Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 16
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 4. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2021-04-27

A hypertonia és a 2-es típusú cukorbetegség együttes jelenlétük felgyor­sítja a célszervkárosodások és a szövődmények fellépését. A folyamat megállítása az optimális vércukorkontrollon túl a célvérnyomás elérésén, a szervvédelemmel bíró vérnyomáscsökkentők alkalmazásán, a diabeteses anyagcserezavart rontó szerek kerülésén és leginkább a pontosan végzett nem gyógyszeres kezelésen múlik. 

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 1. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2021-02-02

A hypothyreosis az egyik leggyakoribb endokrin kórkép, melynek elfo­gadott kezelése a szintetikus L-tiroxin adása. Írásunkban bemutatjuk a tiroxinpótlással kapcsolatos legfrissebb tudományos eredményeket, és összefoglaljuk a releváns klinikai ajánlásokat.

#3
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2020-09-18

CE-jelölést kapott, így az Európai Unióban is forgalmazhatóvá vált az amerikai Boston Scientific cég Parkinson-kór kezelésére szolgáló Vercise Genus mélyagyi stimulátorának negyedik generációja.

#4
Orvostovábbképző Szemle XXVII. évf. 8. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2020-08-31

A cikk hangsúlyozza a major opioid terápia indikációjának feltételeit kró­nikus fájdalom betegségekben. Kiemeli, hogy a mellékhatások megelőzé­sének legfontosabb momentuma a korrekt indikáció és a jól felépített, jól kontrollált terápia. Röviden említi az opioidreceptorokat és az opioidok hatásait, majd részletesen taglalja a tartósan alkalmazott major opioid terápia korai és késői mellékhatásait.

#5
Antikoaguláns Továbbképző Szemle 3. évfolyam 1. szám
OTSZ Online >> Antikoaguláns Továbbképző Szemle
2019-08-09

A fogászati gyakorlatban – bizonyítékokon alapuló irányelvek hiányában – jelenleg is bizonytalansági forrás, hogy miként kell eljárni, ha direkt orális alvadásgátló szert szedő betegnél foghúzás válik szükségessé. A beavatkozás során és után fellépő vérzések gyakoriságát nagyban befolyásolja, hogy az adott betegnél állnak-e fenn komorbiditások, erre a körülményre azonban a fogorvosnak nincs ráhatása. Amire viszont van, az a beavatkozás időzítése, illetve az egy ülésben eltávolítani szándékozott fogak száma, különösen akkor, ha egymással szomszédos fogakról van szó.

#6
Orvostovábbképző Szemle XXVI. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Van egy kérdésem
2019-03-19

BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ

A TSH-szint csökkentésére szedett levotiroxin hatásosságát leginkább a gyógyszerszedésnek az étkezésekhez viszonyított időzítése befolyásol­ja (C szintű ajánlás, betegségorinetált kimenetelű vizsgálat alapján). Az erre vonatkozó bizonyítékok ellentmondanak egymásnak. Két vizsgálat­ban az esti étkezés után legalább 2 órával bevett levotiroxin fenntartotta vagy javította a TSH-szinteket a reggeli gyógyszerszedéshez képest. Más szerzők tapasztalatai szerint azonban az esti gyógyszerbevétel kevésbé hatásos, mint ha a beteg legalább 60 perccel a reggeli étkezés előtt veszi be a gyógyszert.

#7
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2016-10-25

Öt éve spanyol kutatók azt találták, hogy a vérnyomáscsökkentők esti bevétele hatásosabb, mint a reggeli gyógyszerszedés. Ez a gyakorlat világszerte elterjedt, de most egy angol vizsgálat azt mutatta: mindegy, mikor veszik be az antihipertenzív gyógyszert, csak mindig bevegyék.

#8
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-06-01

A megfelelő kezeléshez ismernünk kell, hogy a terhesség hogyan befolyásolja a migrénes rohamot és viszont, a terhesség alatt milyen farmakokinetikai változások mennek végbe az anya szervezetében, ezek hogyan befolyásolják a különböző gyógyszerek hatékonyságát, valamint milyen gyakorisággal várhatunk az adott készítménytől magzatkárosító hatást és ezek a hatások milyen típusúak.

#9
Orvostovábbképző Szemle XXI. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Bizonyítékalapú orvoslás
2014-05-26

 A CLEOPATRA vizsgálatbban stabil angina pectorisban szenvedő – béta-blokkolóval vagy ivabradinnal is kezelt – bete­gekben  a hosszú hatástartamú pentaeritritil-tetranitráttal sikerült a kezelésre leginkább rászoruló betegek terhelhetőségét sikerült szignifikánsan javítani.

#10
Orvostovábbképző Szemle XX. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2013-11-18

A manifeszt vagy szubklinikus primer hipotireózis a leggyakoribb endokrin betegség. A hipotireózis diagnózisa nem nehéz, de vitatott kérdés, hogy szubklinikus hipotireózisban mikor kell szubsztitúciós kezelést indítani. A hormonpótlásra leggyakrabban használt levotiroxin a szervezetben trijódtironinná aktiválódik. Ha a beteg közérze­te tiroxinszedés mellett nem kielégítő, a trijódtironinnal kiegészített kezelés eredmé­nye összefügghet a 2-es típusú dejodináz polimorfizmusával. A levotiroxinnal kezelt nők tiroxinszükséglete terhesség idején nagyobb. Figyelembe kell venni a levotiroxin felszívódásának a gyomorsavtermeléstől való függését. Differenciált pajzsmirigyrák miatt végzett tireoidektómia után nem mindig szükséges a TSH-szuppresszió.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.