Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszereinek bizottsága (CHMP) 2021 július 19-22-i ülésén az alábbi készítményeket véleményezte.
Az osteoporosis a csonttömeg csökkenésével, a csontszerkezet károsodásával, a csont minőségének romlásával jellemezhető kórkép, amelyben a csontbontás mértéke/sebessége meghaladja a csontépítését. Az osteoporosis korai felismerése alapvetően fontos, csakúgy, mint a csonttörések kialakulásának lehetőség szerinti elkerülése.
Súlyos, a beteget életveszélybe sodró sav-bázis eltéréssel járó kórképpel minden gyakorló orvos találkozhat. A belgyógyászati anyagcsere-rendellenességek, intenzív terápiás ellátást igénylő betegségek mellett sebészeti beavatkozások, mérgezések, kardiológiai és pulmonológiai kórképek szövődményeként is kialakulhat ilyen állapot. Azonnali felismerése és szakszerű ellátása nélkülözhetetlen napjaink orvosi tevékenysége során.
Az 1-es típusú glikogéntárolási betegség egy ritka, öröklött anyagcsere rendellenesség. A szerzők egy köszvényes ízületi gyulladás tüneteivel jelentkező esetét mutatják be.
Az anyagcsere-betegségek az intermedier anyagcsere számtalan enzimreakciója közül gyakran májbeli reakciókat érintenek, és az általuk okozott szervkárosodás sokszor a májban jelentkezik.
Az aktív életet élő emberek fáradtságának hátterében számos ok állhat. Bizonyos helyzetekben a metabolikus myopathia lehetőségére is gondolni kell, bár az csak ritkán felelős a sportolás során kialakuló fáradtságért. A diagnózis felállítása a preventív és a genetikai tanácsadás szempontjából is hasznos. A glikogénlebontási és glükózfelhasználási rendellenességek (glikogéntárolási betegségek) tünetei rendszerint a hirtelen nagy erőkifejtés során jelentkeznek, míg a zsírsav- és a mitokondriális anyagcsere zavarai inkább a nagyfokú állóképességet igénylő sportok gyakorlásakor okoznak panaszokat. A fontos vizsgálatok közé tartozik az alkar ischaemiás próbája, az elektromiográfia és az elektroneurográfia, valamint az izombiopszia (hisztológia, enzim- és DNS-vizsgálatok) és a terheléses próbák. A metabolikus myopathiában szenvedő betegek többsége az edzésprogram megváltoztatása és megfelelő diétás előírások betartása mellett továbbra is aktív maradhat.
Szokatlanul megerőltető testmozgás vagy munkavégzés után mindannyian tapasztaltunk már izomgörcsöt, izomfájdalmat, izomfáradtságot. A gyakorlatok ismétlésével a szervezet hozzászokik a terheléshez, és ezek a kellemetlenségek idővel elmúlnak. Ritka esetekben azonban előfordul, hogy a tünetek fennmaradnak, vagy a szokásost meghaladó méreteket öltenek, jeléül annak, hogy valamilyen neuromuszkuláris vagy neurometabolikus rendellenesség húzódik meg a háttérben. A metabolikus myopathia definíció szerint a vázizomzat energiaforrásokkal való ellátottságának zavara.
A metabolikus zavart és az egyszerű fizikai túlterhelést nem mindig könnyű megkülönböztetni egymástól. A további vizsgálatok szükségességéről az anamnézis, illetve a fizikális és laboratóriumi vizsgálatok alapján dönthetünk.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.