A felső légúti fertőzések – melyeket „megfázásként” is szokás emlegetni a köznyelvben – heveny formában jelentkező, általában maguktól is meggyógyuló betegségek. Leggyakoribb kórokozóik különböző légúti vírusok.
Egy amerikai felmérés azt mutatta, hogy a paracetamolt szedő felnőttek egy része sok esetben hajlamos az előírt napi mennyiségnél több gyógyszer bevételére.
A Farmakovigilancia Kockázatfelmérési Bizottság (PRAC) az EMA kezdeményezésre biztonsági okokból újra megvizsgálja az ambroxol és brómhexin tartalmú gyógyszereket, miután az ambroxollal összefüggésbe hozható allergiás reakciókról kapott bejelentéseket.
A köhögés a leggyakoribb tünet, ami miatt a betegek felkeresik a háziorvosi rendelőt; ilyen esetben általában akut bronchitis a diagnózis.Jellemzően kb. 3 hétig tartanak a tünetek. Az akut bronchitist okozó fertőzések több mint 90%-áért vírusok felelősek. Antibiotikumot csak akkor szabad alkalmazni, ha pertussis gyanúja merül fel, vagy ha fokozott a tüdőgyulladás veszélye.
A köhögés a leggyakoribb tünet, ami miatt a betegek felkeresik a háziorvosi rendelőt; ilyen esetben általában akut bronchitis a diagnózis. Jellemzően kb. 3 hétig tartanak a tünetek. Az akut bronchitist okozó fertőzések több mint 90%-áért vírusok felelősek. Antibiotikumot csak akkor szabad alkalmazni, ha pertussis gyanúja merül fel, vagy ha fokozott a tüdőgyulladás veszélye (pl. 65 évesnél idősebbeknél). A tünetek kezelésére szokásosan alkalmazott terápiák hatástalanok. Mivel a betegek elvárásai és a bizonyítékokon alapuló ajánlások eltérnek egymástól, átgondolt kommunikációs stratégiára van szükség ahhoz, hogy a betegek ne legyenek elégedetlenek az ellátással, de a lehető legbiztonságosabb kezelésben részesüljenek.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle X. évf.2. szám
OTSZ Online
2005-04-01
FŐ SZEMPONTOK
A légúti vírusok legkönnyebben tüsszentéssel, orrfújással, illetve a fertőzött orrváladékkal szennyezett kéz és tárgyak közvetítésével terjednek; autoinfekció akkor következik be, ha a kórokozók az orrnyálkahártyára vagy a kötőhártyára kerülnek.
A köhögés és a nátha kezelésére szolgáló készítmények legtöbbjét az alábbi fő hatóanyagcsoportok valamely képviselője vagy ezek kombinációi alkotják: antihisztaminok, nyálkahártya duzzanatát csökkentő szerek, köhögéscsillapítók, köptetők, fájdalomcsillapítók.
A nátha kezelésében az antihisztaminok kedvező hatása az antikolinerg mellékhatás következtében kialakuló szekréciócsökkenéssel magyarázható.
Az orr-oedemát csökkentő szerek szimpatomimetikumok, amelyek az orrnyálkahártya ereinek összehúzásával mérséklik az orrdugulást; az orrüreg és az orrmelléküregek nyálkahártyájának vérátáramlását és duzzanatát csökkentve fokozzák a légutak átjárhatóságát.
Az orr-oedemát csökkentő lokális készítmények alkalmazásának hirtelen megszakítása az orrdugulás jelentős fokozódását eredményezheti (rebound hatás), ami 6 hónapos kor alatt különösen veszélyes lehet, hiszen a csecsemők kizárólag az orrukon keresztül vesznek levegőt.
Definíciók
A közönséges náthának számos definíciója létezik. Bár a nátha kezelésére alkalmas gyógyszerek hatását vizsgáló tanulmányok a betegség meghatározását illetően nem mindig következetesek, meghatározott tünetek alapján a kórkép tömören leírható (1. táblázat). A szakirodalom a nátha szinonimájaként használja a felső légúti fertőzés megjelölést, ez azonban tágabb fogalom, amelybe mind a virális, mind a bakteriális fertőzések, valamint a közönséges nátha mellett egyéb légzőrendszeri betegségek is beletartoznak. A közönséges nátha kifejezésen vírus okozta megbetegedést értünk.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.