Betegtájékoztató - Macula-degeneráció
Mit jelenthet, ha azt tapasztaljuk, hogy látásunk nem olyan, mint korábban volt. Sok emberrel előfordul, hogy idős korban bizonyos tevékenységek (pl. olvasás, írás, autóvezetés) nehézséget okoznak. A várható élettartam kitolódásával egyre több ember szenved időskori szembetegségben, köztük szürke hályogban vagy zöld hályogban. Ugyancsak gyakran fordul elő, mégis kevéssé ismert a macula-degeneráció, mely több mint 10 millió embert érint az Egyesült Államokban.
Mi a macula-degeneráció?
Az állapot akkor lép fel, amikor a szem ideghártyájának középső részén – melyet maculának nevezünk – károsodás indul meg. Az ideghártya (retina) feladata a szem elé kerülő képek érzékelése és az erről szóló információk eljuttatása a látóideg útján az agyba. A látótér központi részét szabályozó macula nyújt segítséget ahhoz, hogy a formákat és a színeket egyértelműen felismerhessük.
A macula-degeneráció egyik vagy mindkét szemen kialakulhat. Meg kell azonban jegyezni, hogy félol-dali betegség esetén nagy valószínűséggel a másik szemet is érinti a folyamat.
A macula-degeneráció két felnőttkori formája a „száraz” és a „nedves” típus. Az esetek 80–90%-ában az előbbi formával találkozunk, amikor az elvékonyodó macula veszít nedvességtartalmából, alatta pedig drusennek nevezett sárgás lerakódások jönnek létre. A fennmaradó 10–20%-ban nedves macula-degenerációról beszélünk. Ez esetben újonnan kialakuló vérerek kúsznak az ideghártya és a macula alá, és folyadékszivárgás következik be. E típus elsősorban a 60 év feletti korosztály betegsége, és súlyosabb fokú látáscsökkenéshez vezet.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!