A RADIANCE vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a magas vérnyomással küzdő páciensek szisztolés vérnyomása szignifikánsan csökkenthető ultrahanggal végzett renális denervációval.
A hipertónia – a felnőttkorban leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség – gyakran szövődik diabetes mellitusszal. A diabéteszben kialakuló patofiziológiai (endokrin, kardiovaszkuláris, renális, neurális) eltérések hozzájárulnak a vérnyomás emelkedéséhez és gátolhatják a vérnyomáscsökkentő szerek hatását, ezért ilyenkor gyakran alakul ki terápiarezisztens hipertónia. A közlemény a terápiarezisztens hipertóniára vonatkozó legfontosabb ismereteket tekinti át, különös tekintettel a diabéteszes betegekre.
A hipertónia és a 2-es típusú diabétesz együttes előfordulása világszerte gyakori probléma. Fokozott kardiovaszkuláris morbiditási és mortalitási kockázatot jelent. A komorbiditás miatt gyakori a nehezen kontrollálható, vagy éppen a terápiarezisztens hipertónia. A carvedilol és a renális denerváció két javasolható terápiás lehetőség az inzulinrezisztencia és a vérnyomás csökkentésére a szimpatikus idegi aktivitás befolyásolása révén.
A SIMPLICITY HTN-3 vizsgálat, melynek eredményeit a European Society of Cardiology idei kongresszusán ismertették, a vese denerválását nem találta megfelelően hatásosnak rezisztens hipertóniában. A kongresszus egy másik előadása arra utalt, hogy a jobb eredményhez a renális artériamellékágait is kezelni kell.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
A fejlődés a medicina egyes területein nem egyenletes, és néha nehéz is érzékelni a valódi fejlődést, ha csak a napról napra változó információkkal találkozunk. Ezért kiváló alkalom a visszatekintésre a felkérés, ami a kardiológia elmúlt 20 évének bemutatására érkezett. Végezhetnénk az elemzést az egyes területek korszakalkotó újdonságainak évenkénti áttekintésével, de úgy döntöttünk, hogy kiválasztjuk a leggyakoribb, legfontosabb kardiológiai kórképeket és megnézzük, hogyan kezelték a beteget 20 évvel ezelőtt és hogyan most. Ez utóbbi nemcsak izgalmasabbnak tűnik, hanem jobban is mutatja majd azt a hatalmas fejlődést, amin a kardiológia az elmúlt két évtizedben átment.
A 2013-as európai hipertóniaajánlásban új, általános célértékeket határoztak meg, figyelembe véve az idős kor és a diabetes mellitus problematikáját. A diagnosztikában előtérbe került a 24 órás vérnyomás-monitorozás és az otthoni vérnyomásmérés. A kemény evidencia szintjére emelkedett a kettős RAAS-gátlás korlátozása. Az invazív vérnyomáscsökkentés nagyobb szerephez jutott, de itt a hosszú távú eredmények még váratnak magukra.
A European Society of Hypertension (ESH) és a European Society of Cardiology (ESC) közös terápiás irányelveit legutóbb 2007-ben adták ki, az újat pedig az ESH idei tudományos kongresszusán, Milánóban ismertették.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.