hirdetés

Autoimmun hasnyálmirigy-gyulladás

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulladás ritka betegség, 100 000 emberből kevesebb mint 1-ben fordul elő. A hosszan tartó (krónikus) hasnyálmirigy-gyulladás eseteinek mindössze 2%-át teszi ki.

hirdetés

A kórfolyamat lényege, hogy az im­munrendszer megtámadja a has- nyálmirigy egészséges sejtjeit. A betegség kockázata nagyobb egyéb autoimmun betegség fennállása esetén. A hasnyálmirigyrákhoz hasonló tüneteket okoz, ezért elengedhetetlen az alapos kivizsgálás.

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulla­dás során az immunrendszer a szerv duz­zanatát és gyulladását idézi elő. Ez akkor történik, amikor a test összetéveszti az egészséges sejteket az idegen sejtekkel (pl. baktériumokkal), és megtámadja azokat.

A BETEGSÉG KÉT TÍPUSA

Az 1-es típusú autoimmun hasnyálmirigy-gyulladás a gyakoribb. Ez az immunglobu­lin G4 (IgG4) nevű fehérje magas szintjével jár. Az IgG4-antitestek magas szintje akkor fordul elő, amikor gyulladás van. Az IgG4- fehérje egy olyan antitest, amelyet immun­sejtek termelnek.

Az 1-es típus nem csak a hasnyálmiri­gyet érinti. Más szervekben is okozhat gyul­ladást és károsodást, így például az epehólyagban, az epét a májból a vékonybélbe szállító epeutakban, vesecsatornákban, a májban, a tüdőben, a nyálmirigyekben és a pajzsmirigyben.

A 2-es típusú autoimmun hasnyál­mirigy-gyulladás csak a hasnyálmiri­gyet érinti. Akkor következik be, amikor a neutrofileknek nevezett fehérvérsejtek károsítják a hasnyálmirigyet és a has­nyálmirigy csatornáit. A betegség ezen formája gyakrabban a gyulladásos bél­betegségben szenvedő és fiatalabb em­bereket érinti.

A BETEGSÉG OKAI

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulladás pontos oka nem ismert. Leggyakrabban 50 és 60 éves kor között alakul ki, de fiatalabb korban is előfordulhat. Férfiakban kétszer gyakoribb, mint nőkben.

Bizonyos esetekben az autoimmun has­nyálmirigy-gyulladás egy bakteriális fertő­zést követően a szervezet immunválasza miatt alakulhat ki. A betegség kockázata nagyobb már meglévő egyéb autoimmun betegség – pl. alacsony pajzsmirigyhormonszintet vagy pajzsmirigy-alulműködést okozó Hashimoto-thyreoiditis, gyulladásos bélbetegség (különösen fekélyes vastag­bélgyulladás), primer epeúti gyulladás, retroperitoneális fibrózis (a has hátsó ré­szén kialakuló hegszerű szövet), reumatoid artritisz, szarkoidózis, Sjögren-szindróma – esetén.

A BETEGSÉG TÜNETEI

Korai stádiumában az autoimmun has­nyálmirigy-gyulladás nem mindig okoz tüneteket. A betegség előrehaladtával a hasnyálmirigy csatornái beszűkülhet­nek, megakadályozva az enzimek ürülését. A hasnyálmirigy-csatornák elzáródása hasi fájdalmat, derékfájást, hasmenést, hányin­gert/hányást és fogyást okozhat.

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulla­dás során a hasnyálmirigyben duzzanat és nem rákos daganat keletkezhet, a hasnyál­mirigyben vagy annak környékén pedig folyadékgyülem (ciszta) alakulhat ki. Ha a duzzanat, a daganatok vagy a ciszták a hasnyálmirigy fejében keletkeznek, el­zárhatják az epevezeték hasnyálmirigyben futó részét, így megakadályozzák az epe vékonybélbe ürülését. Az epe bilirubin nevű festékanyagának (pigmentjének) felhalmozódása a véráramban sárgaság­hoz (a bőr és a szemfehérje sárgulása) és fáradékonysághoz vezethet, a vizele­tet pedig sötétre festheti. Ha a belekbe kevesebb bilirubin jut, a széklet halvány színűvé válik.

A felsorolt tünetek közül sok hasnyál­mirigyrák esetében is előfordul, de fontos hangsúlyozni, hogy a tünetek önmaguk­ban nem jelentik azt, hogy Ön rákos.

A BETEGSÉG LEHETSÉGES SZÖVŐDMÉNYEI

A hasnyálmirigy krónikus (hosszú távú) gyulladása hányingert, fogyást és kró­nikus gyomortáji és hátfájást eredmé­nyezhet. A hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek károsodása cukorbetegséghez vezethet. Az IgG4-antitestek más szerve­ket is megtámadhatnak, így az epeutakat, nyálmirigyeket, könnymirigyeket, pajzs­mirigyet, veséket, szívet, a tüdőt és a mell-hártyát.

