Körömágygyulladás
A körömágygyulladás a körmöt közvetlenül határoló bőr (körömredő) és az alatta fekvő szövetek gyulladása. A gyulladt terület megduzzad, kipirosodik, nyomásérzékennyé válik, máskor genny szivárog vagy nyomható ki belőle. A gyulladás a körömre is ráterjedhet.
A körömágygyulladást mikroorganizmusok (baktériumok vagy gombák, olykor vírusok) idézik elő, amelyek általában úgy élnek a bőrünkön, hogy nem okoznak tüneteket. A külső vagy belső körülmények megváltozása kedvező feltételeket teremthet a kórokozók bejutásához, elszaporodásához. Ilyen hajlamosító tényezők a következők.
Nedvesség. Az állandó nedvesség hatására a bőr felázik, ezzel védekező funkciója meggyengül. Állandó nedvesség érheti pl. kisgyermekek bőrét az ujjszopás miatt, vagy felnőttekét foglalkozási ártalomként, akár vegyszerek hatásával kiegészülve, pl. takarítók, halászok, fodrászok esetében.
Mechanikai sérülés. A köröm melletti bőr érzékeny a mechanikai behatásokra. Könnyen sérülhet fizikai munka kapcsán, de sérülést okozhat a manikűrözés, a körömágy bőrének rágása, tépkedése is.
Nem megfelelő szellőzés. Okozhatja szoros kötés, gumikesztyű tartós viselése is.
Betegségek. A bőr sérülékenyebbé válhat pl. ekcéma, allergiás bőrgyulladás vagy autoimmun betegség következtében.
Hogyan ismerhető fel a körömágygyulladás?
A diagnózis alapja a megtekintés, a fizikális vizsgálat. A körömágy megduzzad, a bőr pirossá válik, nyomásra vagy anélkül is fájdalom jelentkezik. A körömágy elszíneződhet, belőle nyomásra sárgás vagy zöldes genny ürülhet. Néha mintát vesznek a kórokozó tenyésztéséhez, de általában enélkül is eredményes a kezelés.
A körömágygyulladás kezelése
Enyhe elváltozások esetén elegendő a fájdalomcsillapítás, illetve a gyulladt területen helyi fertőtlenítő, baktériumölő szerek alkalmazása. Jó hatású a naponta többszöri meleg vizes kéz- vagy lábáztatás.
A kezdeti kezelésre nem reagáló, súlyos fertőzések esetében szükség lehet szájon át szedhető antibiotikumra is. Vírus okozta súlyos gyulladásra vírusölő szer adható.
A gyulladásból esetleg kialakuló tályogot sebészetileg fel kell tárni. A tályog lebocsátása és a seb kitisztítása után az orvos egy ideig rendszeresen öblíti a gyulladás helyét, majd kötéssel fedi azt. Ritka esetekben csak a köröm eltávolításával szüntethető meg a gyulladás.
Ismétlődő gyulladások elkerülésére alapvetően fontos az esetlegesen a háttérben meghúzódó alapbetegség kezelése.
Megelőző intézkedések
• A legfontosabb a bőr szárazon tartása, kézmosás és mosakodás után az ujjközökre is kiterjedő, alapos törülközés. Tartós nedvességhatást jelentő munkához viseljünk gumikesztyűt, de azt ne viseljük órákon át úgy, hogy a kéz beleizzad.
• Kerüljünk minden olyan vegyi anyagot, mely károsíthatja a bőrt (pl. tisztítószerek és egyéb vegyi anyagok, melyek közvetlenül a bőrre kerülhetnek).
• A körömrágás, a körömágy bőrének csipkedése rossz szokás! A kisgyerekeket igyekezzünk leszoktatni az ujjszopásról.
• Viseljünk kényelmes lábbelit, mely nem nyomja a körmöt. Indokolt esetben, pl. kertészkedéshez használjunk védőkesztyűt, mely véd a mechanikai sérülésektől.
• Körömápoláskor óvatosan járjunk el, pl. a körömágy bőrét ne vágjuk, csak toljuk vissza erre alkalmas tompa eszközzel.
• Műköröm tartós viselése elősegítheti a körömágygyulladás kialakulását.
• Fordítsunk figyelmet a bőr ápolására, használjunk megfelelő készítményeket a bőr hidratálására, zsír- és nedvességtartalmának pótlására, mert a kiszáradt, vízhiányos, elhanyagolt bőr könnyebben sérül.
EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSA NYOMÁN ENGEDÉLYEZETT.