hirdetés

Az emlőrák kezelése

Az emlőrák az egyik leggyakoribb daganattípus, nagyjából minden 9. nőt érint ez a betegség. Az emlőrák lehetséges kezelési lehetőségei közé tar­tozik a műtét, a kemoterápia, a sugárkezelés és a hormonkezelés, illetve ezek különböző kombinációja. Arról, hogy egy adott beteg mely kezelésben részesül, szakértőkből álló orvoscsoport (ún. onkoteam) dönt.

hirdetés

Az onkológiai kezelésekre a sebész­ből, klinikai onkológusból, pathológusból, radiológusból és nőgyógyászból álló orvoscsoport ad javaslatot, a daganat stádiuma és szövettani altípusa alapján. A javasolt terápiát a beteg egyéb, a beteg­ségtől független jellemzői is befolyásolják, így a beteg általános egészségi állapota, a kísérőbetegségek és a menopauzális stá­tusz is. A terápiás döntésben a kezelőorvos a beteget is bevonja megfelelő tájékozta­tás után.

A kezelőorvos részletes felvilágosítást ad a beteg számára az onkoteam által javasolt leghatásosabb kezelési módok előnyeiről és hátrányairól, valószínűsíthe­tő sikerességi arányáról, lehetséges mel­lékhatásairól és a kezelés mellett javasolt életmódváltozásokról.

Korai stádiumú daganatok esetében a kezelés céljaként sok esetben kitűzhető a rák gyógyítása. Minél korábbi stádium­ban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A mammográfiás szűréseken való részvétel nagyon fontos, mivel ilyenkor a mellrák korai stádiumban felismerhető, ezért jó esély van a gyógyulásra. Előfordulhat azonban, hogy a komp­lex onkoterápia ellenére a rák hónapokkal vagy évekkel később kiújul. Ezért az orvo­sok a gyógyulás helyett inkább a remisszió szót használják, ami azt jelenti, hogy a ke­zelést követően nincs nyoma a daganatnak.

Ha a gyógyulásra nincs reális esély, ak­kor a kezelés a rák megfékezésére, növeke­désének vagy terjedésének korlátozására irányul. Mindaddig, amíg a kezelés sikeres, a beteg tünetmentes maradhat.

A kezeléssel bizonyos esetekben a mellrák okozta tüneteket kívánják eny­híteni, különösen akkor, ha a daganat nagy méretű. Ilyenkor a kezelésekkel csökkent­hető a daganat mérete, ami enyhítheti a tü­neteket, például a fájdalmat. Előrehaladott vagy áttétes emlőrák esetében a kezelés célja a tünetek enyhítése és a túlélés meg­hosszabbítása, a legjobb éleminőség biz­tosítása mellett.

MŰTÉT MELLRÁK ESETÉN

Emlőmegtartó műtét az egygócú és korai stádiumú daganatok esetén alkalmazható. A lumpektómia (vagy széles helyi kimet­szés) a műtét egyik típusa, amikor csak a daganatot és a környező mellszövet egy részét távolítják el. E műtétet követően ál­talában sugárkezelésre kerül sor, amelynek célja az emlőszövetben esetleg visszama­radt rákos sejtek elpusztítása.

Az érintett emlő eltávolítására (masztektómia) akkor lehet szükség, ha a daganat nagyméretű vagy a mell közepén helyezke­dik el, illetve, ha többgúcú a folyamat. Az emlő eltávolítása esetén különböző típu­sú rekonstrukciós műtétet végeznek. Ezek a helyreállító műtétek a masztektómiával egy időben vagy akár hónapokkal esetleg évekkel később is elvégezhetőek.

Az őrszem-nyirokcsomó biopszia, annak felmérésére szolgál, hogy a mellet ellátó fő nyirokcsomók tartalmaznak-e daganatsejtet, illetve áttétet. Ha ezek­ben daganatsejt nem igazolódik, akkor a hónaljban lévő nyirokcsomókat nem kell eltávolítani (rákos beszűrődés esetén a szövettan alapján döntenek a további nyirokcsomók eltávolításáról). A biopsziasegít a rosszindulatú emlőrák diagnózi­sának felállításában, illetve az emlőrák al­típusának meghatározásában. A pontos stádium felállítását legtöbbször CT vizs­gálattal végzik.

SUGÁRTERÁPIA

A sugárterápia a rákos (rosszindulatú) szövetekre fókuszált, nagy energiájú sugárnyalábokat alkalmazó kezelés, amely elpusztíthatja a daganatsejteket, illetve megakadályozhatja a rák további növekedését.

Az emlőrák esetében a sugárterápiát el­sősorban a műtétet követően alkalmazzák (adjuváns sugárterápia). Az emlőmegtartó műtét után az érintett emlőben alkalmazott sugárterápia célja, hogy megakadályozza a mellrák kiújulását az operált emlőben.

