Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 10
#1
Orvostovábbképző Szemle XXXI. évf. 9-10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2024-10-16

A nyelőcső refluxbetegség (GERD) az egyik leggyakoribb gasztroenterológiai kórkép. Az alábbiakban a legújabb nemzetközi szakmai irányelvek alapján áttekintjük a GERD diagnózisával és kezelésével kapcsolatos legfontosabb gyakorlati szempontokat, amelyek jól hasznosíthatók az alapellátásban tevékenykedő háziorvosok számára.

#2
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2020-02-13

A Phathom Pharmaceuticals Inc. megkezdte a vonoprazán vizsgálati hatóanyaggal folytatott PHALCON-EE fázis III klinikai vizsgálatot erozív refluxbetegség és gyomorégés kezelésére.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Cikkreferátum
2019-05-15

A gastrooesophagealis reflux betegség esetében használt Montreal-de­finíció szerint a betegség diagnózisa minden olyan esetben felállítható, melyben a jellegzetes tünetek fennállnak, és a beteg arról számol be, hogy azok zavarják mindennapi életében – függetlenül a tünetek fennállásának időtartamától. Egy másik besorolás alapját az képezi, ha a diagnosztikai vizsgálatok a gyomortartalom visszajutását igazolják a nyelőcső felé, illetve jellegzetes vagy nem jellegzetes tünetegyüttes és/vagy szövődmények megléte bizonyítható.

 Gastroenterol Rev, 2018. március

#4
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2018-10-16

A nyelőcsőreflux betegség (GERD) 2006-os montreali klasszifikációja alap­vetően tünetorientált szemléletet tükröz. Az elmúlt években a gyakorlat lényegében igazolta a montreali konszenzus létjogosultságát és klinikai alkalmazhatóságát, de a diagnosztika és a kezelés terén új szempontok is felmerültek, amelyeket a mindennapi gyakorlatban figyelembe kell venni.

#5
Orvostovábbképző Szemle XXV. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2018-06-14

A szisztémás szklerózis változatos megjelenésű szisztémás autoimmun be­tegség, melynek kezelésében és kimenetelében alapvető a betegség időben történő felismerése, a belszervi érintettségekre utaló elváltozások szűrése és ezek kialakulása esetén a korai, gyakran immunszuppressziót igénylő terápia indítása, mely a folyamat progresszióját lassíthatja, esetleg meg is állíthatja.

#6
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-06-08

A székrekedés (hetente háromnál kevesebb bélmozgás) kockázati tényezői: női nem, idősebb kor, inaktivitás, alacsony kalóriabevitel, alacsony rosttartalmú étrend, alacsony jövedelem és iskolázottság, sok gyógyszer fogyasztása.

#7
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2011-11-19

A járóbeteg-ellátásban és a sürgősségi osztályokon a mellkasi fájdalom az egyik leggyakoribb akut panasz. A betegek izgatottsága, félelme lehet az instabilitás jele, de kritikus állapot előhírnöke is. 

#8
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XII. évf.4. szám
OTSZ Online
2008-07-01
A NERB eseteinek jelentős hányadában felhasi fájdalom jelentkezik, mely inkább funkcionális dyspepsiára, mintsem refluxbetegségre jellegzetes. Az átfedés oka nem teljesen tisztázott, de felmerült, hogy a felső gasztrointesztinális (GI) tünetek e két csoportjában többek között a savhatás lehet a közös kórélettani tényező. Fiziológiai kutatások sora mellett az is a funkcionális dyspepsia és a NERB külön entitásként való kezelésének és eltérő gyógyszeres terápia alkalmazásának szükségességét erősíti, hogy a típusos refluxot kísérő dyspepsiás tüneteket a protonpumpagátlók alig enyhítik.
#9
Orvostovábbképző Szemle XIII. évf.10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2006-10-01

