Pozitronemissziós tomográfia az onkológiában
Főbb tézisek:
1. A pozitronemissziós tomográfia (PET) a rosszindulatú daganatokat fokozott anyagcseréjük alapján mutatja ki, így ideális módon kiegészíti a komputertomográfiát.
2. A stádiumbesorolás javítása révén a PET számos költséges vizsgálatot és sikerrel nem kecsegtető terápiás beavatkozást feleslegessé tehet.
3. A PET vizsgálatok finanszírozása Európa országaiban távolról sem egységes. Németország a jelenleg érvényes szabályozás miatt a PET alkalmazásában elmaradt a többi európai országtól.
Németországban évente csaknem 400 000 ember betegszik meg rákban. A daganatdiagnosztika és -terápia terén végbement jelentős fejlődésnek köszönhetően közülük sokan meggyógyíthatók. A daganatsejtek bizonyos anyagokat fokozott mértékben metabolizálnak, elsősorban gyorsabb növekedésük és megnövekedett energiaigényük miatt. Ennek megfelelően az energiaforgalom, illetve a proliferáció szubsztrátjai kézenfekvő lehetőséget kínálnak a különböző szövetek jellemzésére. A kérdéses biomolekulák pozitronsugárzó anyagokkal megjelölhetők. A nukleáris medicinában alkalmazott nyomkövetés azon alapul, hogy a minimális (pikomoláris) mennyiségben beadott radioaktív anyagok az anyagcserét farmakológiailag nem befolyásolják, ugyanakkor – megfelelő berendezések közbeiktatásával – mérhetővé és ábrázolhatóvá teszik azt.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!
A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
a szerző cikkei