A BETEGSÉG DIAGNÓZISA

Vérvizsgálatokkal az IgG4 kóros szint­jét mutathatják ki. A szérumban az IgG4 szintje a betegek 70-90%-ában növeke­dett. A normális érték (

Képalkotó vizsgálatokkal, CT-vel és MRI-vel a hasnyálmirigy méretét ellenőr­zik, és a hegesedés és a szűkült csatornák jeleit mutatják ki.

Biopszia során a hasnyálmirigy szö­vetéből vesznek mintát, amit mikroszkóp alatt vizsgálnak meg. A mintavétel történ­het egy minimálisan invazív endoszkópos eljárással (úgynevezett endoszkópos ult­rahanggal). Ekkor a beteg gyomrába és a beleibe vezetett hosszú, hajlékony cső végén lévő könnyű ultrahangkészülék te­szi láthatóvá a hasnyálmirigyet a gyomron vagy a beleken keresztül történő mintavé­telhez. A másik módszer során a sebészek a beteg bőrén egy kis bemetszésen ke­resztül laparoszkóppal vesznek biopsziás mintát.

A kortikoszteroidos vizsgálat a di­agnózis megerősítésében segít. A rövid ideig történő szteroidszedés után labo­ratóriumi vizsgálatokkal ellenőrzik, hogy valóban csökkenti-e az IgG4-szintet, és képalkotó vizsgálatokkal, hogy javultak-e a leletei.

A BETEGSÉG KEZELÉSE

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulladás az esetek kis részében magától elmúlik, a legtöbb embernek azonban kezelésre van szüksége.

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulla­dás kezelése kortikoszteroidokkal (prednizonnal vagy prednizolonnal) történik. Ezek a gyógyszerek csökkentik a gyulla­dást és a túlműködő immunrendszer ak­tivitását. A kezelés általában nagy dózisú szteroiddal kezdődik, amelyet fokozatosan csökkentünk.

További kezelésekre általában csak komplikációk esetén van szükség. A terá­piák a szövődmény típusától függnek. Ha a hasnyálmirigy-vezeték szűkülete lép fel, akkor szükség lehet olyan eljárásra, amely megnyitja és megerősíti a vezetéket egy üreges, hálós eszközzel (stent).

A BETEGSÉG PROGNÓZISA

Szteroidkezelésre a betegek túlnyomó többsége jobban érzi magát, 98%-ukban a beteg remisszióba kerül (vagyis krónikus betegsége ideiglenesen nyugalmi szakasz­ba kerül, amikor tünetei enyhülnek vagy akár el is tünnek). Az autoimmun hasnyál­mirigy-gyulladás nem befolyásolja a vár­ható élettartamot.

Az autoimmun hasnyálmirigy-gyulla­dás – rendszerint a diagnózist követő első három évben – gyakran visszatér. Ilyenkor a régi tünetek visszatérnek vagy új tüne­tek lépnek fel (relapszus). Ez gyakoribb az 1-es típusban szenvedőknél. A kiújuló autoimmun hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő személynél nagyobb valószí­nűséggel fordulnak elő szövődmények az esetek 7-40%-ában jelentős fibrózis, hasnyálmirigy-meszesedés és kőképződés figyelhető meg.

Sikeres kezeléssel a kiújuló autoim­mun hasnyálmirigy-gyulladásban szen­vedő emberek aktív, egészséges éle­tet élhetnek. Előfordulhat, hogy ismét kortikoszteroidokat kell szedni. Egyesek több évig folytatják a szteroidterápiát, hogy a tünetek ne térjenek vissza. Ese­tenként a túlműködő immunrendszert csillapító gyógyszereket, immunmodu­láló és immunszuppresszív szereket is bevethetnek.

Előfordulhat, hogy szteroid-mellék­hatásokat tapasztal. Ezek közé tartozik a gyomorirritáció, a fokozott étvágy, a vérnyomás emelkedés, a testsúlynöve­kedés, a hangulatingadozások, viselke­dési változások az idegesség és az alvás­zavar. A szervezet folyadék visszatartása megnő, ami ödémával jár, elsősorban az alsó lábszárban, és ilyenkor a testsúly is növekedhet. Tudnia kell, hogy a mellék­hatások átmeneti jellegűek, és elenged­hetetlen, hogy az előírt módon folytassa a szteroidok szedését. A mellékhatások enyhítésére orvosa egyéb gyógymódo­kat javasolhat.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYE

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Cikk[298262] galéria
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.