hirdetés

Endometriózis

Egyre többet hallani az endometriózisról, különösen ha meddőségi kivizs­gálás vagy a fájdalmas, elhúzódó, bőséges, görcsös menstruáció jön szóba. Mindkettő nagyon sok nőt érint, de a betegséggel kapcsolatos tudatosság is fokozódott mostanában. Korábban természetesnek gondolt menstruációs problémák esetén a betegek és az orvosok egyre inkább gondolnak arra, hogy a tünetek mögött endometriózis húzódhat meg.

hirdetés

Mi okozza az endometriózist?

Normális körülmények között a méhnyálka­hártya a nemi hormonok ciklikus hatásainak engedve a menstruációs ciklus során előbb fokozatosan megvastagszik, majd havi egy alkalommal vérzés kíséretében leválik. Endometriózis eseteiben méhnyálkahártya-sejtek nemcsak a méh üregében helyezked­nek el, hanem azon kívül, akár a test távoli pontjain is – leggyakrabban a hasüregben vagy a petefészekben, de néha a bélrend­szerben, a húgyhólyagban, sőt akár a szem­ben, a bőrben vagy az ízületekben is.

Az endometriózis tüneteit az okozza, hogy ezek a rendellenes helyen lévő méh­nyálkahártya-sejtek ugyanúgy viselkednek, mint a méh üregében elhelyezkedők, azaz a hormonhatásoknak engedve ciklikusan változnak, és a menstruáció időpontjában leválva vérzést okoznak. De míg a méh­űrből a vér a természetes testnyílásokon keresztül a menstruáció során akadály­talanul a külvilágba távozhat, addig az endometriózissejtek által okozott vérzés megreked a szervezetben, tünetek és szö­vődmények forrása lesz.

Arra a kérdésre, hogy a méhnyálkahár­tya sejtjei miért jelennek meg a szervezet szokatlan pontjain, számos elmélet létezik, biztosat azonban egyelőre nem tudunk.

Mik a főbb tünetek?

Fontos tudni, hogy az endometriózis sok esetben teljesen tünetmentes, és csak más betegség kivizsgálása vagy a meddő­ség okának keresése során derül rá fény. A statisztikák azt mutatják, hogy a meddő nők kb. 25–40%-ánál endometriózis iga­zolható – más kérdés, hogy meddőség és endometriózis együttes fennállásakor va­lóban az endometriózis okolható-e a ter­hesség elmaradásáért, vagy csak véletlen egybeesésről van szó.

Az endometriózis tünetei leggyak­rabban a menstruációhoz csatlakoznak, fájdalmas, görcsös, bőséges és/vagy el­húzódó menstruáció; rendszertelen havi vérzések; fájdalmas közösülés; tartósan fennálló vagy makacsul visszatérő hasi vagy háti fájdalom formájában. Az idült panaszok végső soron általános tüneteket, állandó fáradtságérzést, kimerültséget is okozhatnak.

A további tünetek nagyban függenek attól, hogy az endometriózis mely szerve­ket érinti. A petefészek endometriózisában a panaszok tipikusan két havi vérzés közötti félidő táján, a peteérés idején je­lentkeznek. Az endometriózis szokványos megjelenési formája vért is tartalmazó ciszták, ún. csokoládéciszták megjelenése a petefészkekben.

A bélrendszert érintő endometriózisban gyakori tünet a székelés közben érzett görcsös fájdalom, illetve a menstruáció idején fellépő végbéltáji vérzés, ritkábban hasmenés.

A húgyhólyagban kialakult endometriózis vizeletürítés közben jelentkező görcsös fájdalommal hívhatja fel magára a figyelmet.

Kivizsgálása

Az endometriózisnak nincs olyan speci­fikus, csak erre a kórállapotra jellemző tünete, mely azonnal a helyes irányba terelhetné az orvos gyanúját. Ezzel is ma­gyarázható, hogy a betegek gyakran akár évekig járnak orvostól orvosig úgy, hogy panaszaikat más betegséggel, pl. irritábilis bél szindrómával, kismedencei gyulladás­sal, méhen kívüli terhességgel, makacs húgyúti fertőzéssel és egyebekkel magya­rázzák, míg végül megszületik a pontos diagnózis.

A kórelőzmény felvétele. Mint minden egyéb betegségben, a kivizsgálás a beteg alapos kikérdezésével kezdődik. Az orvos rákérdez a panaszok jellegére, fennállásuk idejére, az azokat kiváltó vagy enyhítő kö­rülményekre. Az orvos arról is érdeklődik, hogy tapasztal-e a beteg egyéb problémá­kat, pl. a házasélet vagy a teherbe esés kap­csán. Fontos minden tünetet megemlíteni, azokat is, amelyek látszólag nem függe­nek össze a fő tünetegyüttessel, hiszen az endometriózis igen sokszínű, szövevényes klinikai képpel jelentkezhet.

