Egy nagy esetszámú vizsgálatban arra a következtetésre jutottak, hogy a protonpumpa gátlók ritkább használata nem befolyásolja a savtúltengés következményeit.
A stádiummeghatározást nagy felbontású CT, video-endoszkópia, endoszkópos ultrahang segíti. II-III. stádiumban hatásos a perioperatív kemoterápia. Távoli áttét esetén a kemoterápia, fokozott HER2-expresszió esetén a trastuzumabbal kiegészített kemoterápia meghosszabbítja a túlélést.
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XII. évf.2. szám
OTSZ Online
2008-03-01
Célkitűzés. Az akut myocardialis infarktusban (AMI) végzett felső pánendoszkópia (oesophago-gastro-duodenoszkópia [EGD]) biztonságosságának és hasznának megállapítása.
Módszerek. Azoknak a 2004 januárja és 2006 áprilisa között akut szívinfarktuson átesett betegeknek az adatait dolgoztuk fel, akik az ezt követő 4 héten belül különböző indikációk miatt EGD-re kerültek. A demográfiai adatok mellett rögzítettük az endoszkópia indikációit, eredményét és szövődményeit. A kimenetel főbb paraméterei az AMI-ban alkalmazott endoszkópia biztonságossága és haszna voltak.
Eredmények. A 85 AMI-n átesett betegnél összesen 87 EGD-re került sor. Közülük 70 személynél (83%) nem ST-elevációs, 15-nél (17%) ST-elevációs infarktust észleltek. Az AMI és az EGD között eltelt idő átlagosan 6±1,8 nap volt. A beavatkozás indikációját 38 esetben (44,7%) a felvételkor jelentkező haematemesis és/vagy melaena, 27 betegnél (31,8%) antikoagulációs kezelés kezdete után észlelt haematemesis és/vagy melaena képezte. Gyomorfekély/ erózió 30 esetben (34%), oesophago-gastricus varix 20 esetben (22%), erozív oesophagitis 17 (20%), duodenalis ulcus 11 betegnél (13%) igazolódott. Az EGD 88%-ban bizonyult diagnosztikusnak. A vérzés tekintetében fokozott rizikójú elváltozások ellátására 26 betegnél (30%) történt endoszkópos intervenció. EGD-vel összefüggésbe hozható haláleset nem volt, de 14 betegnél ismételt vérzés jelentkezett. Összesen 21 beteg vesztette életét. Közülük heten tartoztak abba a 14 fős csoportba, akiknél újbóli vérzés (50%) jelentkezett, és tizennégyen abba, akik közt ilyen nem fordult elő (p=0,008). Tizennégyen szorultak gépi lélegeztetésre, körükben a halálozási arány 43% (6/14), szemben a nem lélegeztetett betegekkel, akiknél ugyanez 17% (15/88) volt (p=0,027).
Következtetések. Az EGD biztonságos és hasznos eljárás a heveny szívinfarktusos betegeknél előforduló gasztrointesztinális vérzés diagnosztikájában és ellátásában, és lehetővé teszi az antikoagulációt illető döntéseket is. Az újbóli vérzés és a gépi lélegeztetés igénye ezen betegek körében kedvezőtlen prognosztikai tényező.
A funkcionális gyomor-bél betegségek (pl. irritábilis bél szindróma, reflux, funkcionális diszpepszia) ellátásában a siker fő feltétele a stabil orvos-beteg kapcsolat, a pszichoterápiás betegvezetés, a beteg felvilágosítása és az étkezésekkel, életmóddal kapcsolatos tanácsadás.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.