A betegek és közvetlen kontaktjaik immunizációja a mai napig csak szűk körben használt lehetőség a fertőzésmegelőzésre a szolidszerv- és csontvelőtranszplantáltak és a transzplantációra várók gondozásában. A betegek immunizálását a helyi jellemzőkkel kiegészített nemzetközi ajánlások szabályozzák. Az evidenciákkal megalapozott, klinikai tapasztalattal bővített gyakorlat alkalmazásában a legnagyobb biztonságra és optimális hatékonyságra kell törekedni.
Hematológia Mozaik Hematológiai Mozaik 9. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Hematológia Mozaik
2018-07-16
BEVEZETÉS A szerv- és csontvelő-transzplantációra szoruló betegek védőoltási programjának kialakítására egységes irányelv létrehozása szükségszerű. A két betegcsoport oltási sémája eltérő: a szervtranszplantáltak esetében megváltozik az immunállapot a transzplantáció előtt és után; csontvelőtranszplantáltak esetében pedig a poszttranszplantációs immunstátusz gyakorlatilag a gyermekkori kiindulási állapotra esik vissza. Komplikáló tényező a védőoltásokra adott immunválasz minősége, melyet befolyásolhat a graft versus host (GVHD) reakció jelenléte (elhúzódó immunszuppresszió) vagy az alkalmazott immunszuppresszív terápia. Kellő szakirodalmi adat és evidencia hiányában egyes esetekben tisztázatlan a beadandó oltások dózisának, boosterelésének és biztonságosságának kérdése.
A szervátültetést követően hosszú távon az átültetett szervvel összefüggő szövődmény, kísérő betegség, valamint az immungátlással kapcsolatos mellékhatás egyaránt kialakulhat.1–3 Főleg a kardiovaszkuláris és a metabolikus megbetegedéseknek, valamint a daganatoknak van jelentős prognosztikai szerepük. A hosszú távú gondozásban központi szerepet tulajdonítunk a szűrővizsgálatoknak, a következményes betegségek korai felismerésének.
Londoni szerzők felmérése szerint a fiatal gyermekek körében csökken a legnagyobb mértékben a gasztroenteritisz miatti háziorvosi vizitek száma rotavírus elleni vakcinációt követően.
A csecsemők és kisgyermekek gasztroenteritisének világszerte leggyakoribb oka a rotavírus fertőzés. A vakcináció megelőzi a sokszor kórházi ápolást igénylő és esetenként halállal végződő fertőzést , és ezért jelentősen csökkenti a gyermekekre fordított egészségügyi kiadásokat is.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XIX. évf. 5. szám
OTSZ Online
2014-12-19
Napjainkban kisgyermekek súlyos gastroenteritisének leggyakoribb oka még a fejlett országokban is a rotavírus-fertőzés. Nyolc éve van forgalomban védőoltás ellene, amely jelentősen csökkenti a megbetegedések és a kórházi ápolások számát és ezzel az egészségügyi kiadásokat is.
Orvostovábbképző Szemle Különszámok 20 éves jubileumi különszám
OTSZ Online >> Rovatok >> Jubileumi különszám
2014-01-13
Az elmúlt húsz év bebizonyította, hogy az élő kórokozók okozta betegségek elleni küzdelem kétségtelen eredményei ellenére a járványos betegségek nem tűntek el. A HIV/AIDS felbukkanása szemléletváltozást eredményezett, egyértelművé téve, hogy a fertőző betegségek leküzdése globális feladat. Az „egy a világ – egy az egészség” gondolatának megszületését az a felismerés motiválta, hogy a világon felbukkanó járványok többsége az állatvilágból származik. Az antimikrobás szerek fejlesztése leállt, a multidrug- és pánrezisztens kórokozók terjedésének megakadályozásában pedig a megelőzésre helyeződött a hangsúly. A járványos betegségek elleni küzdelemben a védőoltások fejlesztése jelenti az előrelépést. Más problémákat kell megoldani az egészségügyi ellátással kapcsolatos és másokat a klímaváltozással, a természeti katasztrófákkal és a fegyveres konfliktusokkal összefüggő fertőzések esetén.
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XVIII. évf. 3. szám
OTSZ Online
2013-06-19
Napjainkban, hét évvel a védőoltások törzskönyvezése után a rotavírus-fertőzés még mindig jelentős szerepet játszik a fejlődő országokban az ötéves kor alattiak hasmenéssel összefüggő mortalitásában, míg az alacsony halálozási mutatójú régiókban az infekcióval összefüggő hospitalizációban és egészségügyi ellátásban.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.