hirdetés

Prof. dr. Papp János cikkei

  #1
2008-06-01 00:00:00

Az idült pancreatitis a hasnyálmirigy progresszív és végleges pusztulásával járó állapot, melynek jellegzetessége a mirigy exokrin és endokrin működésének kiesése. Az állapotot gyakran kíséri krónikus, kínzó fájdalom. A képalkotó módszerek fejlődése és a krónikus pancreatitis fogalmának tágabb értelmezése következtében az utóbbi három évtizedben megnégyszereződött az esetek száma. Az alapellátás orvosai csak akkor nyújthatnak betegeiknek megfelelő tanácsadást és kezelést, ha tisztában vannak a terápiás lehetőségekkel, melyek tárháza az opioidok tartós szedésétől az endoszkópos és sebészeti beavatkozásokig terjed.

  #2
2008-04-01 00:00:00

Az Orvostovábbképző Szemle e számában két, háziorvosoknak szánt gasztroenterológiai témájú dolgozatot is közöl, és mindkettőhöz magyar szakember (a peptikus fekélybetegségről szóló cikkhez Bajor Judit, a colitis ulcerosa témáját feldolgozóhoz Lakatos László) fűz kommentárt, kiegészítő, az aktuális hazai kérdésekre rámutató megjegyzéseket. Bár mindkét méltató kommentár megismétel sok, az eredeti cikkben is szereplő adatot, a fontos dolgokat nem lehet elégszer hangsúlyozni. Talán érdemes megemlíteni, hogy a kommentárok szakmai színvonala magasabb, mint a meglehetősen tankönyv ízű eredeti közleményeké – ha valaki idő hiányában nem tudja végigolvasni az egész szimpóziumot, azt ajánlom, hogy inkább a kommentárokat olvassa.
  Két népbetegség a téma, de gyakori előfordulásuk az egyetlen közös sajátságuk, minden egyéb vonatkozásban különböznek egymástól.

  #3
2007-07-01 00:00:00

 Összefoglalás

 A gasztrointesztinális stroma tumorok az új molekuláris biológiai ismeretek birtokában és hatékony onkológiai szerek (imatinib mesylat) alkalmazásával egyre intenzívebb figyelmet keltenek. Incidenciájuk 0,7–1,9/100 000/év, prevalenciájuk 13–15,6/100 000. A daganat a tirozin-kináz transzmembrán fehérjét kódoló gén mutációja révén jön létre, amelynek következtében az enzim ligandkötődés nélkül is aktív. Ez sejtproliferációt indukáló mechanizmusokat indít el. Az esetek közel 2/3-a a gyomorban helyezkedik el, a második leggyakoribb lokalizáció a vékonybél. Jellegzetes tünete nincs, a leggyakoribb a gasztrointesztinális vérzés. Diagnózisában szinte valamennyi képalkotó módszer használatos – a gyomorlokalizáció miatt talán leginkább az endoszkópia. Orsósejtes, epitheloid sejtes és kevert típust különböztetnek meg. Immunhisztokémiával 95%-ban KIT receptor tirozin-kináz overexpresszió (CD117 antigén) igazolható. Agresszivitása a nagyság, a mitotikus aktivitás, illetve a lokalizáció függvényében változó, a vékonybél eredetű tumorok gyakrabban adnak áttétet. Kezelése elsősorban sebészi. A metasztatizáló, kiújuló daganatok kezelésében az imatinib mesylat alkalmazása jelentős áttörést eredményezett. A primer vagy szekunder rezisztens esetekben a sunitinib adása hozhat további javulást. Jelenleg számos szert fejlesztenek vagy próbálnak ki.

 Bevezetés

 A gasztrointesztinális stroma tumor (GIST) a leggyakoribb mesenchymalis eredetű daganat, amely valószínűleg a Cajal-sejtekből ered. Utóbbiak a GI traktus autonóm beidegzése és a simaizomsejtek közötti kapcsolódásban fontosak, pacemaker módon szabályozzák a motilitást. Ezt a daganatot korábban leiomyomának, leiomyoblastomának, leiomyosarcomának, neurofibromának, schwannomának tartották. Arra vonatkozólag, hogy ezek a daganatok valójában a mai osztályozásunk szerint GIST-nek tarthatók, bizonyíték Miettinen és mtsai vizsgálata. A GIST nemzetközileg elismert nagy szakértője 1091, a jejunumból vagy az ileumból eredő, korábban simaizom eredetű tumort a jelenlegi hisztokémiai módszerek felhasználásával újra vizsgált, és közülük 906 (83%) GIST-nek bizonyult

  #4
2004-06-01 00:00:00

Összefoglalás

A gastrooesophagealis reflux betegség (GORB) kezelésében az elmúlt 3-4 évben megjelentek az endoszkópos módszerek. Ezek különböző technikák révén, különböző hatásmechanizmusokkal szüntetik meg a refluxot vagy az annak következtében kialakuló panaszokat. A Stretta-féle eljárás rádiófrekvenciás úton hőhatást közvetít a cardiára. Varratbehelyezési eljárásokkal a nyelőcső alsó részét, illetve a cardia-tájat szűkítik. A kapocsbehelyezés a szűkítésen kívül a fundoplicatio speciális változatát jelenti. Végül a cardia-táj szövetei közé bejuttatott biokompatibilis anyagok az alsó nyelőcső-sphincter magasságában a lument szűkítik. Bár világszerte már több ezres szériában végeztek ilyen beavatkozásokat, a pontos klinikai vizsgálatok csak néhány száz betegre vonatkoznak. Ezek rendszerint a szubjektív tünetek javulását és a savas reflux változó mértékű csökkenését igazolták.

Bevezetés

A gastrooesophagealis reflux betegség kétségtelenül népbetegség, amely az életet ugyan csak csekély mértékben veszélyezteti, de az életminőséget jelentősen rontja. A betegségre vonatkozó ismereteink az utóbbi években rohamosan szaporodtak, ám sokasodtak a megválaszolandó kérdések is. A felgyorsuló kutatások mögött nagyrészt a gyógyszeripar áll, amely több, a savtermelést igen hatásosan csökkentő készítményt állított elő. Ma már minden ország a savcsökkentőkre költi gyógyszerekre fordított kiadásainak jelentős hányadát, elsősorban a GORB kezelése kapcsán. A betegség által érintettek és így a gyógyszerekre szorulók száma és aránya azonban tovább nő a refluxbetegség extraoesophagealis manifesztációinak bővülő felismerése miatt. A kétségtelenül igen hatásos és a modern kor követelményeinek megfelelően biztonságos gyógyszerek sok ember életét jelentősen megkönnyítik, korábbi panaszaikat valósággal elfújják, életminőségüket jelentősen javítják. Egy dologra azonban nem képesek: nem tudják a betegséget véglegesen meggyógyítani. A szerek szedésének elhagyása után a panaszok, a tünetek, a korábban gyógyult morfológiai károsodások nagy százalékban kiújulhatnak. A gyógyszert felíró orvos a beteg kérdésére csak tartós, potenciálisan élethosszig tartó szedést helyez kilátásba, még ha esetleg a kezdetihez képest csökkentett fenntartó adagban is. Ez a perspektíva elsősorban a fiatalok számára nehezen elfogadható, vagy egyenesen elfogadhatatlan.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.