A fiatal cukorbeteg
A „diabétesz” (cukorbaj) név két betegséget takar: az egyikben a célt tévesztő immunrendszer elpusztítja az inzulin hormont termelő sejteket, a másikban az izomzat tétlensége és a zsírpárnák vastagodása túlzott terhet ró rájuk. Mindkét típus előfordul fiatalok és serdülők körében is.
Az izmok, az agy és a többi szövet nagyrészt szőlőcukor (glükóz) formájában veszik fel és hasznosítják a tápanyagokat. A glükóz felvételéhez szükség van a hasnyálmirigy inzulin hormonjára. Az ún. 1-es típusú (inzulinfüggő, fiatalkori) diabétesz akkor alakul ki, ha a szervezet védekezőrendszere tévedésből a hasnyálmirigy ellen fordul, a 2-es típusú (nem inzulinfüggő, felnőttkori) diabétesz pedig akkor, ha a szövetek nem nyitják meg kapuikat a vérben keringő glükóz előtt, hiába termel a hasnyálmirigy egyre több inzulint, egészen a végkimerülésig.
Kiből lesz cukorbeteg?
Az 1-es típusú cukorbetegség kockázata földrajzi, genetikai, táplálkozási tényezőktől és korábbi vírusfertőzésektől függ. Gyakoribb a betegség az Egyenlítőtől távolabbi országokban, a bizonyos vírusokkal fertőződöttek és a D-vitamin-hiányban szenvedők között, s a tehéntejre vagy gabona alapú tápszerre korán átállított csecsemőket is a veszélyeztetettek közé sorolják.
A 2-es típusú diabétesz az idősebbek között népbetegség, de a fiatalok és a serdülők között is egyre gyakoribb. A betegek nagy többsége elhízott vagy túlsúlyos; hajlamosít a betegségre a zsírban, kalóriában gazdag táplálkozás és a kevés mozgás. Korai, következetes életmód-változtatással a fiatalkori 2-es típusú diabétesz megelőzhető vagy kezelhető.
Hogyan kezdődik a diabétesz?
A vércukorszint mérésével könnyen felismerhető a cukorbetegség, sőt már az azt megelőző állapot (prediabétesz) is. A gyorsan kifejlődő 1-es típusú diabéteszt nehéz, a hónapok-évek alatt kialakuló 2-es típusút könnyebb felismerni a tünetek megjelenése előtt. Az első tünet lehet fokozott éhségérzet, szomjúságérzet, gyakori vizeletürítés, fogyás, fáradtság, látászavar, bőrszárazság és -viszketés, lassú sebgyógyulás, a kéz/láb érzészavara, visszatérő gombás fertőzés. Kettes típusú diabéteszben ezek a tünetek a nyak körüli terület és a hónalj bőrének sötét elszíneződésével egészülhetnek ki.
A fel nem ismert/nem jól kezelt diabétesz közvetlen veszélye a hirtelen leeső vagy magasba szökő vércukorszint. Az előbbi (hipoglikémia) remegéssel, idegességgel, hideg verejtékezéssel, émelygéssel jár, és egy-két szem cukortól, pár korty édes italtól javul. Az utóbbi (hiperglikémia) jelei: bőséges vizeletürítés, csillapíthatatlan szomjúság, szapora légzés, hányinger, acetonos lehelet. A hipo-vagy hiperglikémiás rosszullétet érző cukorbeteget sürgősen lássa orvos!
Milyen szövődményekkel jár a cukorbaj?
A hosszabb ideje fennálló cukorbetegség fő szövődményei a nagyerek elváltozásai (koszorúér-szűkület, agyérbetegség, végtagi keringési zavar), a kiserek elváltozásai (a veseműködés és a látás romlása), valamint az idegbántalmak. A szövődmények késleltetésének feltétele, hogy se az éhomi vércukorszintekben, se az átlagos vércukorszintet jelző HbA1c értékekben ne legyenek jelentős kilengések. Ehhez nem mindig elegendő a diéta és a sportolás.
Ha a cukorbetegség 1-es típusú, a hasnyálmirigy elveszti inzulintermelő képességét, és csak injekcióban adott inzulinnal lehet egyensúlyban tartani a cukoranyagcserét. Kettes típusú diabéteszben hosszú évekig nincs szükség inzulinra, legfeljebb szájon át szedhető gyógyszerekre. Minden cukorbetegnek figyelnie kell a vérnyomására és a koleszterinszintjére is. Mindezek beállításához jól bevált, biztonságos gyógyszerek sora áll rendelkezésre.
Mire figyeljen a fiatal cukorbeteg?
A fiatal cukorbetegnek a betegségével való több évtizedes egymás mellett élésre kell berendezkednie. Ez különösen 1-es típusú diabéteszben nagy figyelmet és fegyelmet kíván. Az ételek porciózása, a rendszeres vércukormérések, a kellő inzulinadagok pontosan időzített beadása alapkövetelmény ahhoz, hogy a beteg cukoranyagcseréje megközelítse az egészségesekét. A 2-es típusú diabéteszben szenvedő fiatalok számára az a legfontosabb, hogy legyen olyan testedzési programjuk, amellyel lefogyhatnak és a kisebb testsúlyt meg is tudják tartani.