Az emlőrák kezelése
Az emlőrák az egyik leggyakoribb daganattípus, nagyjából minden 9. nőt érint ez a betegség. Az emlőrák lehetséges kezelési lehetőségei közé tartozik a műtét, a kemoterápia, a sugárkezelés és a hormonkezelés, illetve ezek különböző kombinációja. Arról, hogy egy adott beteg mely kezelésben részesül, szakértőkből álló orvoscsoport (ún. onkoteam) dönt.
Az onkológiai kezelésekre a sebészből, klinikai onkológusból, pathológusból, radiológusból és nőgyógyászból álló orvoscsoport ad javaslatot, a daganat stádiuma és szövettani altípusa alapján. A javasolt terápiát a beteg egyéb, a betegségtől független jellemzői is befolyásolják, így a beteg általános egészségi állapota, a kísérőbetegségek és a menopauzális státusz is. A terápiás döntésben a kezelőorvos a beteget is bevonja megfelelő tájékoztatás után.
A kezelőorvos részletes felvilágosítást ad a beteg számára az onkoteam által javasolt leghatásosabb kezelési módok előnyeiről és hátrányairól, valószínűsíthető sikerességi arányáról, lehetséges mellékhatásairól és a kezelés mellett javasolt életmódváltozásokról.
Korai stádiumú daganatok esetében a kezelés céljaként sok esetben kitűzhető a rák gyógyítása. Minél korábbi stádiumban fedezik fel a daganatot, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A mammográfiás szűréseken való részvétel nagyon fontos, mivel ilyenkor a mellrák korai stádiumban felismerhető, ezért jó esély van a gyógyulásra. Előfordulhat azonban, hogy a komplex onkoterápia ellenére a rák hónapokkal vagy évekkel később kiújul. Ezért az orvosok a gyógyulás helyett inkább a remisszió szót használják, ami azt jelenti, hogy a kezelést követően nincs nyoma a daganatnak.
Ha a gyógyulásra nincs reális esély, akkor a kezelés a rák megfékezésére, növekedésének vagy terjedésének korlátozására irányul. Mindaddig, amíg a kezelés sikeres, a beteg tünetmentes maradhat.
A kezeléssel bizonyos esetekben a mellrák okozta tüneteket kívánják enyhíteni, különösen akkor, ha a daganat nagy méretű. Ilyenkor a kezelésekkel csökkenthető a daganat mérete, ami enyhítheti a tüneteket, például a fájdalmat. Előrehaladott vagy áttétes emlőrák esetében a kezelés célja a tünetek enyhítése és a túlélés meghosszabbítása, a legjobb éleminőség biztosítása mellett.
MŰTÉT MELLRÁK ESETÉN
Emlőmegtartó műtét az egygócú és korai stádiumú daganatok esetén alkalmazható. A lumpektómia (vagy széles helyi kimetszés) a műtét egyik típusa, amikor csak a daganatot és a környező mellszövet egy részét távolítják el. E műtétet követően általában sugárkezelésre kerül sor, amelynek célja az emlőszövetben esetleg visszamaradt rákos sejtek elpusztítása.
Az érintett emlő eltávolítására (masztektómia) akkor lehet szükség, ha a daganat nagyméretű vagy a mell közepén helyezkedik el, illetve, ha többgúcú a folyamat. Az emlő eltávolítása esetén különböző típusú rekonstrukciós műtétet végeznek. Ezek a helyreállító műtétek a masztektómiával egy időben vagy akár hónapokkal esetleg évekkel később is elvégezhetőek.
Az őrszem-nyirokcsomó biopszia, annak felmérésére szolgál, hogy a mellet ellátó fő nyirokcsomók tartalmaznak-e daganatsejtet, illetve áttétet. Ha ezekben daganatsejt nem igazolódik, akkor a hónaljban lévő nyirokcsomókat nem kell eltávolítani (rákos beszűrődés esetén a szövettan alapján döntenek a további nyirokcsomók eltávolításáról). A biopsziasegít a rosszindulatú emlőrák diagnózisának felállításában, illetve az emlőrák altípusának meghatározásában. A pontos stádium felállítását legtöbbször CT vizsgálattal végzik.
SUGÁRTERÁPIA
A sugárterápia a rákos (rosszindulatú) szövetekre fókuszált, nagy energiájú sugárnyalábokat alkalmazó kezelés, amely elpusztíthatja a daganatsejteket, illetve megakadályozhatja a rák további növekedését.
Az emlőrák esetében a sugárterápiát elsősorban a műtétet követően alkalmazzák (adjuváns sugárterápia). Az emlőmegtartó műtét után az érintett emlőben alkalmazott sugárterápia célja, hogy megakadályozza a mellrák kiújulását az operált emlőben.
