Franciaországban már két időskori száraz macula-degenerációban (AMD) szenvedő beteg kapott mesterséges retina implantátumot a PRIMAvera multicentrikus klinikai vizsgálata során.
Szerzők részletesen tárgyalják a klímaváltozás egészségi állapotra gyakorolt hatásait és ezek összefüggését az érintett populációk jellemzőivel. Szólnak a hőhullámok kiváltotta egészségkárosodásokról, a fokozódó légszennyeződés és az ultraibolya sugárzás negatív következményeiről, a vízzel terjedő és a táplálkozással összefüggő kórképek fontosságáról, az allergiás betegségek számának és elterjedésének klímaváltozással kapcsolatos kérdéseiről, a vektorokkal terjedő fertőzések növekvő jelentőségéről, részben saját vizsgálataik alapján elemzik a várható tendenciákat. Hangsúlyozzák, hogy az éghajlatváltozás hat az egészségügyi ellátórendszerre is. A klímaváltozás oktatásának helye van az orvosképzésben és az orvostovábbképzésben.
Összefoglalásunkban bemutatjuk a főbb reumatológiai kórképek tipikus szemészeti tüneteit. A szemészeti tünetek jobb megismerésével közelebb juthatunk a szisztémás gyulladásos betegségek pontos diagnózisához és megfelelő kezeléséhez.
Az időskori macula-degeneráció (AMD) az idősebb populáció látásromlásának vezető oka. A korszerű anti-VEGF kezelés megjelenésével a betegség exszudatív formájában a látóélesség stabilizálható, esetenként a látóélesség növelhető. Sajnos az atrófiás macula-degeneráció tekintetében nem állnak rendelkezésre ilyen hatásos terápiás módszerek.
Egy kaliforniai kutatócsoport humán embrionális őssejtekből előállított retina pigment epitheliumot ültetett be macula degenerációban szenvedő 2 beteg egy-egy szemébe. A beültetett sejtek megtapadtak, működtek és a kezelt szem jelentős látásjavulását eredményezték.
A gyengén látó felnőttek esetében nagy a depresszió és az elszigetelődés kockázata. A látásromlás az idősek elesésének független kockázati tényezője. A progresszív látásromlás hallucinációs szindrómával társulhat. A családorvosoknak nagy szerepük van az idősödő népesség látásromlásának felmérésében, felismerésében, kezelésében, késleltetésében.
Mit jelenthet, ha azt tapasztaljuk, hogy látásunk nem olyan, mint korábban volt. Sok emberrel előfordul, hogy idős korban bizonyos tevékenységek (pl. olvasás, írás, autóvezetés) nehézséget okoznak. A várható élettartam kitolódásával egyre több ember szenved időskori szembetegségben, köztük szürke hályogban vagy zöld hályogban. Ugyancsak gyakran fordul elő, mégis kevéssé ismert a macula-degeneráció, mely több mint 10 millió embert érint az Egyesült Államokban.
Mi a macula-degeneráció?
Az állapot akkor lép fel, amikor a szem ideghártyájának középső részén – melyet maculának nevezünk – károsodás indul meg. Az ideghártya (retina) feladata a szem elé kerülő képek érzékelése és az erről szóló információk eljuttatása a látóideg útján az agyba. A látótér központi részét szabályozó macula nyújt segítséget ahhoz, hogy a formákat és a színeket egyértelműen felismerhessük.
A macula-degeneráció egyik vagy mindkét szemen kialakulhat. Meg kell azonban jegyezni, hogy félol-dali betegség esetén nagy valószínűséggel a másik szemet is érinti a folyamat.
A macula-degeneráció két felnőttkori formája a „száraz” és a „nedves” típus. Az esetek 80–90%-ában az előbbi formával találkozunk, amikor az elvékonyodó macula veszít nedvességtartalmából, alatta pedig drusennek nevezett sárgás lerakódások jönnek létre. A fennmaradó 10–20%-ban nedves macula-degenerációról beszélünk. Ez esetben újonnan kialakuló vérerek kúsznak az ideghártya és a macula alá, és folyadékszivárgás következik be. E típus elsősorban a 60 év feletti korosztály betegsége, és súlyosabb fokú látáscsökkenéshez vezet.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.