Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 11
#1
Orvostovábbképző Szemle XXIV. évf. 9. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2017-09-14

A felületes burzitisz főként az olecranont és a prepatelláris bursát, ritkáb­ban a szuperficiális infrapatelláris bursát és a sarok szubkután bursáját érinti. A fő ok a krónikus mikrotraumatizáció. Az ultrahang a burzitisz és a cellulitisz elkülönítésében segít. A nem fertőzéses okoktól való differen­ciálásban hasznosak a vérvizsgálatok és az MRI. Az akut traumás burzitisz kezelhető jegeléssel, a végtag megemelésével, nyugalomba helyezésével. A krónikus mikrotraumás burzitisz terápiája is konzervatív; a bursa aspirá­ciója iatrogén szeptikus burzitisz veszélyét hordozza magában. A krónikus gyulladásos burzitisz terápiájában fontosak az intraburzális kortikoszteroid injekciók. A szeptikus burzitisz kezelése általában Staphylococus aureus ellen hatásos antibiotikumokkal kezdődik.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXII. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2015-02-07

 A nyálmirigybetegségek gyulladásos, bakteriális, virális és daganatos kórképeket ölelnek fel. A heveny szialoadenitisz fájdalommal, gennyesedéssel, duzzanattal jár, s antibiotikummal, nyálmirigymasszázzsal, folyadékpótlással, a nyáltermelés foko­zásával gyógyítható. A vírusos kórképek közül a mumpsz és a HIV-fertőzés terápiája a háttérben álló betegség ellen irányul. Visszatérő vagy idült szialoadenitisz a gyer­mekkori visszatérő parotitisz és a szialolitiázis. A gyulladás hátterében gyakran kő vagy szűkület áll, a kezelés célja az elzáródás megszüntetése. A nyálmirigyek – zö­mükben jóindulatú – daganatai fájdalmatlan szoliter csomókként jelennek meg a nyakon. A kórisme képalkotó vizsgálatokkal és biopsziával állítható fel.

#3
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2013-01-21

A krónikus diszpnoé oka legtöbbször asztma, szívelégtelenség, miokardiális isémia, krónikus obstruktív tüdőbetegség, intersticiális tüdőbetegség, pneumónia vagy pszichogén zavar. Sokszor a klinikai kép önmagában elegendő a diagnózis felállításához. A fizikális vizsgálati leletek (pl. telt juguláris vénák, gyengült légzési hangok vagy sípolás, pleurális dörzszörej, dobverőujjak) segíthetnek a diagnózis felállításában. 

#4
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2012-06-08

Az anafilaxia szisztémás túlérzékenységi reakció, amely a légutak elzáródása vagy keringési kollapszus miatt halálhoz is vezethet. Az anafilaxia allergénre adott válasz következménye. Általában immunglobulin E által közvetített reakció, s a hízósejtek és a bazofil granulociták aktivációjával, bőr-, légzési, kardiovaszkuláris, gasztrointesztinális és idegrendszeri tünetekkel jár. A leggyakoribb kiváltó okok: étel, rovarcsípés, gyógyszerek.

#5
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Esettanulmány
2012-01-19
Előfordul, hogy körültekintő anamnézisfelvétel és légzésfunkciós vizsgálat nél­kül, a fizikális vizsgálat alapján a mellkasi sípolást tévesen asthma bronchialé­nak tulajdonítják. A sípolás pl. akut hörghurut, tumor vagy sztenózis által oko­zott felső légúti obstrukció, illetve hangszalag­diszfunkció jele lehet, de több más lehetőségre is gondolni kell.
 
#6
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Tüdőgyógyászat
2011-12-20
Az asztmás fellángolások az enyhe, középsúlyos, súlyos és életveszélyes kategóriákba sorolhatók. Mivel a légúti obstrukció a roham után hetekig is fennállhat, a hazabocsátás után intenzívebb kezelést kell folytatni a tünetek és a PEF rendeződéséig.
 
#7
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 2. szám
OTSZ Online
2010-06-30

A fejlett ipari országokban az asthma bronchiale a leggyakoribb gyermekkori krónikus megbetegedés, amely folyamatos gondozást és legtöbbször hosszú távú kezelést igényel.

