Erőfeszítések a protonpumpa gátlók felesleges használatának csökkentésére
Egy nagy esetszámú vizsgálatban arra a következtetésre jutottak, hogy a protonpumpa gátlók ritkább használata nem befolyásolja a savtúltengés következményeit.
- Gasztroenterológiai-reumatológiai konszenzus a hatékony gastroprotectio szükségességéről nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazásakor
- Protonpumpagátló kezelés biztonságossága többéves rivaroxaban-vagy acetil-szalicisav-kezelés során
- A protonpumpa-inhibitorok hosszú távú használatának kockázatai idős betegeknél
- A gyomorsav elleni szerek fokozhatják az allergiák kockázatát
Egy több mint 4 millió idős beteget (veteránt) tartalmazó retrospektív vizsgálat szerint a protonpumpa gátlók (PPI-k) használata a betegek és az orvosok felvilágosításának segítségével biztonságosan csökkenthető.
A PPI-k manapság az egyik leggyakrabban használt gyógyszercsoport. Számos – savcsökkentő - előnye mellett (reflux, Helicobacter pylori, Barrett-oesophagus, stb.) sajnos fokozza az olyan komplikációk kockázatát, mint a csonttörés, a különféle fertőzések, a szívinfarktus, a vashiány, a B12-vitamin hiány, a vesebetegségek és a demencia (Brisebois).
A felvilágosító tevékenységnek köszönhetően évek alatt csökkent a PPI-k túlzott használata, miközben nem szaporodtak a gyomorsavval összefüggő betegségek, mondta el a Digestive Disease Week (DDW) virtuális konferenciáján Dr. Jacob E. Kurlander (University of Michigan, Ann Arbor), ezért egyre nagyobb az érdeklődés a PPI-szedés lehetséges visszaszorítása iránt, ilyen a betegek és a szolgáltatók felvilágosítását célzó, az American Board of Internal Medicine által kezdeményezett Choosing Wisely (Dönts okosan!) kampány. Ugyanakkor szigorúan véve még az egyik ilyen kampány sem bizonyult hatásosnak, a legtöbb tanulmány nem számolt be az eredményekről, márpedig így nem tudjuk, hogy mennyi a valódi klinikai haszon, illetve mennyi az esetleges káros hatás.
Kurlander és munkatársai ezért egy 10 éves vizsgálatot végeztek 2009 és 2019 között. A felvilágosítást a Veterans Integrated Service Network 17 adatai alapján 192.607 és 250.349 idős ember között végezték, míg a kontroll csoportot más veterán hálózatokból származó 3.775.978 – 4.360.908 veteránból képezték. Hat hónaponként azokat vették be a vizsgálatba, akiknél az elmúlt 2 évben legalább két esetben történt háziorvosi vizit történt, és kizárták azokat, akiknél három eltérő helyen történt beavatkozás. Az analízis elsőrendű céljai a következők voltak: felmérni a bármilyen dózisú PPI receptekkel rendelkező veteránok arányát, a felső gyomorbél-traktus betegség miatti kórházi felvételek arányát (kizárva a felső GI traktus, nyelőcső visszerek vérzéseit, vagy angiodyspláziáját, illetve a nem vérző peptikus fekélyt), valamint felbecsülni a háziorvosi vizitek számát, a gasztroenterológiai vizitek számát és az oesophago-duodenoszkópiák (EGD-esek) számát.
Az analízist két időszakra osztották: az első kb. 5 évre (felvilágosítás előtt) és egy második 5 évre (felvilágosítás után). A felvilágosítás utáni 5 év során az intervenciós veteránok körében a PPI receptek felírása relatív 5,9%-kal csökkent a kontroll csoporthoz képest (P<0,001). Ugyanezen időszak alatt nem emelkedett szignifikáns mértékben a fölső GI vérzések miatti kórházi felvételek aránya, a háziorvosi- és a GI szakorvosi vizitek száma, illetve az EGD-k szükségessége sem.
Az alcsoport analízisben kimutatták, hogy a felső GI vérzésre igen nagy kockázatú betegeknél (pl. akik ebből a szempontból magas kockázatú gyógyszert, pl. warfarint szednek) relatíve 4,6%-kal csökkent a felvilágosított személyeknél a PPI-k szükségessége a kontroll csoporthoz képest (P=0,003). A fölső GI traktus betegségei miatti kórházi felvételek száma nem különbözött szignifikánsan a két csoport 65 év fölötti betegei között.
Dr. Kurlander kijelentette, hogy a programnak köszönhetően tartósan csökkent a PPI-k használata, de a feltétlen szükséges gyomorvédelem (gasztroprotekció) is csökkent, ami megkérdőjelezhető lenne, de tanulmányuk alapján úgy néz ki, hogy a ritkább PPI használat során nem fokozódott a fölső GI betegségek miatti kórházi felvételek száma.
Dr. Philip O Katz (Weill Cornell Medicine, New York) szerint a tanulmány ismételt kísérletet tett arra, hogy csökkentse a fölösleges PPI használatot. Ugyanakkor a PPI használat elég ellentmondásos kérdés. Dr. Katz egyetért azzal, hogy egy betegség kezelésére lehetőleg a legkisebb hatásos adagban kell gyógyszereket alkalmazni, ezért csökkenteni kell, akár teljesen meg is kell szüntetni a fölösleges PPI használatot. Nemrég megjelent tanulmányukban Dr. Katz és mtsai egy nagy prospektív vizsgálatot javasolnak annak eldöntése érdekében, hogy kinek szükséges a PPI-k hosszú ideig tartó, folyamatos adagolása, és kinek nem (Schnoll-Sussman).
Forrás:
Pass W. Intervention reduces PPI use without worsening acid-related diseases. Medscape Medical News > Conference News > DDW 2021. May 28, 2021.