Nőgyógyászati vizsgálat. A nőgyógyászati vizsgálat célja elsődlegesen an­nak eldöntése, hogy a panaszokat vala­milyen banálisabb nőgyógyászati kórkép (pl. gyulladás) okozza, vagy felmerülnek olyan gyanújelek, amelyek alapján a ki­vizsgálást endometriózis irányában is ki kell terjeszteni. Az endometriózis ki­zárására/megerősítésére többféle vizs­gálatot is kérhet az orvos. Fontos már most hangsúlyozni, hogy bár ezek mind­egyike segítheti a pontos diagnózist, az endometriózis kórismézésének egyetlen biztos módja jelenleg a hastükrözés, azaz laparoszkópia. A diagnosztikai eszköztár folyamatosan fejlődik, és egyre több in­formációval szolgál pl. a mágnesrezonan­cia-vizsgálat (MRI), ennek diagnosztikai pontossága azonban még messze van a laparoszkópiáétól.

Laparoszkópia. A laparoszkópiát vagy hastükrözést „kulcslyuk módszernek” is szokás nevezni, mivel a beavatkozás során a has bőrén ejtett kis metszésen keresztül fényforrással és optikával ellátott eszközt vezetnek a hasüregbe, mely direkt vizuális adatokat biztosít, ugyanakkor apró szövet­minta (biopsziás minta) is nyerhető általa további patológiai elemzés céljaira.

Képalkotó módszerek. Ahogyan már említettük, nincs olyan képalkotó mód­szer, mely önmagában alkalmas lenne az endometriózis kórisméjének biztos fel­állítására. Az ultrahangvizsgálat hasznos lehet a petefészkek endometriózis okozta elváltozásainak (endometriómák, csokolá­déciszták) kimutatásában. Az MRI érzékeny módszer az endometriózis okozta szövet­többletek ábrázolásában, ugyanakkor rejt­ve maradhatnak lapos endometriózisgócok vagy olyan elváltozások, melyek szerkeze­ti jellegükben nem sokban különböznek a környező ép szövetektől.

Egyéb vizsgálatok. A kivizsgálás to­vábbi elemeit a panaszok jellege, illetve az endometriózis lokalizációja szabja meg. Amennyiben a megjelenési kép alapján felmerül daganat gyanúja, úgy a tumormarkerek meghatározása segíthet az elkülönítésben, ez a vér laboratóriumi vizsgálatá­val történik. Bélrendszeri endometriózis gyanújakor végbél- vagy vastagbéltükrözés­re, a húgyhólyagot érintő betegség esetén hólyagtükrözésre is sor kerülhet.

Fontos kiemelni, hogy a tünetek súlyos­sága és az endometriózisgócok nagysága között nincs szoros összefüggés: akár kiter­jedt betegség is lehet tünetmentes vagy csak enyhe tünetekkel járó, de kisebb kiter­jedésű endometriózisgócok is okozhatnak súlyos tüneteket, meddőséget.

Hogyan kezelhető az endometriózis?

Jelenleg még nem áll rendelkezésünkre olyan módszer, mellyel az endometriózis véglegesen gyógyítható lenne. Azon­ban számos lehetőség van a kezünkben, mellyel a tünetek megszüntethetők vagy legalább lényegesen csökkenthetők, a mindennapi élet elviselhetőbbé tehető, meddőség esetén a teherbe esési esélyek javíthatók.

A kezelés három fő területe a fájdalom­csillapítás, a hormonkezelés és a műtét.

A fájdalomcsillapítás módját és időtar­tamát mindig a tünetek jellege és erőssé­ge szabja meg. Enyhébb fájdalom esetén alkalmazható a jól bevált, vény nélkül kap­ható fájdalomcsillapító, míg az erősebb fáj­dalmak csillapítására csak az orvos által re­ceptre felírható készítmények jelenthetnek megoldást. Célszerű olyan fájdalomcsilla­pítót választani, mely gyulladáscsökkentő hatást is kifejt.

A hormonterápia célja az endometriózisgócok nagyságának csökkentése vagy legalább stabilizálása. A hormonkezelés során alkalmazott szerek egy része ere­detileg fogamzásgátló tablettaként törzs­könyvezett szer, ezért ezek adása nem cél­szerű, ha a pár gyermeket szeretne vállalni. A hormonkezelés megtervezése, beállítása és kontrollja mindig orvosi feladat!

A műtét során a kimutatott endometriózisgócokat igyekeznek minél tökéleteseb­ben eltávolítani. Nem mindig van mód se­bészeti beavatkozásra; előfordulhat, hogy az elváltozások elhelyezkedése, nagysága vagy a környező szervekhez/szövetekhez való viszonya lehetetlenné teszi a műtétet. A feltárási technikát tekintve a beavatkozás lehet laparoszkópia („kulcslyuk sebészet”) vagy laparotómia (hasi metszésen keresz­tül végzett nyitott műtét).

Az endometriózis kezelésére ezen kí­vül nagyon sokféle, tudományosan nem bizonyított hatásosságú módszert kínálnak a legkülönbözőbb forrásokból. Aki ilyen módszer alkalmazását fontolgatja, előtte mindenképpen beszéljen orvosával!

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSA NYOMÁN ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Cikk[227111] galéria
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.