Az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia terjedése mérsékelhető az antibiotikumok megfelelő módon (helyes indikációban és dozírozással) történő alkalmazásával. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy szigorúbban lehetne vizsgálni az antibiotikus kezelések indikációját, továbbá egyes esetekben elegendő lehetne rövidebb ideig tartó kezelés is. A multirezisztens kórokozók kiváltotta fertőzések esetén sem kell mindig a legszélesebb spektrumú („tartalék“) antibiotikumok után nyúlni.
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Ránézek és megmondom
2018-06-14
Egy 50 éves férfi azzal a panasszal fordult orvoshoz, hogy fizikai aktivitás – többek között testedzés, kerti munka – kapcsán kiütések jelentek meg a hátán, a mellkasán és a felső végtagjain. Az először 5 hónappal korábban jelentkező kiütések esetenként viszkettek, és vakarás hatására csalánkiütések jelentek meg.
Immunonkológiai Mozaik Immunonkológiai Mozaik 1. évfolyam 2. szám
OTSZ Online >> Immunonkológiai Mozaik
2017-02-13
Az elmúlt 50 évben az onkológiában a sebészet, sugárterápia és kemoterápia voltak a fő fegyverek a betegség elleni harcban. Az immunterápia megjelenése paradigmaváltást hozott, mivel a használt szerek nem a daganatsejteket, hanem az immunrendszer sejtjeit célozzák meg.
A bőr- és lágyrészfertőzések között egyszerű és szövődményes (nekrotizáló vagy nem nekrotizáló), illetve gennyes és nem gennyes fertőzéseket különböztetünk meg. A közösségben szerzett fertőzéseket legtöbbször methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus vagy béta-hemolitikus Streptococcus okozza. A szövődményes fertőzések szisztémás gyulladásos reakció szindróma formájában jelenhetnek meg.
A gazdaságilag fejlett országokban az Escherichia coli okozta húgyúti fertőzésben szenvedő gyerekek fele rezisztens a leggyakrabban rendelt antibiotikumokra.
A kötőhártya-gyulladások többsége bakteriális eredetű. Gyermekek esetében ezt a betegséget – és a nagyon fertőző volta miatt kialakuló epidémiát – leggyakrabban a Hemophilus influenzae és a Streptococcus pneumoniae okozza. Világszerte a Staphylococcus aureus okozza a legtöbb konjunktivitiszt, amely bármely életkorban előfordulhat. A betegség jellemző tünetei: szúró viszkető érzés, nyákos-gennyes váladék és a szemhéjak reggeli összetapadása. Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus, 2008. november
Az autoszomális domináns policisztás vesebetegség (ADPKD) a leggyakoribb öröklött vesebaj. A terápiák célpontjai a renális, húgyúti és egyéb manifesztációk. Fontos a magas vérnyomás korai kimutatása és kezelése. A húgyúti fertőzések terápiájában a leghasznosabb antibiotikumok a fluorokinolonok. ADPKD-ben a vesekövesség és az intrakraniális aneurizma lényegesen gyakoribb, mint az általános népességben. Az ösztrogént tartalmazó orális fogamzásgátlókat és a menopauzában adott ösztrogéneket az ADPKD-s betegek legfeljebb kis dózisban kaphatják. ADPKD nagy kockázata esetén a vese ultrahangvizsgálata a választandó szűrési módszer.
Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.
Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.
Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.