Az egészségügy bármely területén (háziorvosi rendelőben, belgyógyászati, neurológiai szakrendelésen vagy kórházi osztályokon) észlelt zavart páciensek ellátásakor speciális jogi és etikai problémákkal is szembesülünk. Ezek megoldását igyekszik segíteni a cikk a jogszabályi háttér bemutatásával.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVIII. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2016-03-04
Általános értelemben a felelősség megnyílása mindig valamely jogi norma, jogszabály megszegése, vagy az abban foglalt kötelezettségek nem teljesítésének következménye. Abban az esetben, ha ez a jogszabályszegés vagy mulasztás kár bekövetkeztével is jár, úgy kártérítési felelősségről beszélünk.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVI. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2014-06-11
Közel másfél éve ért az a megtiszteltetés, hogy prof. dr. Papp Zoltán főszerkesztő úr felkérésére, ennek a lapnak még a korábbi köntösben megjelenő számában, 2012 decemberében írhattam kommentárt egy amerikai szerzőpáros tanulmányához, amely a „Szakmai hibák: beismerés és bocsánatkérés” címmel jelent meg. A cikk általános, orvosi tevékenységgel kapcsolatos esetek kapcsán vont le következtetéseket arra vonatkozóan, hogy hibás vagy helytelen egészségügyi eljárás bekövetkeztekor mi a helyes magatartás az egészségügyi személyzet részéről, milyen stratégiák alkalmazhatók a helyzet további kezelésére. A mondanivaló lényege nyilvánvalóan az volt, hogyan csökkenthetők, illetve kerülhetők el a kártérítési peres eljárások.
A jog megteremti annak eszközeit, hogy a szponzor − beruházásának védelme érdekében − a lehető legtágabb körben biztosítsa a szellemi termékeit saját maga számára. A klinikai vizsgálatok összetettsége miatt azonban számos olyan pont van a szerződéses kapcsolati rendszerben, ami komoly akadályokat jelenthet a jogaink védelme és érvényesítése területén, ha a megfelelő időben nem vagyunk tekintettel rájuk.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Egészségügyeink
2013-01-22
A pszichiátria az az orvosi szakterület, amely az átlagosnál több esetben kerül kapcsolatba a jog világával, a gyógyító orvos szerepén túl az értékelő, szakértő orvos feladatai is a mindennapi rutin részének tekintendők. A büntető és a polgári jogban 2013-ban olyan jelentős változások várhatók, amelyek minden klinikus pszichiáter számára szükségessé teszik a folyamatos továbbképzést e területen, de a már tavaly bevezetetett változások tekintetében is további tisztázó képzésekre van szükség. A jelen munka csak arra tehetett kísérletet, hogy felvillantson néhány problémás területet, és áttekintő képet mutasson az igazságügyi és klinikai pszichiátria határterületeiről.
A felnőttkorban kialakuló, a gyermek- és ifjúkorból a felnőttkorra áthúzódó krónikus betegségek egy részét a kémiai rehabilitáció anyagaival, másik részét eszközös rehabilitáció segítségével tudjuk gondozni, elvétve gyógyítani. A gyógytényezők6 előbb említett csoportját Magyarországon 1891 ót részesítik támogatásban a betegbiztosítók (OTI, OMBI, POSTÁS, OTBA,MÁV, OTI stb.),2,3,4,12 a másik csoport betegbiztosítási támogatását 1927-ben foglalták törvénybe. A mozgáskárosodottakat segítő, a látáscsökkenést enyhítő és a halláskiegészítést szolgáló kézműves és gyári előállítású termékek összefoglaló neve, a „gyógyászati segédeszköz” 1907-ben került jogi nyelvünkbe, először a világon. A belgyógyászati osztályon megállapított gyógyászatisegédeszköz- (a továbbiakban: GYSE-) szükséglet alapján az intézetben ápolt, illetőleg intézeti ellenőrzésben részesített krónikus beteg számára GYSE-vényt köteles kiállítani az osztály szakorvosa, legkésőbb a beteg távozásakor. Ahhoz a beteghez, akinek a GYSE-szükséglete kívül esik a belgyógyász szakorvos felírási jogosultságán, konzíliumot kell kérni a körültekintő és szakszerű ellátás érdekében.
