Nem komplikált húgyúti fertőzések antibiotikumkezelése
A nem komplikált húgyúti fertőzés első vonalbeli antibiotikumkezelése továbbra is hatékonyabbak, mint a fluorokinolonok és a béta-laktámok.
Noah Jones (Massachusetts Institute of Technology, Boston) és munkatársainak retrospektív kohorszelemzése 57 585 UTI epizódot foglalt magában 49 037 női beteg (átlagéletkor 51,7 ± 20,1 év) körében 2012 és 2021 között az Independence Blue Cross philadelphiai követelésadataiból.
A résztvevők szövődménytelen húgyúti fertőzésükre (UTI) 35 018 epizódban (61%) első vonalbeli antibiotikumot (nitrofurantoin vagy trimetoprim-szulfametoxazol), 21 140 epizódban (37%) fluorokinolonokat (ciprofloxacin, levofloxacin vagy ofloxacin) vagy 1427 epizódban (2%) béta-laktámokat (amoxicillin-clavulanát, cefadroxil vagy cefpodoxim) kaptak.
Az elsődleges kimenetel a kezelés sikertelensége volt, amit akkor mondtak ki, ha a beteg a 30 napon belüli ismételten megjelent ambuláns vagy fekvőbeteg ellátásra húgyúti fertőzés, pyelonephritis vagy szepszis miatt, míg a másodlagos kimenetelként a gasztrointesztinális tünetek, kiütés, vesekárosodás és Clostridium difficile fertőzés kockázatát értékelték.
Az elemzés gépi tanulási megközelítéseket használt, mind a szakterületi szakértőktől származó, mind az Observational Medical Outcomes Partnership Common Data Model jellemzőit felhasználva a zavaró tényezők figyelembevételére.
A JAMA Network Open-ben január 31-én online megjelent cikk szerint az első vonalbeli antibiotikumok jobb hatékonyságot mutattak, mint a fluorokinolonok a 30 napos ismételt orvoshoz fordulás tekintetében 1,78%-os abszolút kockázati különbséggel (ARD) (95% CI, -1,06%, -2,37%).
Az első vonalbeli kezelések a béta-laktám antibiotikumokkal szemben is hatékonyabbnak mutatkoztak a 30 napon belüli ismételt orvoshoz fordulások elkerülésére: 6,40%-os (95% CI, -3,24% -10,14%) ARD-t mutattak a 30 napos újbóli megjelenések tekintetében.
A nemkívánatos események hasonlóak voltak a kezelési csoportok között, bár az első vonalbeli antibiotikumok alkalmazása mellett a fluorokinolonokhoz képest valamivel alacsonyabb volt a hasmenés (ARD, -0,15%; 95% CI, -0,27%-0,00%) és az akut vesekárosodás (ARD, -0,35%; 95% CI, -0,52% -0,18%) kockázata.
Az eredmények konzisztensek maradtak, amikor mind a tartományi szakértő által levezetett jellemzőket, mind az Observational Medical Outcomes Partnership automatizált jellemző-kivonási módszereit használták.
„Egy nagy, kortárs klinikai adathalmaz segítségével bebizonyítottuk, hogy az IDSA (Infectious Disease Society of America) irányelvei a szövődménymentes húgyúti fertőzések kezelésére vonatkozóan mind a hatékonyság, mind a mellékhatások tekintetében szilárdak maradnak, az antibiotikum-rezisztencia epidemiológiájában bekövetkezett jelentős változások ellenére. Hacsak a betegnek nincs a kórtörténetében gyógyszerrezisztencia vagy -intolerancia, vagy olyan régióban él, ahol a rezisztencia helyi aránya magas, továbbra is a nitrofurantoin és a trimetoprim-szulfametoxazol a választandó kezelés” - írták a tanulmány szerzői.
A szerzők szerint a tanulmány kohorszában bizonyos társbetegségek előfordulási gyakorisága alacsonyabb volt, mint az általános népességben, ami potenciálisan tükrözi mind az egyetlen délkelet-pennsylvaniai egészségbiztosítóból származó adatok korlátozott körét, mind a szövődménymentes húgyúti fertőzés szigorú felvételi kritériumait. Emellett a kutatók megjegyezték, hogy a betegek faji, etnikai és társadalmi-gazdasági státuszára vonatkozó adatok korlátozottak, ami kizárta a kezelés hatékonyságának értékelését a különböző alpopulációkban.
A tanulmányt az Independence Blue Cross és a Haditengerészeti Kutatási Hivatal támogatta (NOO014-21-1-2807 támogatás).
Forrás:
Jones N, Shih M, Healey E, et al. Use of Machine Learning to Assess the Management of Uncomplicated Urinary Tract Infection. JAMA Netw Open. 2025;8(1):e2456950. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.56950