HORMONKEZELÉSEK

Az emlőrák bizonyos típusait befolyásolhat­ja a szervezetben lévő női nemi hormonok (pl. ösztrogén) szintje, amelyek osztódásra és szaporodásra serkentik a daganatsejte­ket. A legtöbb női hormont a petefészkek termelik. Az emlőrákos betegeknél gyakran alkalmaznak olyan kezeléseket, amelyek csökkentik ezeknek a hormonoknak a szint­jét, vagy megakadályozzák a petefészkek működését.

A hormonszinteket csökkentő terápiát az ún. „hormonreceptor pozitív emlőrákok” esetében alkalmazzák.

Fajtái:

Ösztrogénblokkolók. Az ösztrogén sejtek­re gyakorolt hatását blokkolják. Első és még mindig széles körben használt képviselőjük a tamoxifen, de már más ösztrogénblok­koló gyógyszerek is rendelkezésre állnak. Ezeket a szereket a betegeknek általában öt évig kell szedni. Magas rizikójú beteg­ség esetén ezeket ma már akár 7-10 évig is javasolják.

Aromatázgátlók. A szövetekben gá­tolják az ösztrogén termelődését. Ilyen gyógyszerek az anasztrozol, a letrozol és az exemesztán. A menopauzán átesett nőknél alkalmazzák ezeket.

Gonadotropin felszabadító hormon (GnRH) analógok. Csökkentik a pete­fészkekben a női nemi hormonok terme­lődését. Injekció formájában rendelke­zésre álló GnRH-analóg készítmény közül leggyakrabban a goserelint alkalmazzák, olyan betegeknél, akik még nem estek át a menopauzán.

A menopauza előtt álló nők esetében megfontolandó alternatíva a petefészkek eltávolítása (vagy sugárterápiával történő kezelése) az ösztrogén termelődésének megakadályozása érdekében.

KEMOTERÁPIA

A rák olyan rákellenes gyógyszerekkel tör­ténő kezelése, amelyek elpusztítják a rá­kos sejteket, vagy megakadályozzák azok szaporodását. Ha a kemoterápiát a műtét mellett alkalmazzák, azt adjuváns kemo­terápiának nevezik. A műtétet követően adott kemoterápia célja, hogy elpusztítsa azokat a daganatsejteket, amelyek a daga­nat kiindulási helyéről esetleg már elterjed­tek. A műtét előtti – neoadjuváns -kemo­terápiát a daganat zsugorítására adják, ami növeli a műtét sikerességének esélyét, és emlőmegtartó műtétek elvégzését tehetik lehetővé.

A kemoterápia típusát a rák típusa is befolyásolja. A géntesztek segítenek az orvosoknak eldönteni, hogy mely nők­nek lesz a legnagyobb haszna a kemote­rápiából. A kemoterápiát egyes betegek esetében az áttétes betegség kezelésére is használják.

CÉLZOTT TERÁPIÁK

Molekuláris célzott terápiák

A molekuláris célzott terápiák során alkal­mazott biológiai gyógyszerek a daganat kialakulásáért felelős részecskéket, mole­kulákat célozzák, befolyásolják. A kezelés megkezdésekor sokszor kemoterápiával, hormonterápiával kombinálják a kezelés hatásának fokozása érdekében. A daga­natsejtben, vagy azon kívül, annak mikro­környezetében megcélzott molekulákat gátolva csökkentik a daganatsejtek növe­kedésének és osztódásának ütemét, gátol­ják azok terjedését, áttétképződését, vagy egyenesen a daganatsejtek pusztulását eredményezik.

ANGIOGENEZIS GÁTLÁS

A daganatsejtek növekedéséhez, szapo­rodásához tápanyag és oxigén szükséges, amit a daganatba benövő, újonnan keletke­ző erek biztosítanak. Ezeknek az új ereknek a képződését is lehet gyógyszeresen gátol­ni, az ún. angiogenezist (érújdonképződést) akadályozó szerekkel.

IMMUNTERÁPIA

A veleszületett és szerzett immunvédeke­zés normálisan folyamatosan felismerheti és elpusztíthatja a szervezetben keletkező ráksejteket. Az immunrendszer „ellenőrző pontjain” lévő immunsejteken találha­tó fehérjék be-(vagy ki-) kapcsolásával indul be a megfelelő immunválasz. Az emlőráksejtek néha ezeket az ellenőrző pontokat használják, hogy elkerüljék az immunrendszer támadását. Az ellenőr­zőpont-fehérjéket célzó gyógyszerek, az ún. immunellenőrzőpont-gátlók segíte­nek megszüntetni a daganattal szemben kialakult immuntoleranciát, helyreállítani az emlőrák sejtjeivel szembeni immunvá­laszt. Jelenleg az immunterápiának az ún. tripla-negatív emlőrákok kezelésében van szerepe.

Egyetlen kezelés sem mentes mellék­hatásoktól. Kezelőorvosa minden esetben felvilágosítást ad az Ön esetében alkalma­zott kezelés lehetséges mellékhatásairól, illetve azok kivédésének, illetve csökken­tésének lehetséges módjairól.

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Cikk[297913] galéria
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.