-ában cukorbetegség következményeképpen alakul ki.1 A diabeteses nephropathia, amelyet többek között a vizelet albumintartalma jelez, 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben egyaránt növeli a kardiovaszkuláris halálozást. Már az albuminkiválasztás csekély fokozódása is emelkedett kardiovaszkuláris kockázattal jár.2 Ha a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma 2010-re megkétszereződik, a nephropathiával és következményeivel kapcsolatos költségek meghaladhatják az 1998-as ráfordítások dupláját, így óvatos becslés szerint is elérhetik a 28 milliárd dollárt.3 Ez a növekedés azonban nem elkerülhetetlen. Ha sikerül elérni, hogy már a nephropathia korai jeleire hatásos kezeléssel válaszoljunk, a valóságban soha nem kell majd e becslésekkel szembenéznünk. A diabeteses nephropathia jellemzői A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők 40%-ánál a kórlefolyás során valamikor nephropathia alakul ki (a kockázati tényezők4,5 ismeretében ez nem meglepő; 1. táblázat). A microalbuminuria (a vizelet szabványos csíkteszt segítségével nem kimutatható mértékű albumintartalma) 2-es típusú cukorbetegségben a kardiovaszkuláris események kockázatának növekedésével jár. A vizeletbe 24 óra alatt kiválasztott albumin mennyiségének értékelése a következő: 30 mg alatt normális, 30–299 mg esetén microalbuminuria, 300 mg felett macroalbuminuria.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.