A U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) ajánlást adott közre a nemi úton terjedő fertőzések megelőzését célzó tanácsadásról. Intenzív viselkedési tanácsadást javasol az összes, szexuálisan aktív serdülő, illetve a fokozottan veszélyeztetett felnőttek számára. Szakértői 24 éves kor alatt az aktív szexuális életet élő minden nő, 24 éves koron felül a fokozottan veszélyeztetettek Chlamydia és gonorreaszűrését tartják szükségesnek. HIV fertőzés irányában is indokolt a szűrés 15–65 éves korban.
A nyirokcsomó-nagyobbodás lehetséges okai között szerepelnek malignus folyamatok is a fertőzések, autoimmun betegségek, gyógyszerek és iatrogén tényezők mellett. Érdemes különbséget tenni lokalizált és generalizált eltérések között; előbbiek mögött sokszor a nyirokelvezetés helyi zavarát kell keresnünk, a generalizált limfadenopátia szisztémás betegséget jelezhet. A malignus folyamat kockázati tényezői a 40 év feletti kor, a férfi nem, a kaukázusi rasszhoz tartozás, az érintett nyirokcsomók szupraklavikuláris elhelyezkedése és a szisztémás tünetek. A szupraklavikuláris, popliteális és inguinális régióban a tapintható, az epitrochleáris régióban az 5 mm-nél nagyobb nyirokcsomókat tekintjük kórosnak.
A szabadon hozzáférhető fogamzásgátlási programok ellenzői korábban arra hivatkoztak, hogy az ingyenes fogamzásgátlók kockázatosabb szexuális magatartásra bátorítják a nőket. Az Obstetrics and Gynecology című lapban most nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint ez nem állja meg a helyét.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XV. évf. 4. szám
OTSZ Online
2013-10-04
A nemi úton terjedő betegségek (STI, sexually transmitted infection) a serdülőkorúak aránytalanul nagy hányadát érintik. A 2011-ben lefolytatott Youth Risk Behavior Surveillance vizsgálat szerint a főiskolás korosztály 47%-a él aktív nemi életet. Serdülőkorban gyakori a kockázatos szexuális magatartás, például az, hogy a fiatal egyáltalán nem vagy nem megfelelően használja a fogamzásgátló barriermódszereket vagy több partnerrel él szexuális életet.1 A serdülőkori STI optimális kezeléséhez és a következmények megelőzéséhez a korosztály egyedi igényeihez igazított szűrési és diagnosztikai módszerek szükségesek.
Intrauterin fogamzásgátló eszköz (IUD) felhelyezését követően csekély a kismedencei gyulladásos betegség (PID) kialakulásának esélye, függetlenül attól, hogy korábban történt-e szűrés gonorrhoea és Chlamydia fertőzés irányában.
A krónikus hepatitis C fertôzéshez jelentős morbiditás (cirrózis, hepatocelluláriskarcinóma) és mortalitás társul. Kezelésére pegilált interferon és ribavirin áll rendelkezésünkre. A cél a fibrózis feltartóztatása vagy súlyosbodásának lassítása, a cirrózis megelőzése.
A gonorrhoea kórokozója a Neisseria gonorrhoeae (gonococcus) baktérium, melynek egyetlen ismert természetes gazdája az ember. Németországban 2001-ben megszűnt a gonococcus-fertőzésekre vonatkozó bejelentési kötelezettség.
A szifilisz kórokozójának, a spirochaeta Treponema pallidum subsp. pallidumnak egyetlen ismert természetes gazdája az ember. A 6–20 mm-es baktériumok sötét látóterű mikroszkóppal elkülöníthetők az oropharynx és a genitális traktus ártalmatlan Treponemáitól.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.