Főbb tézisek: 1. A bizonyítottan gastrooesophagealis reflux betegségben (GORB) szenvedő betegek 20–30%-a a savgátló terápia mellett is tapasztal refluxos tüneteket. Mai ismereteink szerint a terápiarezisztens GORB legvalószínűbb oka a nem savas, illetve gyengén savas reflux, amit tartós pH-méréssel nem lehet felismerni. 2. Jelenleg csak kombinált, tartós pH- és impedanciaméréssel lehet megbízhatóan és objektív módon diagnosztizálni a nem savas, illetve gyengén savas refluxot. 3. A terápiás lehetőségek ma még korlátozottak, általánosan elfogadott módszerek nincsenek. Elsősorban gyógyszeres, másodsorban endoszkópos és sebészeti módszerek jönnek számítása. Agastrooesophagealis reflux betegség (GORB) igen gyakori kórállapot. A becslések szerint a nyugati országok lakosságának 20–40%-a legalább hetente egyszer átéli a típusos refluxtüneteket: a gyomorégést és a savas regurgitációt. A refluxbetegek életminősége jelentősen romlik, kezelésre van szükségük. Hatásuk és jó tolerálhatóságuk miatt a protonpumpagátlók (PPI) jelentik a refluxbetegség nemzetközileg elfogadott, standard terápiáját. Számos vizsgálat egyértelműen bizonyította, hogy a protonpumpagátlók hatásosabbak, mint a savközömbösítő szerek, a gyomorürülést serkentő prokinetikumok vagy a H2-receptor-antagonisták.

#10
Orvostovábbképző Szemle X. évf.8. szám
OTSZ Online
2003-08-01
A gastrooesophagealis reflux betegség (GORB) jelenleg a leggyakoribb a gyomorsav okozta betegségek között, és incidenciája továbbra is növekszik.7 A betegség oka nem a fokozott mértékű gyomorsavtermelés, hanem az, hogy a sav kórosan hosszú ideig van jelen a nyelőcsőben. Ennek kóroktani magyarázata az alsó nyelőcső-sphincter működésének több tényezőre visszavezethető hibás szabályozása.13 A GORB sokrétű klinikai megnyilvánulási formái leegyszerűsítve két fő csoportba oszthatók: (1) nem erozív refluxbetegség; (2) erozív refluxbetegség. Az erozív refluxbetegség az esetek egy részében szövődményt okoz, mely leggyakrabban stenosis vagy vérzés lehet. A nem erozív refluxbetegségben szenvedők között körülbelül 2%-os, az erozív betegségben szenvedők között pedig 10%-os gyakorisággal alakul ki a nyelőcső-nyálkahártya intesztinális típusú hengerhám-metaplasiája, amely jelentősen növeli az adenocarcinoma fellépésének kockázatát.4 A GORB fő tünete az epigastriumból a szegycsont mögött fölfelé sugárzó égő érzés. További jellemző tünetei a savas gyomortartalom regurgitációja és felböfögése, a dysphagia, a nem kardiális eredetű mellkasi fájdalom és bizonyos extraoesophagealis tünetek, köztük a krónikus köhögés és a rekedtség. A betegség kezelésének alapja – az alsó nyelőcső-sphincterre ható oki terápia hiányában – a gyomorsav-szekréció gátlása. A kezelés hatása arányos a savtermelés gátlásának mértékével.8 Minden vizsgálatban, amelyben a H2-receptor-gátlókat hasonlították össze a protonpumpagátlókkal, egyértelműen az utóbbiak bizonyultak hatásosabbnak.3 Így jelenleg a GORB valamennyi klinikai formájában a protonpumpagátlók alkalmazása a kezelés mértékadó módszere. Az új terápiás eljárásokat csak a protonpumpagátló kezeléssel való összehasonlításban lehet értékelni. A gyógyszeres kezelés célja a tünetek teljes megszüntetése, ezáltal az életminőség javítása és a szövődmények megelőzése.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.