Az adrenalis incidentalomák kezdeti értékelésének minden esetben a malignitás és a funkcionalitás kizárására kell irányulnia, mivel a glükokortikoid-termelés, az autonóm kortizolszekréció igazolása nagyon lényeges szempont. A hyperkortizolizmus számos metabolikus útvonalat érint, spektrumának közepén valószínűleg a lehetséges és bizonyított autonóm kortizol szekrécióban szenvedő betegek állnak. Esetükben számos kardiometabolikus társbetegség, magasabb a nem hormontermelő mellékvese incidentalomás vagy a mellékvese daganattal nem rendelkező populációhoz képest.
A diagnosztikai képalkotó vizsgálatok elrendelésekor – a sugárexpozíció csökkentése érdekében – az orvosoknak tartaniuk kell magukat felnőtt betegek esetében az Image Wisely, gyermekek esetében az Image Gently útmutatóhoz, valamint az American College of Radiology (ACR) megfelelőségi kritériumaihoz. Ez utóbbiak 193 diagnosztikai képalkotási és intervenciós radiológiai témát, ezen belül 942 klinikai változatot és több mint 1680 klinikai szituációt ölelnek fel. A cikk a legfontosabb szakmai ajánlásokat tekinti át.
A jelen dolgozatban a patológus(ok) szerepét mutatjuk be a diagnosztikában, felvillantva néhány olyan „forró pontot”, melyek vizsgálata segíthet a tumorok diagnosztikájában, kezelésében.
A mellékvese-incidentalómák klinikusi szemlélete az elmúlt évtizedekben több alkalommal átformálódott az új klinikai tanulmányok eredményei és a nemzetközi ajánlások fényében. A mellékvese-térfoglalások jelentős része hormonálisan inaktív, zsírgazdag kéregadenóma, amely egyszeri kivizsgálást követően további klinikai, endokrinológiai vagy radiológiai ellenőrzést nem igényel. A közlemény az aktuális európai ajánlást követve praktikus vezérfonalat kíván adni a mellékvese-incidentalómák menedzseléséhez.
A radiológiai vizsgálatok során egyre gyakoribb a daganat gyanúját keltő melléklelet: incidentalóma. Az orvosnak gondolnia kell az ilyen lelet kockázatára a képalkotó vizsgálatok indikálásakor. A betegek azt feltételezhetik, hogy az incidentalóma rák, és könnyen lehet, hogy nincsenek tisztában az ismételt képalkotó vizsgálatokkal járó sugárterhelés kockázataival.
A leggyakoribb hipofízisadenómák a prolaktinómák és a hormont nem termelő adenómák. A kezdeti tünetek lehetnek az endokrin diszfunkció jelei (pl. terméketlenség, csökkent libidó, tejcsorgás) vagy neurológiai tünetek (pl. fejfájás, látászavarok). Ha a diszfunkciós hipofízis hormont termel, a klasszikus klinikai szindrómák alakulhatnak ki, pl. hiperprolaktinémia, akromegália vagy Cushing-kór. Fontos a teljes hipofízisfunkció kivizsgálása, mivel gyakori a mirigy alulműködése. A kezelést végző teamnek az esetleges endokrinológiai vagy idegsebészeti kezelésre is felkészültnek kell lennie. A kis méretű, hormont nem termelő adenómák és a prolaktinómák nem feltétlenül igényelnek azonnali beavatkozást.
A pajzsmirigygöbök előfordulása nem ritka az átlagnépességben. A rosszindulatú daganat valószínűsége csekély, mégis ez a fő oka a pajzsmirigyeltérések kivizsgálásának. A TSH szint meghatározása alapján elkülöníthetők a pajzsmirigy túlműködéséhez vezető állapotok. Minden más kórállapotban az ultrahangvizsgálat és a vékonytű-aspiráció a diagnosztika alapja. A mérettől függően biopszia szükséges akkor, ha felmerül rosszindulatú betegség gyanúja, illetve ha fennállnak a pajzsmirigyrák kockázati tényezői.
Főbb tézisek: A pajzsmirigygöbök létrejöttét befolyásoló legfontosabb külső tényező a jódhiány. A jódszegény területeken előforduló jóindulatú hideg göbök levothyroxin-kezelését nem támasztják alá tudományos bizonyítékok. Eddig nem tisztázódott, hogy a pajzsmirigygöbök térfogatának növekedésével nő-e a rosszindulatúvá válás kockázata, illetve hogy a nagyobb térfogatú göbökben gyakrabban fordul-e elő pajzsmirigyrák, mint a kisebb elváltozásokban. A pajzsmirigygöbökre gyakran mellékleletként derül fény. Az elváltozások Németország mérsékelten jódszegény területein a felnőttek 16–30%-át érintik, az érintettek többsége nő. Ebben az országban ez a leggyakoribb endokrinológiai kórkép. A pajzsmirigygöbök rosszindulatúvá válhatnak, és pajzsmirigy-működési zavarokat is okozhatnak. A malignizálódás és a pajzsmirigy-működési zavarok kockázata sok tényezőtől – például a környezeti hatásoktól, a göbök méretétől és aktivitásától, a beteg életkorától, illetve nemétől – függ. Az elváltozások kezelése során a kockázati tényezőket a klinikai vizsgálatokban és a mindennapi ellátásban egyaránt figyelembe kell vennünk. A legfőbb diagnosztikai feladat a rosszindulatú és a jóindulatú göbök elkülönítése. A mellékleletként felfedezett pajzsmirigydaganatok kezelésére jelenleg nincsenek bizonyítékokon alapuló irányelvek (ellentétben például a mellékvese mellékleletként felfedezett tumoraival). A pajzsmirigygöbök kórélettana és a kialakulásukat befolyásoló tényezők Környezeti tényezők és a beteg életkora A pajzsmirigygöbök incidenciáját a nyomelemek, mindenekelőtt a jód kínálata befolyásolja. A hideg göbök jódszegény vidéken gyakrabban fordulnak elő, mint a jóddal megfelelően ellátott területeken.5 A jódhiány a pajzsmirigygöbök kialakulásának legfontosabb exogén meghatározója. Svájcban a mérsékelt regionális jódhiány kiküszöbölését követő 10 évben 73%-kal csökkent a toxikus pajzsmirigygöbök előfordulási gyakorisága. A hideg göbök és az autonóm adenomák incidenciája a jódszegény területeken a betegek életkorával nő. A pajzsmirigygöbök között szcintigráfiás vizsgálat alapján a környező mirigyszövethez képest funkcionálisan alulműködő (hideg), normálisan működő (meleg) és túlműködő (forró) göböket különböztetünk meg.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.