#8
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XI. évf.2. szám
OTSZ Online
2006-04-01
1. eset. Bemutatás A nyolc hónapos kislányt két hete rendszeresen visszatérő sípoló légzés miatt hozzák a sürgősségi osztályra. Gyermekorvosa reaktív légúti betegséget valószínűsített, és albuterol aeroszolt rendelt, ami enyhe javulást eredményezett. A folyadékbevitel nem okoz nehézséget, bár a gyermek etetés közben néhányszor fuldoklott.A fizikális vizsgálatkor a csecsemő élénk, hőmérséklete 37,9 şC, pulzusszáma 136/perc, légzésszáma 48/perc, pulzoximéterrel mért oxigénszaturációja szobalevegőn 99%. A sípolás mindkét tüdő felett hallható, légúti szűkület vagy orrnyálkahártya- duzzanat azonban nem mutatható ki. Cyanosis, nyálfolyás, nehézlégzés nem észlelhető, szívzörej nem hallható. Sem máj-, sem lépnagyobbodás nem tapintható. Minden egyéb lelet normális.A sípoló légzés az albuterol-inhaláció ellenére nem szűnik. A gyermek kórtörténetében sípoló légzés vagy stridor, idegentest-aspiráció vagy -nyelés, allergia, ekzema, laryngomalatiára utaló tünetek nem szerepelnek, intubáción nem esett át. A szükséges védőoltásokat megkapta, a perinatális és a családi anamnézis egyaránt negatív. Egy diagnosztikai vizsgálat fényt derít a sípoló légzés okára.
#9
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle IX. évf.5. szám
OTSZ Online
2004-10-01
Bevezetés Az első bronchoscopiát Gustav Killian végezte 1897-ben, amikor felnőtt beteg jobb főhörgőjéből idegentestet távolított el. Hazánkban Winternitz Arnold és Paunz Márk tekinthetők a beavatkozás úttörőinek, akik 1904-ben végezték az első hörgővizsgálatot egy gabonamagot aspirált négyéves kisdeden a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinika elődjében, a Stefánia Szegénygyermekkórházban. A hörgővizsgálat javallata az eljárás első évtizedeiben az idegentest-aspiráció és a gümőkóros hörgőbetörés mortalitásának csökkentése, szövődményeinek elkerülése volt; ezek terápiás vizsgálatoknak tekinthetők. Röntgen felfedezése után kezdetben bizmutporral, majd az 1920-as évektől olajos kontrasztanyaggal végeztek bronchographiát, így megjelentek a diagnosztikai bronchológiai beavatkozások. A hörgővizsgálat javallatának kiszélesedését az anesztézia fejlődése és az eszközök tökéletesítése tette lehetővé. Az első évtizedekben kloroformos narkózisban, kokainos helyi érzéstelenítéssel vagy - különösen kisgyermekek esetén - altatás nélkül végzett beavatkozásokat a XX. század közepétől a relaxációs narkózisban lélegeztető bronchoscopos technika váltotta fel, mely kisebb morbiditással járt. Az első fiberoscopos vizsgálatot Shigeto Ikeda végezte 1967-ben, majd 1978-ban Robert Wood beszámolt a flexibilis eszköz gyermekkori alkalmazásáról.
#10
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle IX. évf.2. szám
OTSZ Online
2004-04-01
A darabos táplálékok és a folyadékok biztonságos lenyelése az agyidegek, valamint a szájüreg, a garat és a felső nyelőcső izmainak bonyolult együttműködését igényli. Az akaratlagos orális fázis alatt a táplálékfalat a szájban átalakul, majd áthalad a garaton (a légző- és a gasztrointesztinális traktus találkozási pontján); a pontos koordináló mechanizmus döntő fontosságú a légutakba történő aspiráció megelőzésében. A biztonságos nyelés normális mechanizmusának elemei: a szájpad emelkedése, az epiglottis megdőlése, a hangrés záródása, a nyelőcső primer perisztaltikája, valamint a felső és alsó nyelőcső-sphincter összehúzódása, majd relaxációja. Ebből következik, hogy a központi és a perifériás idegrendszert, illetve az előbb említett struktúrák izmait károsító betegségek befolyásolhatják a nyelési mechanizmust, és veszélyes következményekhez vezethetnek. Az aspiráció úgy definiálható, mint idegen anyag akaratlan bejutása a légutakba. Ennek következménye a pusztító mértékűtől az idült jellegűn át az enyhe fokúig, a hirtelen haláltól a rekedtségig terjedhet. Az aspirált anyag lehet az étel darabos vagy folyékony összetevője, idegentest (pl. növényi mag vagy játék), vagy akár nyál is. Nagy mennyiségű savas gyomortartalom aspirációja (makroaspiráció) súlyos hypoxiát okozó mechanikai elzáródáshoz vagy kémiai pneumonitishez vezethet. A mikroaspiráció a felső légutak idegelemeit stimulálhatja, ami reflexes bronchospasmust vagy laryngospasmust válthat ki.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.