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle VIII. évf.3. szám
OTSZ Online
2006-05-01
Ahogy az a kerekasztal-beszélgetés első részében elhangzott, a szakmai felelősségbiztosítás válsága mélyreható és káros hatást gyakorol az ország szülész-nőgyógyászaira. A vita résztvevői először azt elemezték, hogyan alakult ki a válság, majd a jelenlegi kártérítési rendszer reformjának lehetséges útjait – vagy akár a teljes átalakítását – taglalták.A betegek biztonságának érdekében tett intézkedések, az orvos–beteg szerződések és az egészségügyi bíróságok végül meg fogják oldani a szakmai felelősségbiztosítás válságát. Egyetértettünk azonban abban, hogy a közeljövőben elkerülhetetlen a kártérítési rendszer reformja. Mind állami, mind pedig szövetségi szinten számos előterjesztés született a kártérítési rendszer reformálására (1. és 2. táblázat). Több kísérlet történt a Szenátusban a reformelképzelések elfogadtatására, azonban ezek nem jártak sikerrel, többnyire azért, mert a republikánusok nem tudták megakadályozni az előterjesztések demokraták általi obstrukcióját. Szégyen, hogy a kártérítési rendszer reformja politikai kérdéssé vált, amelyet a republikánusok támogatnak, a demokraták pedig elleneznek, mivel számos női egészséget érintő témában a demokraták a jó oldalon állnak, csak ebben az igen fontos kérdésben nem.
A praxisát vállalkozás formájában működtető orvos munkafeltételeinek megteremtéséhez gyakran rákényszerül, hogy szakmai vagy gazdasági tartalmú szerződéseket kössön. A szerződések általános jogi szabályozása (1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről, negyedik rész) nagy teret enged annak, hogy a felek érvényesíthessék szabad akaratukat, ezt azonban a speciális vagy a szakterületre vonatkozó jogszabályok szűkíthetik. A szerződéstípusok csoportosítására számos jogelméleti megoldás született, azonban az egészségügyi vállalkozások sajátos jellemzőit is figyelembe véve az alábbi, gyakorlati szempontokra építő rendszerezés mutatkozik célszerűnek.
A szerződésekre vonatkozó alapvető információk megismerésével elkerülhetők a „rossz” szerződések okozta, főképp anyagi jellegű hátrányok.
A szerződésekről általában
A szerződések (általános jellemzőiket lásd az 1. táblázatban) olyan kötelezettségeket rónak a felekre, amelyek teljesítése, ha a felek önként nem teszik azt meg, bírósági úton kikényszeríthető. Mivel két fél egyező akaratát rögzítik, a szerződéshez különvéleményt, sajátos értelmezést fűzni nem lehet. Szerződéskötés utáni módosításra mindig módjuk van a feleknek (többnyire ez a legcélszerűbb megoldása az időközben felmerült problémáknak), erre azonban csak a másik féllel együtt van lehetőség. A jogszabályok értelmében a felek egyenrangúak. A gyakorlatban számos olyan szerződéstípus létezik, ahol az egyik fél mégis helyzeti előnyben van. A szerződéseket vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a szavak, kifejezések általános jelentése alapján a másik fél – vagy bárki – értheti. Eltitkolt feltételek utólag nem juthatnak szerephez.
A szerződéseket még teljesítésük előtt vagy folyamatos teljesítésük közben is meg lehet szüntetni, de ilyen esetben a másik féllel el kell számolni, és az esetlegesen felmerült, igazolható költségeit, kárát meg kell téríteni.
A szerződésekben a másik fél teljesítőkészsége vagy teljesítőképessége biztosítható. A törvény által is ismert és szabályozott biztosíték többek között a foglaló, a kötbér, a jogvesztés kikötése, az óvadék, a zálogjog, a fedezet lekötése, a bankgarancia és a kezesség.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.