hirdetés

J. Hinkelmann cikkei

  #1
2005-01-01 00:00:00

Főbb tézisek:


  • 1. Az esetenként perifériás hipoperfúziót okozó „steal effektus” kórélettani alapja az, hogy a dialízis-shunt jóval kisebb ellenállást jelent a véráramlás számára, mint az artériás érpálya. Minél proximálisabb (centrálisabb) helyzetű a shunt, annál inkább kell számítani arra, hogy klinikailag jelentős hipoperfúzió lép fel.
    2. Ha a beavatkozás előtt pozitív az Allen-teszt, a két kar között vérnyomás- vagy pulzuskülönbség áll fenn, valamint az ujjakban csökkent a perfúziós nyomás, akkor valószínűbb, hogy a műtét után felső végtagi hipoperfúzió lép fel. A panaszok és tünetek változatosak, a kéz átmeneti hidegérzésétől és hypaesthesiájától a perifériás szövetkárosodásig, a neurológiai deficittünetekig és a nyugalmi fájdalomig terjednek.
    3. Enyhe fokú ischaemia esetén eredményes lehet a konzervatív gyógyszeres kezelés. Az artériás be- és kivezető érpálya körülírt szűkületei perkután transzluminális angioplasztikával gyakran megszüntethetők. A műtéti eljárások közül az idő- és munkaigényes úgynevezett DRIL műtét a legsikeresebb és legbiztosabb eljárás, mivel megszünteti a perifériás hipoperfúziót és egyidejűleg megőrzi a shunt-funkciót.

A krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek száma világszerte nő. Az USA-ban 1990-ben 200 000 beteget kezeltek terminális veseelégtelenség miatt, s közülük 120 000 beteget dializáltak. 2001- re már 200 000-re nőtt a dialízisre szoruló betegek száma, és Németországban is hasonló tendencia figyelhető meg. A krónikus veseelégtelenségben szenvedő és rendszeresen dialízisre szoruló betegeken megbízható érhozzáférést, úgynevezett shuntöt kell kialakítani. Ugyanakkor a shunt-beültetés szövődményekkel járhat: az USAban a shunttel kapcsolatos problémák jelentik a legnagyobb morbiditási kockázatot a hemodializált betegek számára.  A leggyakoribb szövődmény a shunt elzáródása, kevésbé gyakori a szűkület (stenosis) és a gyulladás. Ritkább szövődménynek számít a shunt behelyezése után kialakuló végtagi keringészavar (ischaemia). Míg az elzáródások és szűkületek könnyen felismerhetők, mivel közvetlenül befolyásolják a dialízis menetét, addig a perifériás perfúziós zavarokat nem mindig lehet azonnal észrevenni, márpedig gyors és célzott kezelésre van szükség a potenciálisan súlyos szövődmények miatt. A shunt okozta perfúziós zavarok nemcsak kisebb-nagyobb fájdalmat vagy érzészavart (paraesthesiát) okozhatnak, hanem végső soron perifériás szövetkárosodáshoz is vezethetnek, és emiatt kisebb vagy akár nagyobb amputációkra is szükség lehet. Ritka, de komoly szövődmény a kéz hipoperfúziója, amelynek diagnosztikáját és terápiáját az alábbiakban ismertetjük.

A shunt okozta hipoperfúzió kórélettana

 A „söntölt” végtag keringését az artériás beáramlás, a shunt térfogata, a shunt utáni artériás érpálya tulajdonságai és a kollaterális erek kapacitása határozzák meg. Kórélettani szempontból fontos, hogy a dialízis-shunt sokkal kisebb ellenállást jelent az átáramló vér számára, mint az eredeti perifériás érpálya. Ha a véna jó, vagy ha érprotézist ültetünk be, akkor az alkaron a shuntön belüli áramlási sebesség már a perioperatív szakban elérheti a 300 ml/perc körüli értéket, ami nem kis mértékben csökkenti a perfúziós nyomást az ellátott területen. Duplex ultrahangvizsgálatok szerint az alkaron lévő arteriovenosus fistulákban akár az esetek 70%-ában, a könyökhajlati fistulákban pedig akár az esetek 90%-ában is retrográd véráramlás mutatható ki az anastomosistól disztálisan: „steal” jelenség jön létre,  amit a felkar és az ujjak közötti nyomásindex csökkenése is mutat: Papasavas kimutatta, hogy az esetek 80%- ában közvetlenül a beavatkozás után csökken a nyomásindex.

hirdetés
hirdetés

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.