HORMONKEZELÉSEK
Az emlőrák bizonyos típusait befolyásolhatja a szervezetben lévő női nemi hormonok (pl. ösztrogén) szintje, amelyek osztódásra és szaporodásra serkentik a daganatsejteket. A legtöbb női hormont a petefészkek termelik. Az emlőrákos betegeknél gyakran alkalmaznak olyan kezeléseket, amelyek csökkentik ezeknek a hormonoknak a szintjét, vagy megakadályozzák a petefészkek működését.
A hormonszinteket csökkentő terápiát az ún. „hormonreceptor pozitív emlőrákok” esetében alkalmazzák.
Fajtái:
Ösztrogénblokkolók. Az ösztrogén sejtekre gyakorolt hatását blokkolják. Első és még mindig széles körben használt képviselőjük a tamoxifen, de már más ösztrogénblokkoló gyógyszerek is rendelkezésre állnak. Ezeket a szereket a betegeknek általában öt évig kell szedni. Magas rizikójú betegség esetén ezeket ma már akár 7-10 évig is javasolják.
Aromatázgátlók. A szövetekben gátolják az ösztrogén termelődését. Ilyen gyógyszerek az anasztrozol, a letrozol és az exemesztán. A menopauzán átesett nőknél alkalmazzák ezeket.
Gonadotropin felszabadító hormon (GnRH) analógok. Csökkentik a petefészkekben a női nemi hormonok termelődését. Injekció formájában rendelkezésre álló GnRH-analóg készítmény közül leggyakrabban a goserelint alkalmazzák, olyan betegeknél, akik még nem estek át a menopauzán.
A menopauza előtt álló nők esetében megfontolandó alternatíva a petefészkek eltávolítása (vagy sugárterápiával történő kezelése) az ösztrogén termelődésének megakadályozása érdekében.
KEMOTERÁPIA
A rák olyan rákellenes gyógyszerekkel történő kezelése, amelyek elpusztítják a rákos sejteket, vagy megakadályozzák azok szaporodását. Ha a kemoterápiát a műtét mellett alkalmazzák, azt adjuváns kemoterápiának nevezik. A műtétet követően adott kemoterápia célja, hogy elpusztítsa azokat a daganatsejteket, amelyek a daganat kiindulási helyéről esetleg már elterjedtek. A műtét előtti – neoadjuváns -kemoterápiát a daganat zsugorítására adják, ami növeli a műtét sikerességének esélyét, és emlőmegtartó műtétek elvégzését tehetik lehetővé.
A kemoterápia típusát a rák típusa is befolyásolja. A géntesztek segítenek az orvosoknak eldönteni, hogy mely nőknek lesz a legnagyobb haszna a kemoterápiából. A kemoterápiát egyes betegek esetében az áttétes betegség kezelésére is használják.
CÉLZOTT TERÁPIÁK
Molekuláris célzott terápiák
A molekuláris célzott terápiák során alkalmazott biológiai gyógyszerek a daganat kialakulásáért felelős részecskéket, molekulákat célozzák, befolyásolják. A kezelés megkezdésekor sokszor kemoterápiával, hormonterápiával kombinálják a kezelés hatásának fokozása érdekében. A daganatsejtben, vagy azon kívül, annak mikrokörnyezetében megcélzott molekulákat gátolva csökkentik a daganatsejtek növekedésének és osztódásának ütemét, gátolják azok terjedését, áttétképződését, vagy egyenesen a daganatsejtek pusztulását eredményezik.
ANGIOGENEZIS GÁTLÁS
A daganatsejtek növekedéséhez, szaporodásához tápanyag és oxigén szükséges, amit a daganatba benövő, újonnan keletkező erek biztosítanak. Ezeknek az új ereknek a képződését is lehet gyógyszeresen gátolni, az ún. angiogenezist (érújdonképződést) akadályozó szerekkel.
IMMUNTERÁPIA
A veleszületett és szerzett immunvédekezés normálisan folyamatosan felismerheti és elpusztíthatja a szervezetben keletkező ráksejteket. Az immunrendszer „ellenőrző pontjain” lévő immunsejteken található fehérjék be-(vagy ki-) kapcsolásával indul be a megfelelő immunválasz. Az emlőráksejtek néha ezeket az ellenőrző pontokat használják, hogy elkerüljék az immunrendszer támadását. Az ellenőrzőpont-fehérjéket célzó gyógyszerek, az ún. immunellenőrzőpont-gátlók segítenek megszüntetni a daganattal szemben kialakult immuntoleranciát, helyreállítani az emlőrák sejtjeivel szembeni immunválaszt. Jelenleg az immunterápiának az ún. tripla-negatív emlőrákok kezelésében van szerepe.
Egyetlen kezelés sem mentes mellékhatásoktól. Kezelőorvosa minden esetben felvilágosítást ad az Ön esetében alkalmazott kezelés lehetséges mellékhatásairól, illetve azok kivédésének, illetve csökkentésének lehetséges módjairól.
EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSÁVAL ENGEDÉLYEZETT.