A krónikus vesebetegség jelentős kockázati tényező a COVID-19-fertőzés szövődményei és halálozási aránya szempontjából. A COVID-19 betegség gyakran okoz akut veseelégtelenséget direkt nefrotoxicitás, felborult hemodinamikai egyensúly, citokinvihar és hiperkoagulabilitás útján.
A nottinghami egyetem kutatói a Journal of American Society of Nephrology című lapban számoltak be a dialízisen lévő betegek kardiális funkcióit feltáró MR-vizsgálataik eredményeiről.
Igyekeztem rövid betekintést adni a drogok nemritkán kiszámíthatatlan és gyorsan változó világába. Praktikus tanácsként javasolnám a vér- és vizeletminta-vételt, mely fontos lehet, leggyakrabban néhány nappal az eset után. A levett mintát nem feltétlenül kell használni, de célszerű legalább 1 hónapig lefagyasztva megőrizni. A rendszerváltás után megjelent klasszikus drogok jórészt eltűntek a túladagolási palettáról, de megfeledkezni róluk nem szabad. A designer szerek döntően átalakították a drogpalettát. Az új szerek döntő többsége Kínából jön, ahol villámgyors előállítást követően dobják piacra az anyagokat; a szakma kb. 2 év lemaradásban van az előállítókhoz képest.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A belgyógyászat egy nagy területének 20 éves fejlődését sokféleképpen össze lehet foglalni. Jelentős elméleti nefrológiai tudományos eredmények születtek ebben az időszakban, és a klinikai kutatás fejlődése is szembeszökő. A gyógyszeres kezelés radikális megújulásával a vesebetegek életkilátásai és életminősége is sokat javult. Az elmúlt két évtized alatt a magyarországi dialíziskezelés magas színvonalúvá vált és a transzplantációs gyakorlat előtt is új lehetőségek nyíltak. Ezek alapján a szerzők úgy döntöttek, hogy a következő főbb szempontok alapján mutatják be a nefrológia hazai alakulását: • A hazai nefrológiai tudomány fejlődése • A hazai klinikai nefrológia fejlődése • A hazai dialíziskezelés fejlődése • A hazai transzplantáció fejlődése
Az akut vesekárosodás (AKI) a vese inkretorikus és exkretorikus mûködésének hirtelen, sokszor többszervi elégtelenség (MOF) részeként fellépô zavara. Az intenzív részlegeken gyakori, különösen a szeptikus sokkban szenvedô betegek között. Az extrakorporális kezelés korai megkezdése csökkentheti a kritikus állapotú betegek halálozását. Minden kritikus állapotú betegnek szüksége van bizonyos dialízisdózisra, de a dózis e határérték fölötti további növelése nem javítja a túlélést a teljes, inhomogén betegcsoportban. Nincs bizonyíték arra, hogy akár a folyamatos, akár a szakaszos kezelés általánosságban jobb lenne a másiknál, bár vélhetôen van egy kisebb, nagy halálozású betegcsoport, amely rendre kimarad a prospektív vizsgálatokból, mert csak folyamatosan kezelhetô.
Az akut vesekárosodás a vese inkretorikus és exkretorikus működésének hirtelen, sokszor többszervi elégtelenség részeként fellépő zavara. Az extrakorporális kezelés korai megkezdése csökkentheti a kritikus állapotú betegek halálozását. Minden kritikus állapotú betegnek szüksége van bizonyos dialízisdózisra, de a dózis e határérték fölötti további növelése nem javítja a túlélést a teljes, inhomogén betegcsoportban.
Végállapotú vesebetegség miatt 2001-ben a világ 120 országában összesen 1479000 beteg részesült vesepótló kezelésben, olvashatjuk a legfrissebb összeállításban, amely a Fresenius világhálózat felmérésén alapul.1 A 120 ország lakossága a világ népességének 90%-át (5,7 milliárd lakos), a közel 1,5 millió kezelt beteg a vesepótló kezelésben részesülők 99%-át jelenti. A vesepótló kezelésben részesültek között a hemodialízissel (HD) kezeltek száma 1015000 (68,7%), a peritoneális dialíziskezelésben (CAPD) részesülők száma 126000 volt (8,5%). Transzplantált vesével 338 000 ember élt a 2001. év végén (22,8%). A vesepótló kezelésben (hemodialízis+peritoneális dialízis+transzplantáció) részesülő betegek prevalenciája 240/millió lakos, a dializált betegek (hemodialízis+peritoneális dialízis) prevalenciája pedig 185/millió lakos volt. A különböző világrészekre, régiókra vonatkozó prevalenciaértékeket az 1. táblázat mutatja be.
A 2001. év végén az összes dializált beteg 58%-át 5 országban (USA, Japán, Németország, Brazília, Olaszország) kezelték, amelyek együttvéve a világ népességének kevesebb mint 12%-át képviselték. A sorban utánuk következő 10 ország a betegek 21%-át dializálja és a népesség 29%-át képviseli, míg a Föld népességének 50%-át képviselő 105 országban a betegek újabb 21%-a részesül dialíziskezelésben. A dialíziskezelések 89%-ában hemodialízist, 11%-ában peritoneális dialízist végeztek.
Az Európai Unióban, az USA-ban és Japánban a hemodializált betegek száma átlagosan 5-6%-kal nőtt, a világ többi országában ez a növekedés megközelítette a 10%-ot. Hemodialízis kezelést mintegy 20000 dialízisközpontban végeztek, közel 5300 beteg otthoni hemodialízis kezelésben részesült. A hemodialízis kezeléshez felhasznált dializátorok több mint 50%-a szintetikus alapanyagú, „high-flux” dializátor volt. A „low-flux” dializátorok alkalmazása és a dializátor-újrafelhasználás a 2000. évhez képest 2001-ben csökkent. A hemodialízis kezelés fajtái közül a legújabb, on-line szubsztitúciójú dializáló oldattal végzett hemodiafiltrációs (HDF) kezelés 23%-os növekedést mutatott, aránya jelenleg az összes kezelés 2%-ára tehető. Míg az Egyesült Államokban, Japánban és az Európai Unió országaiban az összes hemodialízissel kezelt beteg 64%-a élt a 2001. év végén, addig a peritoneális dialízisekből ezek az országok csak 47%-kal részesedtek.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.