A szisztémás vasculitiseket heterogén kórképek alkotják. Az elmúlt években több új klasszifikációs kritérium, diagnosztikai és terápiás ajánlás jelent meg, melyek megkönnyítik a gyakorló klinikusok mindennapi munkáját. Ez a cikk a legfontosabb újdonságokat foglalja össze.
Mély gombás fertőzéseknek nevezzük azokat a kórképeket, amelyek a bőr mélyebb rétegeit, a szubkután szöveteket és a bőrfüggelékeket érintik. Bár súlyos, életveszélyes szövődményekkel járó megbetegedések, kevésbé merülnek fel a diagnózisalkotás során.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2019-09-20
Egy 41 éves férfi 3 hónapja fennálló lábfájdalom miatt kereste fel orvosát. Könyökén és térdén bőrelváltozások látszottak, melyek kb. 5 évvel korábban jelentek meg. A beteg kórelőzményében dohányzás, frissen diagnosztizált magas vérnyomás és átmeneti agyi keringészavar (TIA) szerepelt. A TIA-t megelőzően a beteg nem járt rendszeresen orvoshoz.
A fürdőkben szerzett tüdőbetegségek legtöbbször gondos anamnézisfelvétellel diagnosztizálhatók. Törekedni kell a betegségek megelőzésére, de ez nem a fürdők elkerülését, hanem a megfelelő higiénés szabályok betartását, a fürdők korrekt tisztítását jelenti. Terápiás célból a fürdők mellőzésén kívül adott esetben szóba jöhet oki terápia (pl. Mycobacterium avium intracellulare elleni kezelés) és kortikoszteroid is.
Posztmenopauzában levő két nőbetegem esetét írom le, akiknél adjuváns antiösztrogén terápia alatti relapszusban metasztatikus, illetve lokális progresszió jelentkezett.
A radiológiai vizsgálatok gyakran fednek fel szoliter pulmonális gócot, többnyire véletlen mellékleletként. Rosszindulatú elváltozásra utal, ha a góc átmérője legalább 8 mm vagy szélei szabálytalanok, tejüvegszerű fedettség látható, illetve a góc nagysága 1 hónap–1 év alatt megkétszereződik.
Az alapellátásban a tüdő szoliter kerekárnyéka gyakori probléma, mivel körülbelül minden ötszázadik mellkasfelvételen megfigyelhetünk ilyen elváltozást. A kezelés a bizonytalan jellegű árnyékok helyes megítélésétől függ, melynek alapján elvégezhető a korai stádiumú malignus gócok kuratív reszekciója, s elkerülhető a jóindulatú léziók műtéti kezelésével járó morbiditás és mortalitás. A szerzők újabb képalkotó és diagnosztikai eljárásokat is magába foglaló algoritmus bevezetését javasolják a szoliter tüdőelváltozások megítélésének és kezelésének megkönnyítésére.
Atüdő szoliter kerekárnyékai radiológiailag olyan, legfeljebb 3 cm átmérőjű intrapulmonális elváltozások, amelyeket nem kísér nyirokcsomó-megnagyobbodás vagy atelectasia. A 3 cm-nél nagyobb elváltozások nagyobb valószínűséggel rosszindulatúak, mint a kisebb léziók. Mivel a szoliter góc hátterében kuratív reszekcióra alkalmas, lokalizált rosszindulatú daganat állhat, a jelenlegi álláspont szerint mindaddig malignusnak kell tekinteni az ilyen elváltozást, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik.
A szoliter gócok rosszindulatú okai közé tartoznak a primer bronchus carcinoma, a bronchoalveolaris carcinoma, a carcinoid tumorok és a metastasisok (1. táblázat). Ugyanakkor az utóbbi 40 évben több vizsgálatban kimutatták, hogy az eltávolított gócok 40–80%-a jóindulatú. A jóindulatú betegségek közül gyakran jelentkeznek szoliter kerekárnyék képében a hamartomák és a fertőző granulomák, de sok más betegség is okozhat hasonló röntgenárnyékot.
A nyilvánvalóan jó- vagy rosszindulatú nodulusok kezelése egyértelmű. A problémát a bizonytalan jellegű gócok megítélése és terápiája okozza. A cél a nehezen értékelhető gócok helyes diagnózisa, melynek alapján elvégezhető a korai stádiumú malignus léziók kuratív reszekciója, miközben a jóindulatú elváltozások műtéti kezelésével járó morbiditás és mortalitás elkerülhető. Törekednünk kell arra, hogy a góc észlelésétől számított 1 hónapon belül eldőljön: műtéttel eltávolítjuk-e az elváltozást, vagy inkább megfigyeljük.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.